11111111111111

Претражи овај блог

петак, 18. јануар 2013.

Дачић: Привремени договор о царинама

Новац од наплате царина иде у посебан фонд за развој општина на северу Косова, изјавио премијер Србије после сусрета са Тачијем

Брисел – Председник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је рано јутрос, после заједничког разговора са косовским премијером Хашимом Тачијем и шефицом европске дипломатије Кетрин Ештон у Бриселу, да је током ове рунде политичког дијалога договорено привремено решење о наплати царина на административним прелазима и да је отворена тема посебности севера Косова.„Договорили смо се да новац од наплате царина иде у посебан фонд за развој општина на северу Косова, који ће бити формиран под окриљем Европске уније”, рекао је Дачић новинарима након радне вечере са Ештон и Тачијем која је трајала више од пет сати.


Премијер Србије је истакао да је то решење привременог карактера и да тек треба утврдити неке техничке детаље, али да је овај договор у складу са националним интересом и ставом косовских Срба да не плаћају царине приштинским институцијама.

Дачић је рекао да су разговори били отворени и да је „први пут на један озбиљан начин отворено питање паралелизма институција и специјалног односа према српском народу који живи на Косову”.„То је суштинско питање које се не може решити за једно вече, али је пут према решењу отворен”, истакао је премијер Србије, образлажући да то решење лежи у формирању нових институција на северу које ће бити прихватљиве и за Приштину и за косовске Србе, као и да ће о овом питању бити речи и током будућих сусрета.„Важно је да до априла остваримо напредак у дијалогу, у складу са резолуцијом и националним интересима”, рекао је Дачић и нагласио да је оптимиста кад је реч о изгледима Србије да до почетка јула добије датум почетка преговора о придруживању ЕУ.

Он је рекао и да су билатерални разговори које је јуче водио са америчким дипломатом задуженим за Балкан Филипом Рикером и са Кетрин Ештон били изузетно позитивни, и да се такав тон у вези са Србијом није чуо у последњих двадесетак година.

Из кабинета Кетрин Ештон је у писаном саопштењу потврђено да су двојица премијера закључила привремени договор о наплати царина, акциза и ПДВ-а на прелазима на административној линији.„Имали смо дуг и конструктиван разговор и договорили се да се ради интензивног дијалога поново сретнемо у фебруару, када се надамо да ћемо постићои значајан напредак у складу са закључцима Европског савета из децембра 2012”, пише у саопштењу Кетрин Ештон.

Дачић ће данас пре подне у Бриселу разговарати са председником Европског савета Херман Ван Ромпејом, јавља Танјуг.
------------------------------------------------------
Ристић: Срби неће плаћати царину и порезе Косову

КОСОВСКА МИТРОВИЦА –Председник Општине Зубин Поток на северу Косова Славиша Ристић рекао је данас, поводом синоћне рунде дијалога о Косову у Бриселу, да Срби „неће да плаћају царину и порезе непризнатој држави Косово”.

„Наш став је од почетка јасан, а то је да ми хоћемо да будемо у царинском систему државе Србије и њој да плаћамо дажбине, а нека се онда фондови формирају и нека тим новцем располажу како мисле да је исправно”, рекао је Ристић за агенцију Бета.

Председник Општине Зубин Поток је одбацио тврдњу премијера Ивице Дачића да је постигнут договор који су желели Срби са севера Косова.

„Ми ни за који новац нећемо да се продајемо (председнику Владе Косова) Хашиму Тачију”, рекао је он.

Председник Општине Звечан Драгиша Миловић рекао је да је о договору из Брисела чуо само из медија што му није довољно за коментар.

Миловић је за агенцију Бета рекао да ће у понедељак у Звечану бити састанак председника општина севера Косова, скупштина општина, начелника Округа, посланика и представника политичких партија на којем ће заузети ставе и утврдити своје даље деловање.

„Надамо се да ћемо до тада имати праве и потпуне информације о томе шта значи тај, како кажу - привремени споразум, колико је он привремен и како ће се његова примена одразити у пракси”, рекао је Миловић.

