11111111111111

Претражи овај блог

среда, 12. децембар 2012.

Притворен Мирослав Мишковић

Познати бизнисмен ухапшен јуче у седам сати ујутру у својој кући, у акцији коју државни органи сматрају највећим ударцем у борби против корупције досад



Човек који је дуги низ година важио за „најмоћнијег појединца у држави”, неког „ко саставља или раставља владе”, од чијих пословних потеза је често зависило стање српске привреде, око којег је створена фама да је недодирљив, једини милијардер из овог дела Европе чије име се налази на „Форбсовој” листи најбогатијих људи у свету, Мирослав Мишковић ухапшен је јуче у Београду. Заједно са сином Марком и још осам особа, после обављених формалности, приведен је на саслушање у Специјално тужилаштво за организовани криминал, због сумње да је злоупотребом положаја оштетио државу за више милиона евра.

Мишковић је ухапшен у седам сати ујутру у својој кући, у акцији коју државни органи сматрају највећим ударцем у борби против корупције досад, док Мишковићеви сарадници то називају кулминацијом организоване кампање која се дуже време води у делу јавности.

Оно што је познато јесте да су инспектори полиције предвођени тужиоцима из Специјалног тужилаштва за борбу против организованог криминала месецима радили на прикупљању доказа на основу којих су извели јучерашњу акцију. Највише инкриминишућих документа по Мишковића пронашли су у његовим пословањима са „Нибенс групом”, власника Мила Ђурашковића, такође јуче ухапшеног.

Докази су пронађени у неколико финансијских трансакција које су довеле предузећа за путеве, касније окупљена у „Нибенс групу”, до ивице пропасти.

Наизглед регуларно пословање између Мишковића и Ђурашковића, тврде наши извори који су од првог дана укључени у истрагу, заправо је било организована пљачка државног новца и грађана Србије.

Суштина целе приче, тврде саговорници нашег листа, јесте у „исисавању” новца из тих предузећа која су неким прописима из деведесетих година прошлог века, имала монопол на одржавање путева на територијама на којима се налазе. Када се погледа обједињена мапа покривености тих предузећа, види се да су купљене фирме покривале комплетну трасу Коридора 10, од Суботице до Прешева. Почетни траг тужиоцима и инспекторима представљало је управо то: како су предузећа која имају монопол и сигуран прилив државног новца за одржавање путева дуж комплетног ауто-пута, доведена до стечаја?
Тако се и дошло до информација довољних за покретање кривичног поступка. „Политика” је успела да дође до тих података чије детаље објављујемо.

Све је почело са приватизацијом Предузећа за путеве (ПЗП) Ниш, током 2005. године. Тада се створило интересно партнерство Мишковића и Ђурашковића како би заједнички изашли на тендер за куповину ове фирме. Циљ је уз куповину профитабилне фирме, била и куповина тржишта на којем, по већ поменутим прописима, нишки путари имају монопол.

Тадашњи Мишковићев интерес био је проналажење партнера који већ има делатност и искуство у обављању путарских послова, јер су то захтевали услови тендера, док је Ђурашковићев интерес новац који тада није имао. Зато су оснивали конзорцијум који је на тендеру победио аустријску „Алпину”. Понуда Мишковића и Ђурашковића била је 18.800.000 евра, док је „Алпина” понудила осам милиона евра мање. Новац, 23 милиона евра, за куповину дало је Мишковићево матично предузећа са Кипра – „Хемслејд”.

До следеће 2006. године, у ПЗП Ниш, Мишковићева компанија „Делта” имала је свега један одсто акција. Тада се у посао укључила офшор компанија „Мера инвест” са Холандских Антила, Марка Мишковића. Докапитализацијом од девет милиона евра у петој емисији акција, ова фирма стекла је око 48 одсто акција тог предузећа. Новац који је уплатила „Мера инвест” искоришћен је за враћање кредита „Хемслејду”.

Дакле фирма Марка Мишковића дала је паре Ђурашковићу који је проследио новац фирми Мирослава Мишковића.

Оваква власничка структура одржала се све до 2008. године, када се Мишковић одлучио да се повуче из посла. Заправо је страни инвеститор желео да откупи фирме „Нибенс групе” за далеко више новца. Али, Ђурашковић је то одбио, па му је Мишковић саопштио да излази из посла.

Наводно је Мишковић видео да те фирме почињу да пропадају и да су оптерећене дуговима.
Мишковићево напуштање посла је заправо спорно у целом случају. То је урађено тако што је „Мера инвест” продала акције ПЗП Ниш „Нибенс корпорацији”, чији је једини власник Мило Ђурашковић, а претходно је готово три пута увећана њихова вредност. То је учињено унапред договореном продајом на берзи само 37 акција ПЗП Ниш вредних 325.000 динара.

По овако неосновано увећаној вредности фирма „Мера инвест” је остварила приход од 25 милиона евра, а Ђурашковић је то исплатио из кредита узетог од Уникредит банке који ни данас није враћен. Јемци за овај кредит су управо приватизована предузећа за путеве.

Будући да је исплатом 25 милиона евра, у пословним књигама забележена куповина 41 од скоро 48 одсто акција фирме „Мера инвест”, Ђурашковић је за откуп осталих деоница дао просторије од око 3.500 квадрата у Таковској улици 6 у Београду предузећу „Меркјурен група”, чији је власник такође Марко Мишковић.

