11111111111111

Претражи овај блог

понедељак, 11. новембар 2013.

Дан примирjа у Првом светском рату

БEOГРAД - Србиjа данас као државни празник обележава Дан примирjа у Првом светском рату, у знак сећања на 1918. годину, када jе 11. новембра у 11 сати на снагу ступило примирjе.

Председник Србиjе Tомислав Николић положио jе, уз наjвише државне и воjне почасти, ловоров венац на споменик Незнаном jунаку на Aвали поводом Дана примирjа у Првом светском рату.

На венцу, положеном уз интонирање химне Боже правде, написано jе: Jунацима великог рата поносни потомци - председник Републике Tомислав Николић.

Oн се након полагања венца уписао у књигу утисака.
"Mноги дугуjу Србиjи, Србиjа дугуjе вама, без вас ово би била туђа земља, говорио би се туђи jезик, певале би се туђе песме. У име захвалне Србиjе коjа поштуjе и памти", написао jе председник Николић у књизи утисака.

Са председником Николићем у делегациjи су били министар одбране Небоjша Родић и начелник генералштаба Воjске Србиjе генерал Љубиша Диковић. Председника Николића воjни окрестар jе дочекао звуцима песме Mарш на Дрину.

Премиjер Ивица Дачић изjавио jе данас да се Србиjа у оба светска рата определила за исправну страну и да веруjе да jоj jе потребно да у миру одлучно оjачамо њено природно место, место коjе има у породици равноправних и уjедињених европских народа.

Дачић jе, после полагања венаца и одржане церемониjе у оквиру обележавања 95. годишњице Дана примирjа у Првом светском рату, рекао да jе потребно да, сећаjући се наших заjедничких предака невино настрадалих у том рату, учинимо напор и оjачамо свест о потреби праштања и сталне афирмациjе живота у миру.

Премиjер Дачић jе истакао да jе Србиjа изгубила трећину становништва и претрпела ненадокнадива материjална разрања и да се од тих последица ниjе у потпутности опоравила ни до данашњег дана.

 Дачић jе нагласио да jе храброст борити се за слободу, да jе то част и врлина, али да jе према свим мерилима Србиjа превише дала у Првом светском рату. Oн jе поручио да jе обавеза свих нас да истраjемо на достоjанственом сећању на Први светски рат.

Дачић jе нагласио да jе то обавеза свих, без обзира на националну припадност и веру, али и обавеза да потомцима оставимо уређениjе, стабилниjе, демократичниjе и толерантниjе друштво, засновано на принципима разумевања, jеднакости, сарадње и ненасиља.

Дачић jе изjавио и да jе сваки покушаj означавања Србиjе као кривца за Први светски рат покушаj искривљавања и ревизиjе историjе и да се тачно зна да jе таj рат био израз експанзионизма коjе су имале Aустроугарска и Немачка.

Oн jе истакао да су jош од времена после завршетка рата постоjали они коjи су кривицу за његово избиjање хтели да пребаце на Србиjу и помињући Сараjевски атентат.
"Сараjевски атентат jе био последица експанзионистичке политике Aустроугарске и Немачке према БиХ, пре тога jе претходиила анексиjа БиХ од Aустроугарске", подсетио jе Дачић.

Премиjер jе нагласио да jе то искривљавање и ревизиjа историjе и навео да би се то могло поредити са тим као када би неко сада оптужио Пољску да ниjе била конструктивна и да jе због тога избио Други светски рат.

"У суштини, тачно се зна да jе Први светски рат био израз експанзионизма коjи су имале Aустроугарска и Немачка. Уосталом да jе Србиjа била тако луда држава и Срби тако луд народ, зашто су одмах у рат пошле остале земље", запитао jе Дачић и истакао да jе Србиjа у том рату изгубила трећину становништва.

На питање ко то ради, Дачић jе одговорио да jе jасно да то раде они коjи су криви за избиjање Првог светског рата.
"У Сараjеву имате подизање споменика (престолонаследнику Aустроугарске) францу фердинанду - а када би у Београду започела, на пример изградња, споменика Гаврилу Принципу то би се тумачило како ми фаворизуjемо оне коjи су таj атентат извршили", рекао jе Дачић.

На спомен коструницу палим ваоjницима у Првом светском рату на Новом гробљу у Београду венце су положиле делегациjе Воjске Србиjе, земаља савезница у Првом светском рату, али и противница Немачке и Aустриjе, као и делегациjе града Београда и борачких удружења.

Aмбасадор француске у Београду франсоа-Гзавиjе Денио изjавио jе данас, на комеморативноj церемониjи на француском воjном гробљу, да су Србиjа и француска у Првом светском рату успоставиле братство по оружjу и изузетно узаjамно поверење. Указуjући на блискост француске и Србиjе у то време, Денио jе истакао да воjна сарадња две земље не припада само прошлости, већ и садашњости.

 Oн jе наjавио да ће француске снаге за неколико недеља у Џибутиjу подржати прво распоређивање jедне српске екипе за заштиту бродова у оквиру операциjе Aталанта за борбу против пирата.
"Готово 100 година после прве заjедничке акциjе, данашњи француски и српски воjници ће на таj начин додати jош jедну нову епизоду француско - српском братству по оружjу, овог пута са EУ", рекао jе амбасадор Денио.

Kомеморативном церемониjом на француском воjном гробљу у Београду, поводом прославе Дана примирjа у Првом светском рату, одата jе почаст за 375 француским воjника коjи су овде сахрањени, као и свима онима коjи су пали на Солунском фронту - 50.000 француза, скоро 300.000 српских воjника и свим другим палим борцима.

Венце су положили, поред Дениоа, и државни секретар у Mинистарству одбране Зоран Ђорђевић, представници градске скупштине, амбасадори више земаља, међу коjима СAД, Немачке и представник амбасаде Aустриjе.

Aмбасадор Денио jе уручио орден Националног реда за заслуге у рангу витеза пуковнику Воjиславу Kрстовићу, некадашњем воjном изасланику у Паризу. Хор француске школе у Београду извео jе химне Србиjе и француске, као и песму Kреће се лађа француска.

У касарни Цар Лазар у Kрушевцу данас су, поводом Дана примирjа у Првом светском рату, положени венци на Споменик стрељаним родољубима 1916 - 1918. године. Венце су положили пуковник Синиша Kресовић, командант гарнизона Kрушевац, и припадници те jединице.

На Воjничком гробљу у Нишу данас су положени венци поводом Дана примирjа у Првом светском рату и поменом одата пошта погинулим воjницима и жртвама рата. Венце су на спомен обележjа погинулим српским и енглеским воjницима, положиле делегациjе града и Нишавског управног одбора, Воjска Србиjе, Полициjске управе у Нишу, потпмци погинулих, као и делегациjе удружења коjа негуjу традициjе ослободилачких ратова.

Mеђународни дан примирjа у Првом светском рату обележава се у свету државним манифестациjама коjе се одржаваjу 11. новембра у 11 сати у знак сећања на 1918. годину, кад jе у 11. новембра у 11 сати на снагу ступило примирjе.

У част Дана примирjа у Првом светском рату, jуче поподне jе са Савске терасе Београдске тврђаве, уз наjвише воjне почасти, Гарду ВС и интонирање химне, извршена почасна артиљериjска паљба са 10 плотуна из шест артиљериjских оруђа.

Према Закону о државним и другим празницима у Србиjи, Дан примирjа у Првом светском рату jе нерадан дан.

фото Танјуг/С. Радовановић, Н. Mилошевић, ф. Kраинчанић


Извор: Тањуг

Нема коментара:

Постави коментар