11111111111111

Претражи овај блог

петак, 30. март 2012.

БРИКС хоће своју банку


Земље БРИКС-а предлажу оснивање заједничке развојне банке и већу међусобну трговину како би спречили да се неке нове кризе преливају на њихову групу. Сви смо заинтересовани за реформу застарелог светског економског система и незадовољни смо брзином промена, поручио Дмитриј Медведев.
Лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке разишли су се са Самита у индијском главном граду Њу Делхију с намером да се њихова све већа економска моћ одрази и кроз већи утицај у финансијским институцијама попут Међународног монетарног фонда и Светске банке.

 Како би спречили да се неке нове кризе преливају на њихову групу, предложили су оснивање заједничке развојне банке и већу међусобну трговину. У пет земаља БРИКС-а живи готово половина светског становништва и чине око четвртине светске економије.

Група пет земаља БРИКС-а још није довољно политички и економски уједначена. Зато би развојна банка, осим што би објединила новчана средства за развојне реформе и кредитирање у време криза, могла да ојача заједништво.

Премијер Индије Манмохан Синг каже да ће се развијати заједничке институције да би се ојачали њихови односи.

"Споразум наших развојних банака подстаћи ће међусобну трговину тако што ће, између осталог, одобравати кредите у националним валутама. До следећег Самита имаћемо план за оснивање заједничке развојне банке", рекао је Синг.

Међусобна трговина у валутама земаља БРИКС-а смањује улогу америчког долара у међународним новчаним токовима чију је мањкавост криза разоткрила. То је и циљ тих пет земаља, које траже и већи утицај у ММФ-у и Светској банци.

"Сви смо заинтересовани за реформу застарелог светског економског система и незадовољни смо брзином промена", рекао је председник Русије Дмитриј Медведев.

Незадовољни су и агресивном економском политиком богатих земаља које су, да би подстакле
раст, улиле милијарде долара у финансијске токове. Такве интервенције, кажу, изазивају нестабилност која се после прелива на цео свет.

Аналитичари им дају за право да изразе своје незадовољство.
"Од 2008. њихове економије изненада су катапултиране у улогу локомотиве, јер су са великим стопама раста покретачи светске економије", сматра професор Сваран Синг са Универзитета "Џавахарлал Нехру" у Њу Делхију.

Економску моћ прати и политички утицај, па су лидери БРИКС-а поручили да се криза у Сирији и спорни ирански нуклеарни програм морају решити дијалогом.

Извор: ИН4С

Нема коментара:

Постави коментар