Он је поновио да је захтев челника локалних самоуправа и привредника севера Косова непромењен: да уђу у систем ПДВ Србије и да се све дажбине за робу која долази на север Косова плаћају Србији.

„У који ће фонд средства бити издвојена и како ће бити дељена, нас не интересује. Битно нам је да нас не одвајају од Србије”, рекао је Миловић.

Дачић је рано јутрос казао да је постигнут договор да се царина и дажбине на северу Косова уплаћују у посебан фонд за развој севера.

У фонд, у којем би учествовали Срби на северу Косова, приштинске власти и Европска унија која треба да оснује тај фонд, биле би уплаћиване све дажбине за робу која иде на север Косова и то би било привремено решење, објаснио је Дачић.

Премијер Србије је нагласио да је тиме удовољено захтеву Срба на северу Косова да царина и друге дажбине не иду у буџет Приштине - новац за фонд би био уплаћиван у једну комерцијалну банку коју би одредила ЕУ.

Председник Владе Косова Хашим Тачи рекао је, међутим, да ће се сада наплаћивати царина по косовским законима и да је Србија преузела обавезу да расформира „паралелне” структуре безбедности на Косову.
----------------------------------------------------------------------
Тачи: Царина се наплаћује по косовским законима

ПРИШТИНА –Председник Владе Косова Хашим Тачи рекао је после разговора са председником Владе Србије Ивицом Дачићем да ће се царина наплаћивати по косовским законима и да је Србија преузела обавезу да расформира „паралелне” структуре безбедности.

„Разговарали смо о питањима око којих смо се раније сагласили: о заокруживању пуног остваривања споразума о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ). Сада ће се, наравно, царина плаћати према стандардима који су одређени Уставом и законима Косова”, рекао је Тачи после састанка с Дачићем, преноси приштински лист „Коха диторе”.
Вишечасовни сусрет Дачића и Тачија завршен је рано јутро.

На питање да ли његова најава значи да ће се на прелазима плаћати све дажбине, Тачи је казао: „Све ће бити према косовским законима”.

„Косово је јединствена царинска зона и то ће се стриктно поштовати. Ми ћемо развијати фонд за север земље. У њему ће (средства обезбеђивати) Влада Косова, али и међународна заједница. Потребни су развој те зоне и враћање поверења тих грађана”, казао је премијер.

Тачи је додао да је Влада Србије „преузела обавезу и одговорност за расформирање паралелних институција безбедности и њихово уклањање са Косова”.

Упитан да ли је одређен неки датум за то, Тачи је рекао да је „први пут Србија преузела такву обавезу и верујем да ће се ствари сада кретати брже и динамичније”.

Председник Владе Косова је казао да се није разговарало о платформи Србије за Косово.
Тачи је рекао да је „та платформа била и остаје без вредности и не може се ставити на (преговарачки) сто где су представници Косова”.

Дачић: Нема демонтаже српских институција на Косову
Премијер Србије Ивица Дачић негирао је данас тврдње косовског премијера Хашима Тачија да је постигнут договор о демонтажи српских институција на северу Косова.

„Свако може да тумачи на свој начин. Није тачно да смо почели демонтажу, почели смо разговоре о томе како би по нашем мишљењу требало да изгледа та посебност, та специјалност положаја српског народа на Косову и Метохији у ситуацији када не говоримо о коначном статусу”, рекао је Дачић за Б92.

Према његовим речима, сада се долази на решења из платформе Србије за Косово.
На питање да ли српске институције опстају на Косову, премијер је рекао: „Те институције српског народа које би требало да се изграде биле би уместо институција које и сада неки сматрају за институције Србије. То су и сада институције српског народа, али би то биле институције које би биле признате и од стране Приштине”.

Председник Владе Косова Хашим Тачи је након јучерашњег вишесатног састанка с Дачићем у Бриселу казао да се Србија обавезала да укине „паралелне” безбедносне структуре, као и да ће се од сада плаћати царина по законима и Уставу Косова.

Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар