Страх од Албанаца кружи Балканом, тврди албански
премијер Саљи Бериша и поручује да су Албанци сложнији и уједињенији
него икада раније. Професор вашингтонског Кејто Института Тед Карпентер
уверен да се балканске границе неће мењати, осим на северу Косова како
би се затворило питање независности.
Премијер Албаније Саљи Бериша тврди да Балканом, као сенка, кружи страх од Албанаца, а да су Албанци данас сложнији и уједињенији него икада раније у прошлости.
"У прошлости су комшије насртале на нас како би поделили албанску територију и како би је у потпуности уништили. Међутим, данас је све другачије. Данас је и Косово слободно. Али поред свега, нудимо комшијама прилику за дијалог и сарадњу", наглашава Бериша, преноси агенција Анадолија.
Бериша каже да су Албанци у прошлости сматрани грађанима другог или трећег реда и да комшије нису хтеле да их прихвате као слободан народ.
Говорећи на Форуму младих Демократске странке чији је лидер, Бериша је нагласио да је национално питање Албанаца у основи програма те странке и да етничке територије Албаније треба да буду у националној савести сваког Албанаца.
"Свако зна наш циљ, а то је јачање и кохезија албанске нације. Ми данас делујемо као једна снажна нација", истакао је премијер Албаније.
Због недавне Беришине изјаве о "Албанији свих албанских земаља" македонски председник
Ђорђе Иванов и министар спољних послова Грчке Димитрис Аврамопулос нису присуствовали прослави 100. годишњице независности албанске државе у Тирани.
Бериша је, наиме, приликом обележавања тог јубилеја 28. новембра, говорио о "Албанији свих албанских земаља, од Превезе до Прешева, од Скопља до Подгорице".
Тим поводом огласиле су се и Сједињене Америчке Државе, чији је званичник за македонску агенцију МИА рекао да Вашингтон не подржава прекрајање државних граница на Балкану и да је сваки такав покушај непродуктиван и дестабилизујући.
Из Беришине канцеларије настојали су да ублаже његову изјаву, наводећи да се она односила на "историјски контекст од пре 100 година" и да "не изражава никакву територијалну претензију према суседима на југу, северу, или истоку".
"Промена граница Косова, распад БиХ"
Изјаве албанског премијера о "великој Албанији" професор угледног "Кејто Института" у Вашингтону Тед Карпентер тумачи као изјаве за "домаћу употребу".
"Сигуран сам да албанска влада не предузима мере да испуни те циљеве", истиче Карпентер оцењујући да је само постављање тог питања на такав начин је "веома штетно".
Карпентер је македноској агенцији МИА рекао да је уверен да се границе на Блакану неће мењати изузев на северу Косова како би питање признања његове независности било затворено.
Карпентер, међутим, сматра да је ситуација у Босни и Херцеговини нешто другачија, односно да она, како каже, није одржива у садашњем облику и да је распад трајно решење.
Он, међутим, не мисли да би то требало да буде хаотичан процес који би могао да утиче на земље у региону.
Карпентерови коментари су, како пише агенција МИА, често контроверзни, а као пример наводи да је он позивао САД да напусте НАТО и европску безбедност препусте Европљинима, али и да подржава легализацију лаких дрога као начин да се сузбије криминал.
Професор Кејто Института критикује садашњи приступ САД и европских земаља према којима је апсолутно неприхватљиво да границе балканских земаља буду промењене.
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар