11111111111111

Претражи овај блог

среда, 16. децембар 2015.

Власт слави предају Косова

"Најреволуционарнији дан у новијој историји", како је премијер Александар Вучић окарактерисао формално отварање првих преговарачких поглавља са ЕУ, није још био ни замакао, а Брисел је на свом званичном порталу окачио преговарачку позицију о поглављу 35 које се односи на Косово и Метохију. Другим речима, ЕУ је коначно црно на бело навела шта се то од Београда очекује да испуни како би добио зелено светло за наставак придруживања Унији. Спекулацијама евроскептика, дакле, више нема места, папир им је дао за право.

Оптимизам без покрића: Александар Вучић са челницима ЕУ у Бриселу

На седам страна платформе, српској јавности је стављено на знање да ће сва друга поглавља зависити од нормализације односа са Косовом.

- Ако напредак у нормализацији односа са Косовом знатно заостане од напретка у осталим преговорима, и ако Србија не примени постигнуте споразуме са Косовом, ЕК ће на сопствену иницијативу или на захтев трећине држава чланица ЕУ, у складу са тачком 25 преговарачког оквира, предложити да се "замрзне" отварање нових поглавља - стоји у преговарачкој платформи ЕУ.

- Оно јуче што се дешавало у Бриселу је једно евроунијско лудило, слављење почетка процеса капитулације! Кажем то под пуном одговорношћу, имајући у виду управо преговарачку платформу за поглавље 35, где ЕУ није одустала ни од једног захтева које је премијер Вучић пре два месеца назвао "грозним папиром" и немогућим захтевима. Захтевају од Србије да де факто призна Косово и наравно да нико од нас неће тражити да пошаљемо дипломатску ноту о признању. Тако да ми де факто предајемо Косово и то још славимо као почетак остварења српског сна - коментарише председница Демократске странке Србије Санда Рашковић-Ивић.

Одбрусио албанском новинару

Новинар приштинске новинске агенције ДТТ у два наврата је покушао на конференцији за медије у Бриселу да испровоцира председника Владе Србије. Прво је тврдио да је Вучић употребио конструкцију "велика Србија", на шта му је премијер узвратио да је рекао "велики дан за Србију" и да је погрешно разумео. Потом је приштински извештач питао Вучића "када ће се састати са лудаком Додиком"?

- Нећу дозволити да означавате таквим именом председника Републике Српске. Иако се ја с њим у многим погледима не слажем, нећу дозволити да преда мном и Бриселом вређате председника РС - мирно је рекао Вучић.

Подсетимо, пре два месеца премијер Вучић је домаће присталице евроинтеграција у један мах чак и уплашио да би Србија могла да одустане од ЕУ, када је нацрт преговарачке платформе за поглавље 35 назвао "грозним папиром". Премијер није навео спорне ставке, али је то уместо њега учинио Марко Ђурић, шеф Канцеларије за КиМ. Ђурић је тада рекао да се од Србије тражи да укине све привремене органе на Косову, да престане да их финансира, па чак и то да српска министарства подносе квартални извештај властима у Приштини!

- Да ли можете да замислите да наше Министарство правде и Министарство унутрашњих послова подносе квартални извештај министарствима у Приштини, као да смо безмало ми колонија Приштине, а не они наша покрајина - рекао је тада шеф Канцеларије за КиМ.

О Турској уместо о Србији

Када је на заједничкој конференцији у Бриселу Жан Алсеборн, шеф дипломатије Луксембурга, земље председавајуће ЕУ, узео слово, почео је да говори о Турској уместо о Србији. Алсеборн је убрзо увидео грешку, али је у делу српске јавности остао горак укус да је Србија толико мало важна Бриселу, да чак ни сарадници луксембуршког званичника нису водили рачуна шта му дотурају у руке.

Када се погледа објављена верзија платформе, види се да Брисел није ублажио захтеве за сектор полиције и правосуђа. "Србија, квартално, одговарајућим косовским властима доставља информације о пензијама бивших српских полицајаца, сада интегрисаних у косовску полицију", пише у платформи. Исти захтев односи се и на пензије правосудних службеника. Власт у Београду се пре два месеца згражавала и због обавезе да дозволи "грађанима трећих држава улазак у Србију са Косова", али и тај захтев је остао.

Бивши министар за КиМ Слободан Самарџић садашњу позицију Србије која пошто-пото хоће у ЕУ, сумира закључком да би "технички гледано, Србији најбоље било да одмах призна Косово".

Од главе до пете - маде ин Сербиа

У ишчекивању да власти у Београду објасне у чему је побољшана позиција Србије у односу на нацрт платформе од пре два месеца, српски медији су листом следили слављенички наступ српског премијера због отварања првих поглавља. Ишло се толико далеко да је у једним новинама премијер представљен као човек који је у понедељак у Брисел отпутовао обучен од главе до пете у одећу и обућу домаће производње. Зашто је то важно? Па као симболична порука да ће се српско носити и у Европи.

- Али то је издајнички акт, а цела Вучићева политика је да то чини парче по парче, да се не види. Да вуче на стотину мањих потеза у том правцу и да рачуна да се и онај последњи неће приметити као што није ни 67, јер нема ко да узврати. Зато ми славимо своје погубљење. То је бездан у који Србија пада, али шта вреди кад је власт обезбеђена од својих западних налогодаваца - каже Самарџић.

Преписка са два црна орла
"Србија прихвата визуелни изглед званичне кореспонденције која још није договорена (печати, симболи и заглавља писама)", такође један од захтева Брисела за поглавље 35.
Слободан Самарџић подсећа да је са Бриселом договорено да се Косово наводи са звездицом у складу са Резолуцијом 1244 УН и ставом Међународног суда правде, али да се од тога одустаје.

- Прихватили су да то буде преписка са два црна орла и ту нема бога - додаје он.


Извор: Вести онлине

Нема коментара:

Постави коментар