11111111111111

Претражи овај блог

субота, 9. мај 2015.

Maрковдан у Подгорици

У Подгорици литургијски прослављен небески покровитељ овог града Свети апостол и јеванђелист Марко

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа полошко-кумановског г. Јоакима, свештенства и свештеномонаштва Митрополије црногорско-приморске и Епархије полошко-кумановске, уз молитвено учешће великог броја вјерника, служио је у петак, 8. маја 2015. године, на празник Светог апостола и јеванђелисте Марка, свету архијерејску Литургију у цркви Светог Ђорђа под Горицом у Подгорици, поводом славе града Подгорице -
Марковдана.

У току свете службе Божје Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије служио је парастос жртвама пострадалим у Другом свјетском рату у борби за вјеру и отачаство против безбожног нацифашизма, поводом обиљежавања 9. маја, седамдесете годишњице побједе над нацифашизмом.

По одслуженом помену Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије се свима присутнима обратио ријечима архипастирске поуке подсјетивши да на овај дан прослављамо Христово Васкрсење и свједока Христа Васкрслога, апостола Његовог, Светога апостола и јеванђелисту Марка. Оног апостола Марка коме је била посвећена велика светиња у Подгорици, једна од најстаријих светиња у овом граду.

,,Ми ћемо, после подне, доћи у Литији до мјеста на коме је био тај свети храм, на коме је вијековима сијала та светиња и свједочила Јеванђеље апостола Марка које је написао у Риму, заједно са својим учитељем Светим апостолом Петром. Као онај који је чуо, видио и опипао Самога Господа, Свети Марко Га је свједочио непрекидно и свједочи Га, ево, и до наших времена“, рекао је, између осталог, Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије.

,,Данас служисмо и помен посебно онима из православних народа, који су живот свој жртвовали у току Другог свјетског рата у борби против безбожног нацифашизма за вјеру и отачаство. А и онима нашима, несрећнима овдје, који су у братоубилаштву изгубили своје животе у том времену. Сјутра је 9. мај назван, с правом, даном побједе против нацифашизма и против Хитлера који ће ових дана свечано бити обиљежен у читавом свијету а нарочито у царској Москви. Тај велики догађај побједе љубави над мржњом, човјечности над нечовјечношћу, добра над злом, Божје правде над неправдом и над злочином који се догађао у току Другог свјетског рата“, рекао је митрополит Амфилохије.

Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије у својој бесједи навео је примјер побожности једног руског официра, у вријеме када је Совјетска армија ушла у Београд, који је тражио молитве и благослов од нашег свештеника, који се у то вријеме затекао на Теразијама. ,,Причао ми је тај стари свештеник: Узео сам свој требник. Он је клечао преда мном са петокраком на челу, а ја сам прочитао молитву за његово здравље и његово спасење. Устао је, поново узео благослов од мене и изугубио се између осталих војника... Одатле су кренули преко Срема, преко Југославије, до Берлина... причао ми је стари свештеник. Благодарећи том духу, Совјетски Савез је побиједио страшно и опако зло које се у том времену било растићило, казао је митрополит Амфилохије.

Митрополит црногорско-приморски се, у бесједи, сјетио и свог сусрета са једним руским генералом октобра мјесеца осамдесетих година, који је дошао у Београд, са осталим представницима Совјетске армије, на обиљежавање ослобођења Београда. ,,Пришао ми је, испред Саборне цркве у Београду, са оним одликовањима које је носио на себи, и питао има ли негдје у близини Руска православна црква. Упутио сам га на цркву Свете Тројице која се налази иза Маркове цркве. Упитах га откуд то да се он интересује за Цркву. На то ми совјетски генерал одговори: Да ми није било Цркве и Бога, не бих ја са Вама данас овдје разговарао. Онда ми је совјетски генерал испричао потресну причу како му је икона Светог Серафима Саровског, коју му је мајка дала 1941. године, када је кренуо у рат, спасила живот. Извадио је из њедара икону, на којој се видио траг од пушчаног зрна. ,,Да није било ове иконе ја бих тада погинуо“, рекао ми је генерал Совјетске армије и прекрстио се. Онда сам схватио зашто је Бог благословио побједе и на Лењингаду и на Стаљинграду и све редом до Берлина“, говорио је архиепикоп Амфилохије.