„Хемслејд” и Мишковић су овим пословима зарадили око 1,2 милиона евра, коликим износом се мери и штета по ова путарска предузећа.
Ђурашковићу се ставља на терет и издвајање предузећа „Неметали” из ПЗП Ниш који је касније препродао за 1.800.000.000 динара. На том послу задарио је око милијарду динара, односно 10 милиона евра.
------------------------------------------------ Ко су ухапшени?

У тужилаштво су, поред Мирослава и Марка Мишковића и Мила Ђурашковића, приведени и бивши директори ПЗП Ниш Милутин Гашевић и Зоран Михаиловић, затим председник Скупштине акционара ПЗП Ниш Дејан Јевтић и директор „Делта брокера” Предраг Филиповић. Приведени су и директор „Шер корпорације” Ристо Ристић, акционар ПЗП Ниш Зоран Каитовић и проценитељ „Конзита” Рашо Здравко. Њима је, такође, одређен притвор од 48 часова.
 ----------------------------------------------------
Саопштење „Делте”

Из „Делта холдинга” са жаљењем констатују да се у делу јавности већ дуже време води организована кампања против њихове компаније, која је кулминирала привођењем власника ове фирме Мирослава Мишковића.

Из „Делта холдинга” подсећају да компанија послује већ 22 године и да за све то време није била предмет ни прекршајног, а посебно не неког тежег поступка. „Апсолутно смо сигурни у законитост пословања компаније и њеног власника Мирослава Мишковића и у потпуности сарађујемо са надлежним државним органима.

Верујемо да је Србија правна држава и да ће коначан суд државних органа бити донет на основу чињеница, а не на основу фабрикованих афера и писања појединих таблоида.

„Делта холдинг” наставља редовно пословање у складу са усвојеним петогодишњим стратешким планом. Компанијом управља постојећи борд директора.

Из „Делта холдинга” захваљују на разумевању и професионалном односу већине српских медија, као и на подршци коју им упућују бројне пословне и јавне личности.

Душан Телесковић
----------------------------------------------
Бранилац уложио жалбу на решење о задржавању Мишковића

Адвокат Зденко Томановћ уложио је жалбу на решење о задржавању до 48 сати свог брањеника власника Делта холдинга Мирослава Мишковића, речено је у специјалној еминисији на телевизији Б92 поводом хапшења Мишковића и још девет осумњичених. О жалби на решење, према закону, одлучује дежурни судија за претходни поступак у року од 24 сатa.
------------------------------------------------
Стефановић: Нема недодирљивих

БЕОГРАД – Председник Скупштине Србије и потпредседник Главног одбора Српске напредне странке Небојша Стефановић изјавио је да је хапшењем власника компаније Делта Холдинг Мирослава Мишковића и још девет особа држава послала јасну поруку да нема недодирљивих и да закон подједнако важи за све.

Стефановић је на конференцији за новинаре у парламенту затражио од надлежних државних органа да осигурају безбедност потпредседника владе Александра Вучића, који предводи борбу против организованог криминала и корупције, као и свих других укључених у тај процес, јер то нису само претње личностима, већ и држави.
----------------------------------------------------
 ЕУ о хапшењу Мишковића: Потез који охрабрује

БРИСЕЛ – Европска комисија је охрабрена потезима владе Србије у борби против корупције и позива власти да одлучно наставе у том правцу, изјавио је данас портпарол комесара за проширење Штефана Филеа поводом привођења Мирослава Мишковића.

„Не улазећи у детаље конкретног случаја, наш став је да је борба против корупције један од главних изазова са којима се Србија суочава”, рекао је Танјугу Филеов портпарол Петер Стано.
Он је указао да Европска комисија „веома пажљиво” прати потезе Београда у вези са тим и да је „у сузбијању корупције важно имати доследан, свеобухватан и неселективни приступ”.

„Охрабрени смо приступом српске владе и очекујемо да најављени Акциони план и Стратегија што пре ступе на снагу у складу са најбољом праксом у региону”, рекао је Филеов портпарол.
„С обзиром на важност решавања овог проблема за европске интеграције Србије, неопходна је одлучна посвећеност борби против корупције на највишем нивоу”, закључио је Стано.
-------------------------------------------
Привођење Мишковића ударна вест у региону

ЗАГРЕБ, САРАЈЕВО, ПОДГОРИЦА – Вест о привођењу власника „Делта холдинга” Мирослава Мишковића и његовог сина Марка, двојице од десеторице осумњичених за махинације приликом приватизације путарских предузећа које су јутрос привели припадници Управе криминалистичке полиције, заузела је ударно место у регионалним медијима.
„Због милијунских малверзација ухапшени тајкун Мирослав Мишковић и син Марко”, „У Србији приведен тајкун Мишковић, његов син и још осам особа...биће задржани у притвору”, топ вести су „он-лине” издања хрватских двевника „Јутарњи лист”, „Слободна Далмација”, портала индеx.хр...

Вест „скинуту” са водећих српскх медија, хрватски представници „седме силе” употпуњавају наводима из животне и професионалне биографије Мишковића, пре свега оца, инфорнацијама о саслушањима протеклих дана, подацима којим располажу о „Нибенс групи”...
Сензацији дана у Србији пажњу поклањају и сарајевско „Ослобођење”, Радио-телевизија Републике Српске, подгоричке „Вијести”, македоска агенција МИА... и сви се баве „осумњиченима за махинације које се 'мере' милионима евра”, њиховом повезаношћу, биографијама... Заједнички именитељ у вестима из свих бивших југословенских република је и претња првом потпредседнику Владе Србије Александру Вучићу, коју је упутио Мирослав Мишковић након привођења рекавши пред полицијом да Вучић неће дочекати вечерасњу емисију на РТС-у.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар