11111111111111

Претражи овај блог

уторак, 18. децембар 2012.

Дачић: Могућ прекид дијалога

БЕОГРАД – Председник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је данас да неће више преговарати са премијером Косова Хашимом Тачијем и високом представницом ЕУ Кетрин Ештон уколико не буде поштован договор да се не плаћа царина за робу која остаје на северу Косова.

„Ја неће учествовати у преговорима ако се не буде поштовало оно што смо се договорили”, рекао је Дачић новинарима у Београду.
Премијер Србије је рекао да је апсолутно незадовољан оним што се тренутно догађа поводом договора о интегрисаном управљању прелазима.

„Овде је проблем акцизне робе и шта под том робом Косово сматра”, рекао је Дачић и додао да је свестан и тога да постоје могуће злоупотребе да се роба која иде на север Косова и која би требало да буде ослобођена царине, у ствари продаје јужно од Ибра.

„Нама није циљ да се избегне плаћање царина и дажбина и ми желимо да се постигне договор у разговорима који се настављају после 10. јануара. Значи коме се наплаћује и да ли се наплаћује, коме иде приход од царина и тако даље”, рекао је Дачић.

Додао је да ће се о томе да ли ће наставити преговоре јер се не поштују договори убрзо ће се одлучивати.

„Ако једна страна не испуњава оно што смо се договорили ја и поред добре воље стварно не желим да учествујем у разговорима где ће неко доводити у питање кредибилитет тих разговора. Ако Хашим Тачи нема моћ да поштује договор, нека дође неко други ко је има”, додао је Дачић.
Он је напоменуо да Србија мора да изађе више са предлозима о решењу проблема Косова упозоравајући да се од 10. јануара разговори требају наставити.

„Ми не можемо да понављамо као папагији исто и држимо главу у песку, осим ако нећемо да се води нови рат за Косово”, навео је Дачић и истакао да он не жели више да Србија ратује већ да жели да преговорима решава проблеме.

Он је напоменуо да је нормализација односа са Приштином услов за улазак у ЕУ.
На питање о писању медија да је у центру платформе за Косово статус севера Косова и да Србија жели да тај део има што ширу аутономију попут Републике Српске, Дачић је навео да се у процесу решавања проблема мора узимати у обзир свака могућа ситуација.

„То је део нечега о чему се разговара. Ви морате, када разговарате и мислите о процесу који би довео до решавања проблема Косова и Метохије, да узмете у обзир сваку могућу ситуацију”, рекао је Дачић.

Како је навео, веома је важно имати варијанте и мора се размишљати у више праваца, али то није предлог за трајно решење.
Бета/Политика

Нема коментара:

Постави коментар