11111111111111

Претражи овај блог

уторак, 4. април 2023.

Тачи покушава да избегне одговорност: "Жута кућа" није постојала

Тачи покушава да избегне одговорност: "Жута кућа" није постојала

Адвокат Хашима Тачија није навео да су жртве били српски, ромски и албански цивили, према којима није било никаквог разлога за освету.

У Хагу је јутрос настављено суђење вођама такозване ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Реџепу Сељимију и Јакупу Краснићију, који су оптужени за ратне злочине и злочине против човечности.

Тачи: Очекујем да ћу бити ослобођен оптужби

Некадашњи лидер ОВК и председник "Косова" Хашим Тачи наставио је да негира кривицу и током данашњег обраћања суду, изјавио је да "Жута кућа" никада није постојала, ни трговина органима, као и да очекује да ће бити ослобођен и свих других оптужби.

Тачи је рекао да, када се пре 13 година појавио извештај Дика Мартија у медијима, како је навео ти драматични наводи, да су ОВК и он лично трговали органима одмах је тражио од међународне заједнице да се спроведе независна истрага.

"Међународна заједница ме је обавестила да је Специјални суд од суштинског значаја да би се ти мрачни наводи о трговини органима који се преписују Косову побили. Свету је сада познато да није било трговине органима, жута кућа никада није постојала, а ни ОВК ни ја нисмо криви за оно шта нам се преписује", наставио је Тачи.

Тачијев адвокат тврди да он није имао контролу над ОВК

Браниоц Хашима Тачија Грегори Кихо каже да он није имао стварну моћ, реални утицај и конкретну контролу над тзв. ОВК 1998. и 1999. године када су почињени злочини. Стварни вођа ОВК тада је био Адем Демаћи и он је био најмоћнији човек у тзв. ОВК, којег су сви слушали, а то је уједно и главна теза одбране команданта ОВК и бившег приштинског премијера и председника.

Колико се за сада истиче из излагања Тачијевог браниоца Кихоа, главне тврдње за избегавање Ташијеве одговорности су да он није имао контролу над командантима оперативних зона на КиМ, који су тамо све сами одлучивали, да није могао да утиче да се злочини не десе и да су се ти злочини дешавали због освете према српским снагама.

Бранилац Кихо казао је да Тачија, који је тада имао 30 година, не треба мешати са човеком који је касније постао премијер и да је тзв. ОВК после две српске офанзиве у лето 1998. и у пролеће 1999. године била потпуно уништена и раскомадана, па и њена командна структура. Људи су напуштали тзв. ОВК и одлазили у иностранство.

"Тачи је са Косова отишао у новембру 1998. у западну Европу, а врато се у марту 1999. године после убиства Адема Јашарија. Он није имао мотив да учествује у кривичним делима, јер је као један од политичких вођа ОВК знао да њихов успех искључиво зависи од подршке САД. То је значило да нема војних акција изван Косова, да нема прихватања подршке исламистичких земаља и да нема финансирања од трговине дрогом", казао је Кихо.

Наводи да је Тачи имао разлога да се не ангажује у удруженом злочиначком подухвату, на који указује тужилаштво, како не би изгубио подршку Американаца.

"Он не спори злочине, који су се догодили, али тврди да они нису били систематски и политички наложени, већ су били локални, као реакција на нападе српских снага."

Кихо је рекао и да су после рата злочини били локални, инспирисани осветом. Цитирао је и сада већ бившег црногорског председника Мила Ђукановића, који је рекао да су патње које су Срби и Црногорци прошли на КиМ резултат зверстава, које су починиле војне и полицијске снаге и наредили неки, а онда побегли на сигурно, остављајући народ да прими освету.

Кихо тврди и да Тачи, који је на преговорима у Рамбујеу био вођа Албанске делегације, тад није имао стварну моћ. 

"Он је тада живео у Швајцарској и није имао контролу над ОВК на Косову. Командант ОВК тада је био Азем Суља и такав је дошао у Рамбује, а онда су га локални команданти сменили, па више није био командант када је отишао из Рамбујеа. За команданта су поставили Сулејмана Саљимија. Тачи није имао стварну контролу над ОВК и њиховим зонама на Косову. Он није могао да спречи злочине или да казни оне који су их починили. Моћ је била у рукама команданата оперативних зона, који су имали контролу над свим затворима у својим областима. А најмоћнији човек у ОВК тада је био Адем Демаћи, којег тужилаштво ниједном није ни споменуло. Он је био поштован вођа, врховна власт, који је износио политичке ставове и циљеве ОВК", истакао је.

Кихо је навео, Тачи је ишао код Демаћија у Словенију, где је живео да тражи подршку да потпише споразум у Рамбујеу, а Демаћи је то одбио, јер се у њему није помињало независно Косово, за шта се ОВК борила.

