Без обзира на отказивање војних вежби, претње санкцијама и критику Приштине, западне земље чине све, како би ојачале притисак на Србију, тврди професор Јелена Пономарева
Сукоби на Косову и Метохији нису били случајни, већ је то врста притиска на Београд, док су изјаве Маркона, Бореља и Ховенијера, који наводно критикују Приштину, само начин да се заслади горка пилула, намењена српском народу, тврди професор Катедре политичких наука МГИМО МИП Русије Јелена Пономарева.
"Моја позиција по том питању је јасна, поготово након што су западни политичари погазили Мински споразум - западу се не може веровати. Тог истог Бореља су неколико пута ухватили у лажима што се тиче балканске теме. Не смете им веровати. Сви они тако складно говоре да би замаглили ситуацију, да је преведу у трому размену мишљења. Паралелно покушавају да засладе пилулу Србима и српском руководству. Макрон је до скоро био у добрим односима са Александром Вучићем. Француске фирме су улагале много новца у српску економију, градили аеродром и слично. Сада одједном Макрон, као један од водећих европских политичара, говори да је Приштина крива за ескалацију”, рекла је она.
Наша саговорница тврди да Приштина има пуну подршку САД,
Британије и ЕУ, али се полако отима контроли, пре свега због жеље Куртија да
реши сва питања силом.
"Курти и руководство тзв. Косова нису независни али су у стању да
самостално чине неке кораке, а да не питају своје менторе, који тек након
њихових потеза почињу да проучавају ситуацију. Могуће је да се РОСУ налазе у
зградама општина по одлуци Куртија, пошто би ту био довољан само КФОР, да би се
ситуација одвијала другачије. То је све дипломатска игра. Али у сваком случају
не смете веровати Западу”, рекла је она.
Јелена Пономарева |
Пономарева тврди да се западне земље уопште не плаше сукоба. Напротив, земље, које подржавају тзв. Косово су спремне на још већу ескалацију и демонстрацију силе, како би показале Србији да не сме да им се супротставља, а да је томе у своје време допринела и Русија.
"Мислим да је део војне вежбе НАТО Defender Europe-2023 био отказан након сукоба, зато што нису хтели још више да провоцирају. Део тих снага је служио као појачање за КФОР. То је демонстрација силе да Срби не би ни помислили да пружају отпор и како српска војска не би ушла на Косово и Метохију. Они се нимало не боје. Видите у чему је ствар: последњих 30 година се формирало мишљење да они не сносе никакву одговорност за своје поступке. Русија је такође томе допринела - прво за време Горбачова, затим за време Јељцина. Када је на власт дошао Путин то се променило. Они 2008. године нису схватили шта им је он рекао у свом Минхенском говору. Тада су били јако изненађени, а после су побеснели. Али они се не плаше”, рекла је она.
Професорка додаје да се НАТО не би ширио када би се Запад бринуо због последица: "Македонија, Црна Гора, Финска и Шведска не би постале део Алијансе. Шта нам је чинити? Јачати своје снаге. Када сте јаки, онда се и они другачије понашају”.
Пономарева тврди да се косовско питање мора решавати у Савету Безбедности Уједињених Нација, а да званични Београд може да замоли Русију и Кину да томе допринесу.
"У дипломатском смислу је то сасвим реално. Током жестоких политичких игара, када се булдози боре испод тепиха, као што је говорио Черчил, Русија и Кина могу чак да покрену тај процес. Москва и Пекинг могу да предложе Београду: 'Да ли хоћете да покренемо тај поступак?' То је сасвим могуће. Али у овим околностима лопта је у дворишту Београда. Србија сада треба да замоли Русију и Кину. Да, Београд се плаши да пита и да добије негативан одговор, што не би било нимало пријатно. Зато треба преговарати на такав начин да друга страна схвати да је неће одбити. Мислим да би то био правилан корак. Поготово што је руска страна много пута говорила, укључујући и Марију Захарову, да се питање Косова и Метохије мора решавати само у оквиру Савета Безбедности УН", оценила је професорка.
Она је додала да ће Запад појачати притисак на Србе, и то се не односи само на Србију, већ и на Републику Српску. Пономарева сматра да је Немачка једна од земаља, којој највише одговара нестабилност на Балкану.
"Већ дуже време пратим аналитичаре, научне радове и фондове. Истина је да Немачка последњих неколико година има велики интерес у Босни и Херцеговини и пре свега у односу на Републику Српску. Западно друштво већ дуго сматра да БиХ не треба да буде конфедерација, већ монолитна држава. Јуче је, рецимо, изнад Бањалуке летео амерички стратешки бомбардер. Такве провокације треба очекивати и убудуће”, рекла је она.
Западу највише смета што су Срби слични Русима, без обзира на све покушаје да се српски народ интегрише у западноевропске процесе и начин размишљања. Због тога Колективни запад тако оштро реагује на било какве позитивне контакте са Москвом и покушава да врши притисак на српске политичаре, пре свега Милорада Додика.
"Посета Милорада Додика Русији и састанак са Владимиром Путиним, који се дуго припремао, никако не може да буде позитивно схваћен на Западу. За њих је веома битно да 'опколе' Србе", оценила је она.
"По психотипу и метафизици, колико год да су Срби на европском путу и да су укључени у европске институције и начин живота, они се разликују од Европљана. Срби ће увек бити партизани на територији НАТО-а, чак иако, не дај Боже, БиХ постане део Алијансе. Зато је Западу битно да успостави строге/жестоке границе Србима. На пример, да одузме аутономију Републици Српској, да је лиши подршке Београда, да посвађа лидере, да замени једног од њих човеком, који ће бити лојалан Западу. Неколико таквих покушаја је већ било у Босни и Херцеговини", рекла је професорка.
Пономарева сматра да ће западне земље наставити да улажу напор у исламизацију региона, као што су то чинили 90-х година прошлог века.
"Босна и Херцеговина, уколико говоримо о Сарајеву, то је друштво које се јако брзо исламизује. Косово је у то исто јако умешано. Они су малтене савезници. У своје време сам написала велики рад о 'Балканском калифату' који може да никне на територији бивше СФРЈ. То је изузетно озбиљно питање. Исламски фактор више одговара Западу него јака српска држава", рекла је Јелена Пономарева.
Извор: РТ Балкан„Дођи и види“ пратите нас нашем Телеграм каналу: https://t.me/dodjiividi
#јелена, #србија, #косовоиметохија, #космет, #русија, #кина, #jelena, #srbija, #kosovoimetohija, #kosmet, #rusija,
Нема коментара:
Постави коментар