11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 5. јул 2018.

Папуа Нова Гвинеја шеста земља која је повукла признање Косова


Шеста земља која је повукла признање независности Косова је Папуа Нова Гвинеја, сазнаје РТС.

Министар спољних послова Ивица Дачић показао је на конференцији за штампу у Суботици, поводом годину дана рада Владе, званичну ноту Папуа Нове Гвинеје.

Истакао је да шест земаља које су повукле признање Косова имају укупну површину 800.000 километара квадратних, што је десет пута више од Србије и 25 милиона становника.

"Веома често се са ниподаштавањем односимо према тим земљама, говоримо да су оне мале и небитне. Како су биле битне кад су признале Косово, а сад кад га повлаче нису битне... ово је велики успех за нашу државу", рекао је Дачић.

Истакао је да ће Србија наставити са тим радом без обзира на то са коликим притисцима се суочавамо.

"Не боримо се ми против Приштине, знате и ви против кога се боримо, њихових ментора и заштитника који чим ми добијамо овакве ноте, сад очекујем да ће да отпутују на Папуу да виде да ли су стварно повукли. Ми зато шаљемо министра пољопривреде Бранислава Недимовића у понедељак у Либерију јер морамо да се боримо на све стране", рекао је Дачић.

Зато ће министар пољопривреде Бранислав Недимовић у понедељак ићи у Либерију, јер морамо да се боримо на све стране, додао је Дачић.


"Пацоли и остали пишу различите твитове, демантују, лажу. Имамо ноте од шест држава којима повлаче признање Косова као независне државе и поштоваће резултате, преговоре и договоре дијалога у Бриселу. Мислим да је то велики допринос, од тих шест земаља пет је то урадило у време ових годину дана рада Владе", рекао је Дачић.

У ноти коју је Србија примила од Папуа Нове Гвинеје (ПНГ) подсећа се да је та земља право на независност Косова признала у октобру 2012. године.

"Међутим, имајући у виду тренутне и преовлађујуће околности, ПНГ увиђа да се дијалог између Београда и Приштине сада води под покровитељством Европске уније и да је тај дијалог достигао напредну фазу на путу ка одређивању коначног статуса Косова", наведено је у ноти, сазнаје РТС.

У том смислу, напомиње се, препознајући напоре обе стране, ПНГ сматра да је најисправније да заузме неутралан став све док две стране не нађу мирно и трајно решење.

"Као резултат оваквог става, сва писма-обавештења која је ПНГ издао у октобру 2012. и којима се признаје независност Косова се одмах поништавају, све док се не заврши преговарачки процес и стране се договоре око коначног статуса Косова, под покровитељством ЕУ и УН, у складу са поменутом Резолуцијом 1244 СБ УН", истиче се у ноти.

Осим тога, додаје се, ПНГ ће пружити пуну подршку обема странама гласањем у УН за споразумна решења, у складу са поступањем УН која проистекну из рада који је тренутно под покровитељством УН.

Министар спољних послова рекао је прошле недеље да је 27. јуна мејлом добио ноту државе која повлачи признање Косова, али тада није желео да обелодани о којој се земљи ради.

Дачић је тада објаснио да није реч о "афричкој, већ о земљи која је по површини пет пута већа од Србије, и која је пре шест-седам година признала Косово".

Папуа Нова Гвинеја се налази у Југоисточној Азији, на источној страни острва Нова Гвинеја. Западни део острва припада Индонезији. Држава Папуа Нова Гвинеја обухвата Бизмарков архипелаг, острво Бугенвил и око 600 меланежанских острва.

Та земља је Косово признала 2012. године.

Иначе, до сада је укупно пет земаља повукло своје одлуке о признању косовске независности – Либерија, Суринам, Сао Томе и Принципе, Гвинеја Бисао, Бурунди.

Извор: РТС

Нема коментара:

Постави коментар