Многи нараштаји преносили су нам дивљење на достигнућима ове цивилизације, чији део смо и ми. А Света Софија је увек била и остаје један од њених побожно-поштованих символа. Лик ове цркве дубоко се урезао у нашу културу и историју, дајући снагу и надахнуће нашим архитектима у прошлости у Кијеву, у Новгороду, Полоцку – у свим већим центрима духовне изградње древне историјске Русије.
Било је тешких, понекад веома тешких периода у историји односа између Русије и Цариграда, но, с горчином и негодовањем руски народ је одговарао у прошлости, а одговара и сада на сваки покушај да се унизи и погази хиљадугодишње духовно наслеђе Цариградске Цркве. Претња Светој Софији је претња читавој хришћанској цивилизацији, а то значи - нашој духовности и историји. Све до данас Света Софија остаје велика хришћанска светиња за сваког руског православног верника.
Дужност је сваког цивилног друштва да одржава равнотежу, да измирује противречности у друштву, а не да подстиче размирице у њему; да помогне сједињењу људи, а не њиховом дељењу.
Данас се односи између Турске и Русије динамично развијају. Истовремено треба имати на уму да је Русија земља с већинским становништвом које исповеда Православље и, отуда, оно што би се можда збило са Светом Софијом нанело би велики бол руском народу.
Надам се да ће турско државно руководство бити трезвено. Очување садашњег неутралног статуса Свете Софије, једног од највећих ремек-дела хришћанске културе, храма–символа за милионе хришћана у целом свету, послужиће даљем развијању односа између народа Русије и Турске, учвршћивању међурелигијског мира и сагласја.
Извор: Patriarchia.ru (с руског Инфо служба СПЦ)
#преподобниАнтонијеВелики, #AntonijeVeliki, #prepodobniAntonijeVeliki, #патријархКирил, #patrijarhKiril, #АјаСофија, #AjaSofija,
Нема коментара:
Постави коментар