"Демаћија је због тога звала и Мадлен Олбрајт, државни секретар САД. Она је после напала Тачија и рекла му да је мислила да је он вођа. Рекла је да ако Албанци потпишу споразум, а Срби одбију, онда ће НАТО бомбардовати Србију. После је испричала да га је искритиковала и да јој је тада Тачи изгледао као неки школарац", казао је адвокат Кихо.

"Она није схватала колики је био притисак на Тачија да не потпише споразум у којем се наводи аутономија Косова. Командант Реми је претио да ће ако потпише, његов авион бити срушен ракетом. Кристофер Хил је у својој књизи навео да му је Тачи рекао да ће га ако потпише убити кад оде кући. Тачи то није  могао да потпише без одобрења команданата зона, па се састао са њима, објаснио им шта је у питању и онда се команданти више нису противили, јер су се плашили да ће изгубити подршку међународне заједнице", тврди адвокат.

Бранилац је казао да је у тзв. ОВК Тачи био на челу политичке дирекције и да је његова улога била да контактира са страним дипломатама, са медијима и организација допремања оружја из Албаније на "Косово".

"После рата Тачи је био на челу привремене Владе, али није имао стварну власт већ УНМИК и УНМИК је имао моћ да истражује кривична дела. Тачи је сарађивао са њима и представљао се као озбиљан и поуздан партнер", навео је бранилац.

Каже да је он радио на разоружавању тзв. ОВК и његовом трансформисању у заштитне снаге "Косова".

"Тачију нису користили насиље и злочини, јер би то било лоше виђено у иностранству. Он је заговарао отворено демократско Косово, у којем ће владати толеранција и позивао је Србе да се врате. Многи људи су тада носили униформе и ознаке ОВК, али то не значи да су и припадали ОВК. Злочини који су се тада десили су били локални и због освете."

Бранилац је ово све изложио, али није навео да су жртве били српски, ромски и албански цивили, према којима није било никаквог разлога за освету.

Тачијев Адвокат: Злочине починили поједини Албанци, а не руководство ОВК

Кихо је негирао је све тврдње Специјалног тужилаштва у процесу против бивших челника тзв. Ослободилачке војске Косова.

Кихо је изјавио да Тачи никада није негирао да су почињени ратни злочини, али да их, како тврди, није починила тзв. ОВК.

Према његовима речима, злочини нису били мотивисани, већ су их починили албански појединци.

"Злочини су почињени, али не мотивисани. Тачи не пориче да су неке злочине починили неки албански појединци. Обавестио је и Савет безбедности, али негира тврдњу да је злочине починило руководство ОВК", рекао је.

Биће испитано 312 сведока 

Суђење четворици бивших вођа тзв. ОВК, које је почело јуче, настављено је данас у девет сати, а пренос седнице емитује се одложено 45 минута.

Уводно излагање има одбрана оптужених. Уводна излагања предвиђена су у прва три дана, а извођење доказа би требало да почне 11. априла.

Тужилаштво је раније навело да ће током овог поступка бити испитано 312 сведока и да им је за то потребно око 545 радних сати.

Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за ратне и злочине против човечности почињене у 42 нелегална притвора тзв. ОВК на Косову и Метохији и Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено.

Оптужени су да су људе неосновано лишавали слободе, мучили и убијали, а за те злочине им прети казна доживотног затвора.

У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову и Метохији, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији.

Адвокат жртава: Злочин за који нема оправдања

Заступник жртава Сајмон Лоз рекао је јуче на суђењу челницима тзв. ОВК у Хагу да су њихове жртве били и Срби, и Албанци, и хришћани, и муслимани, људи који се нису бавили политиком, али и они који су били чланови Демократског савеза Косова Ибрахима Ругове, истичући да је над свима њима извршен страшан злочин за који нема оправдања.

Рекао је да жртве злочина тзв. ОВК чекају већ 25 година да се суоче са одговорнима за њихово страдање.

"Бар делимично смо овде данас захваљујући упорности жртава. Данас говорим у име тих жртава, без обзира на разлике међу њима, јер их све веже зло које им је учињено. Патња, бол, губитак и неправда не праве дискриминацију и они погађају све људе једнако. Ми сви крваримо на исти начин и исто жалимо губитак блиских особа, без обзира на наше етничко порекло, или одакле су наши очеви и без обзира на наше политичко уверење", рекао је заступник жртава.

Навео је да међу жртвама постоје различити ставови у односу на тзв. ОВК и да има жртава које су биле припадници тзв. ОВК, или су их подржавали, а има и оних који су били и остали против деловања те војске.

Извор: РТ Балкан

 „Дођи и види“ пратите нас нашем Телеграм каналу: https://t.me/dodjiividi     

#хаг, #судухагу, #хашимтачи, #тачи, #суђење, #овк, #hag, #sudhagu, #hasimtaci, #taci, #sudjenje, #ovk,

Нема коментара:

Постави коментар