11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 7. фебруар 2013.

Николић инсистирао на Резолуцији, Јахјага на независности

Брисел – Први састанак председника Србије Томислава Николића и председнице Косова Атифете Јахјаге, под окриљем високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, јуче у Бриселу, није донео никакав конкретан договор.Две стране су само изложиле своје добро познате ставове.


 За највишег представника Србије сусрет је представљао „протоколарни састанак који можда једног дана постане и историјски”.За највишу представницу Косова то је био „сусрет две независне и суверене државе”, док је за известиоца Европског парламента за Косово Улрике Луначек ово било „имплицитно признање Косова”. На такво виђење састанка, председник Србије је рекао: „Имамо посла са великом заједницом народа у ЕУ и са великим бројем посланика различитог мишљења”.

„Уколико слушате оне који су за признавање независности Косова, они ће вам увек рећи да овај састанак води признању независности. Онај који разумније гледа на те ствари рећи ће да је ово пут ка стварању мирнијег Балкана као окружења у којем ће живети пријатељске државе. Онај који је против независности Косова и Метохије, рећи ће да је председник Србије отишао да каже да је против независности”, рекао је Николић и додао да Србија нема други пут него онај који је одређен у скупштинској резолуцији о Косову.

Према његовим речима, на путу који је одредила Србија има места и за Албанце.

„Ако из Приштине инсистирају на независности, као што је то чинила госпођа Јахјага без иједне речи којом би понудила неко друго решење, онда ћемо тешко моћи да се договоримо. А ако се не договоримо, онда ћемо тешко мирно и лепо да живимо”, рекао је Николић.Он је додао да јучерашњи састанак није донео корак напред и да је Атифете Јахјага „уџбенички понављала причу о људским правима”.

На питање новинара „Политике” који би то резултати разговора два премијера могли да доведу до новог сусрета два председника, Николић је рекао да се сада ради на имплементацији постигнутих споразума, а да му Кетрин Ештон није рекла да постоје нове теме о којим треба да се разговара.

„Требало је технички да се разговара о енергетици, али до озбиљних састанака очигледно још не долази. Све се врти од тога да ли ће Србија моћи да испуни услове које јој је поставила ЕУ и да ли то може да буде до априла месеца. Знам да сносим одговорност за све што сам предложио и не бежим од тога да одговарам за све што постигне у договорима председник Владе Србије уколико се креће у оквирима које му резолуција намеће”, рекао је председник Србије. Он је додао да ће врло радо доћи на нови састанак уколико буде договорено нешто из скупштинске резолуције о Косову, која „помало и мимо Устава, препознаје специфичност Косова и Метохије, независно судство, председника, владу и парламент, али и постојање заједница српске, ромске са извесном аутономијом”.

На уласку у зграду Европске службе за спољне послове у којој је одржан састанак, Јахјага је кратко на албанском језику изјавила да је ово „први међудржавни сусрет републике Косова и Републике Србије на нивоу председника”.

„Овде смо равноправни као независне и суверене државе. Ово је отварање новог поглавља на
нашем путу ка евроатлантским интеграцијама”, рекла је Јахјага.

Пре сусрета са Ештоновом и Николићем, косовска председница имала је одвојене сусрете са председником Европског савета Херманом ван Ромпајем, генералним секретаром НАТО-а Андерсом Фог Расмусеном, као и замеником помоћника америчког шефа дипломатије Филипом Рикером. Познаваоци прилика у Бриселу су казали да су се представници Косова и приликом ранијих сусрета у оквиру дијалога Београда и Приштине обавезно састајали са високим представницима америчке дипломатије, најчешће са Рикером који је задужен за западни Балкан.

Известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек оценила је да састанак Николић–Јахјага представља позитиван сигнал за Косово и процес приближавања Србије Европској унији, али и „имплицитно признање Косова”.

„Састанак представља врхунац на путу помирења и стабилизације на западном Балкану. Још ниједном раније, од проглашења независности Косова пре тачно пет година, није било сусрета председника Србије и Косова. Овај корак, као и други досадашњи постигнути успеси у процесу дијалога Београда и Приштине, користи обема странама у њиховим процесима приближавања ЕУ”, поручила је она у саопштењу додајући да се не сме потценити „симболични значај сусрета у овој фази преговора Београда и Приштине, јер он представља имплицитно признање Косова од стране Србије”.

Према оцени ове аустријске политичарке, овај сусрет у неутралном бриселском оквиру показује „јасну мировнополитичку моћ и такозвану меку моћ ЕУ”.

С друге стране, председник Николић указује да ће тешко доћи до договора уколико Приштина буде инсистирала да је Косово независна и суверена држава.
 
Ненад Радичевић

Нема коментара:

Постави коментар