,,Дух који је свједочио Свети Александар Невски, дух Димитрија Донског и Преподобног Сергија Радоњешког, то је исти онај дух нашег Светог Петра Цетињског, који је говорио да је у имену Божјем суд и правда. То је дух који је побиједио нацифашизам и који ће побиједити свако зло. И онај стари и овај модерни нацифашизам, који је из његовог сјемена кренуо да се шири по свијету, па је ено стигао и до Украјине гдје се поново одиграва крваво братоубилачко коло, управо на основама тог древног, несрећног, нацифашистичког духа“, ријечи су владике Амфилохија.

Митрополит је подсјетио да се данас сјећамо и свих оних који су живот свој жртвовали за вјеру и отачаство у отаџбинском рату широм бескрајне Русије, широм Европе, и широм ове наше земље, ондашње Југославије. ,,Помолимо се Богу да тај Дух Божје правде и истине поново васкрсне у душама свих људи и свих земаљских народа и да се више никада не догоди то страшно и опако зло које се догодило 1941.-1945. године. Да се никада више не догоди ни оно братоубилаштво које је пратило ту борбу притив нацифашизма посебно код нас. То крваво братоубилачко коло, које је тада покренуто код нас, завршило се у јуну мјесецу у Словенији, када је Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, са седамдесет свештеника, са бираним, одабраним, најзачајнијим људима Црне Горе тога временан на челу са Павлом Ђуришићем, одступио на зли пут, посијавши своје кости на Лијевча пољу. Павле Ђуришић који је први устаник у Црној Гори против фашизма, који је ослободио Беране, то треба да зна Црна Гора, спаљен је у Јасеновцу, заједно са најодабранијим тадашњим витезовома Црне Горе. Његова војска била је Југословенска војска у Отаџбини, покрет отпора против зла нацифашистичког, а у исто вријеме и против безбожништва које се зачињало овдје код нас. Посијана је Словенија њиховим костима, посијаним братоубилачком руком, нажалост. Ми ћемо ове године у наставку обиљежавања 9. маја отићи њиховим путем, до Лијевча поља, до Старе Градишке, до Бања Луке гдје се налази, од усташа побијено, осам стотина војника Павла Ђуришића. Онда ћемо наставити тим путем до мјеста гдје су наши свештеници мученички пострадали, до Камника, Похорја и Кочевског рога, пострадали заједно са мајкама, са браћом нашом, са омладином која је одавде кренула и тамо оставила своје животе и своје кости, рекао је Високопреосвећени Архиепископ г. Амфилохије на помену у цркви Светог Ђорђа Подгорици и помолио се за покој душа свих оних који су животе своје положоли за вјеру и отачасво широм бескрајне Русије, словенских земаља, широм Европе и широм наше земље.

,,Нека би правда Божја, која држи земљу и градове, и у наше вријеме поново побиједила повампирено нацифашистичко зло у Европи и широм Европе и Азије“, помолио се митрополит Амфилохије.

Парастосу је присуствовао амбасадор Руске Федерације у Подгорици Његова Екселенција Андреј Нестеренско

Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије предводио је традиционалну славску Марковданску литију, која је кренулау 18 часова из цркве Светог Ђорђа улицама Подгорице у славу и част Светог апостола и јеванђелисте Марка, небеског заштитника града Подгорица.

Свечана Марковданска литија са моштима Светог Симеона Дајбабског, чудотворца и заштитника града Подгорице, предвођена Mитрополитом црногорско-приморским Амфилохијем одржана је јуче улицама главног града Црне Горе. Литија са свештенством, монаштвом и народом кренула је од цркве Светог Ђорђа под Горицом, а традиционално је завршена на Драчу. Тамо је посјећена кућа староподгоричанина Ђечевића, чија породица већ четири вијека станује на темељима храма Светог апостола Марка и чији представник дочекује поворку.

Слободанка Грдинић
Извор: Митрополија црногорско-приморска



Извор: СПЦ

Нема коментара:

Постави коментар