11111111111111

Претражи овај блог

субота, 23. март 2013.

Шпанија, Грчка, Румунија, Кипар и Словачка: Не признајемо Косово!

Београд – Независност шиптарских сепаратиста на окупираним територијама до сада је признало 89 држава, што је мање од половине чланица Уједињених нација. Иако нелегалне шиптарске структуре поново појачавају своју дипломатску офанзиву како би издејствовали нова признавања, мале су шансе да ће се то догодити.


Како је ”Новостима” потврђено у амбасадама пет чланица ЕУ за које Косово није држава – Грчка, Шпанија, Словачка, Кипар и Румунија – та њихова позиција неће се мењати.

Српски министар спољних послова Иван Мркић поручио је да наша земља, а посебно дипломатска мрежа, улажу огромне напоре да спрече нова признавања, али и да издејствују да неке државе које су то учиниле – повуку своју одлуку. До сада су то урадиле две земље – Сао Томе и Принципе и Мали.

Ни последњи покушај Хашима Тачија да Ватикан и нови папа направе заокрет у политици према нелегалним шиптарским структурама није уродио плодом.

То потврђује и папски нунције у Београду Орландо Антонини:

„Ово није први пут да Приштина од Свете столице тражи признавање Косова. Они, наравно, користе сваку прилику да упуте такав захтев, посебно ако је то у јавности. У сваком случају, могу да поновим, посебно узимајући у обзир преговоре између Београда и Приштине, који су у току, да Света столица не види ниједан разлог да промени свој добро познати став.“

Сличан одговор добили смо и од амбасадора европских земаља које не признају нелегалне шиптарске структуре. У Грчкој амбасади кажу нам да је њихова политика јасна, да признања шиптарских терориста нема и неће га бити. О признавању не размишљају ни Румунија и Кипар.

Амбасадор Шпаније Артуро Лаклаустра Белтран подсећа на принципијелну позицију ове државе да не призна једнострано проглашену независност КиМ.

„Став Словачке није се променио. Не признајемо Косово као суверену државу и истовремено подржавамо све иницијативе које су у складу са европском перспективом целог балканског региона“, каже нам амбасадор Јан Варшо.

Наш некадашњи амбасадор у Берлину Огњен Прибићевић, међутим, упозорава да ће моћне земље које подржавају нелегалне шиптарске структуре наставити са великим притисцима да издејствују нова признавања:

„То лобирање иде у два правца. Први је притисак на пет чланица ЕУ, а други на Египат. Веома је важно шта ће урадити Каиро, јер је ова земља, уз Иран и Саудијску Арабију, један од стожера у арапском свету.“

Амбасадор Египта у Београду Али Галал Абделазиз каже да они не признају нелегалне шиптарске структуре и да пажљиво прате дијалог у Бриселу, надајући се да ће што је пре могуће доћи до прихватљивог решења, пре свега у интересу свих људи у региону који желе мир и добробит.

Павле Јевремовић, наш некадашњи амбасадор у УН, објашњава да ће се нелегалне шиптарске структуре фокусирати на оне чланице ове светске организације које их нису признале:

„У УН седе 193 државе и за пријем нове чланице мора да гласа већина. Наравно, под условом да захтев Приштине прође СБ, где Кина и Русија имају право вета.“

Спали на малу четворку

У години када су шиптарски терористи прогласили независност, као државу, признале су их 53 земље. Наредних година тај број је почео драстично да пада, па је у 2009. било 11 признавања, у 2010 – осам, 2011 – 13. Током прошле године нелегалне шиптарске структуре су признале само четири државе – Гана, Хаити, Брунеј и Чад.

Извор: ВасељенскаТВ

Нема коментара:

Постави коментар