11111111111111

Претражи овај блог

уторак, 6. октобар 2015.

Владика Јоаникије посјетио у Епархију карансебешку


Уочи празника Покрова Пресвете Богородице, 30. септембра 2015. године, у Саборну цркву Васкрсења Христовогу Карансебешу, стигле су на поклоњење вјернима мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке из манастира Косијерево.

Светиња је у Епархију карансебешку стигла у пратњи делегације на чијем челу је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије. Преосвећеног Епископа г. Јоаникија са члановима делегације Епархије будимљанско-никшићке дочекао је у вечерњим часовима Његово Преосвештенство Епископ карансебешки г. Лукијан са многобројним свештенством и вјерним народом из града и околнине.

Након величанственог и срдачног дочека мошти Светог Луке су унијете у Саборни храм Васкрсења Христовог на поклоњење вјерницима.

Ово је узвратна посјета владике Јоаникија Епархији карансебешкој, након што је,прошле године поводом празника Рођења Пресвете Богородице, Преосвећени Епископ Лукијан посјетио Црну Гору и нашу Епархију.

На срдачној добродошлици Његовом Преосвештенству Епископу Лукијану, свештенству и вјерујућем народу захвалио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

„Хвала Вам Ваше Преосвештенство на топлим братским ријечима, хвала Вам на овом лијепом дочеку који сте нам приредили са Вашим свештенством и Вашим вјерујућим народом у красоти овог величанственог Саборног храма."

"Благодаримо Господу Богу и Мајци Божјој што имамо прилику да Вам узвратимо посјету, сјећајући се тих свечаних тренутака када сте Ви посјетили нашу Епархију, поводом празника Рођења Пресвете Богородице. Био је празник, али за нас је то био двоструки празник зато што је празник Пресвете Богородице, али посебно због тог прекрасног сусрета, због светих служби које смо заједно вршили, због заједничких молитава нас, вјерујућег народа и свештенства, због заједничког причешћа из Чаше Господње, када смо поставили темеље нашег братства и наших веза које ће, надамо се, трајати дуго времена. Наше везе које овдје постављамо, надамо се, да се настављају у вјечној заједници у Христу Исусу Господу нашем“.

"Ми смо Вашу посјету доживјели као прави Божји благослов и због Вашег доласка, али и због тога што сте нам донијели икону Пресвете Мајке Богородице манастира Калугаре, ту чудесну светињу која излива милост Мајке Божје и Божју благодат на све оне који јој са вјером приступају. Тако да дубоко осјећамо да је нас сјединила и збратимила Пресвета Богородица, дала нам снаге да ми као Епископи, архијереји, свештенослужитељи радимо на зближавању вјерних људи у Христу Исусу, на зближавању наших Епископија и нашег вјерујућег народа, а надам се, свакако, да ће то бити повод и да се наши народи још више зближавају у Цркви Божјој“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Владика је изразио благодарност Богу што је Господ Бог дао прилику дау Православну Епископију карансебешку донесу највећу светињу Епископије будимљанско-никшићке – мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке, који је, по предању први насликао икону Пресвете Богородице.

"Нас су сјединили свети, они су нас сјединили оном љубављу коју имамо у Цркви Божјој, а то је Христова љубав. То је оно јединство и љубав које извире из Светих Тајни Христових али, треба да се подсјетимо и на то да јенаше народе још раније зближила Света Петка, чије су мошти дуго времена почивале у престоном граду Београду, а сада су у граду Јашију. Ви, сигурно, знате да многи домови српског народа Свету Петку Параскеву прослављају као заштитницу свог дома, као своју крсну славу“.

"Ваше Преосвештенство, хвала Вам на Вашем позиву,на отвореном братском срцу, на Вашој љубави којом сте нас обасјали приликом Вашег доласка. Надамо се да ће, због тог јединства које је успостављено међу нама, Господ излити своју милост и на наше свештенство, на наше Епископије и на наша два братска народа. Црква зближава народа, али не само да их зближава, она их сједињује у једно тијело у Христу Исусу Господу нашем, у један организам и ми осјећамо да смо то, иако нас дијеле границе“, казао је у својом поздравном слову Епископ Јоаникије.

Ове посјете имају за циљ јачање братских веза између двије Православне Цркве и Епархије.
"Кроз ове посјете утврђују се братске везе између Румунске и Српске Православне Цркве, будући да се организују са благословима двојице Патријараха - Његовог Блаженства Патријарха румунског Г. Данила и Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја. Ова посјета је дио манифестације, посвећенепрослављању 150 година од оснивања Православне Епархије карансебешке, током које ће се вјерници упознати са духовношћу и културом других православних народа“,рекао је свештеник Русет Касиан, епархијски секретар Епархије карансебеш.

У оквиру посјете Епархији карансебешкој у Румунуској Православној Цркви, гдје од 30. септембра борави делегација из наше Епархије, на челу са Преосвећеним Владиком Јоаникијем, у четвртак 1. октобра, Преосвећена Господа Епископи карансебешки Лукијан и будимљанско-никшићки Јоаникије служили су Свету Архијерејску Литургију у манастиру Калугара.

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво, уз молитвено учешће великог броја вјерног народа.

Литургијско сабрање увеличао је радостан чин братимљења манастира Калугара и Косијерево, одакле су на поклоњење вјерницима Православне Румунске Цркве донесене мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке, највећа светиња Епархије будимљанско-никшићке.
Чин братимљења благословили су надлежни Архијереји обје Епископије, а присутни су били и настојатељи поменутих манастира.

Манастир Калугара, који је смјештен високоу Марилским планинама, један је од значајнијих манастира Епархије карансебешке. Посвећен је празнику Покрова Пресвете Богородице.Посјећује га на хиљаде вјерника, који са вјером, љубављу и молитвом приступају Чудотворној икони Пресвете Богородице.

Постоји предање да су двојица хришћана примијетила да из оближње пећине извире вода. Почели су касније да копају на том мјесту и пронашлиикону Мајке Богородице. Икона је затим пренесена у Саборну цркву, међутим, по промислу Божјем, она се сама вратила у пећину, на мјесто гдје је пронађена. Ту се данас налази манастир Калугара и бројна су исцјељења која су се десила посредством ове Чудотворне иконе.

Треба подсјетити да је прошле године, поводом прослављања празника Рођења Пресвете Богородице, који је храмовна слава манастира Косијерево у Петровићима код Никшића, Преосвећени Епископ карансебешки Г. Лукијан донио у нашу Епархију ову Чудотворну икону, ради поклоњења вјерног народа у Црној Гори. Том приликом Владика Лукијан је древном манастиру Косијерево поклонио копију чудотворне иконе Пресвете Богородицекоја је, према предању, освећена на Светој Гори Атонској, а почела је да чудотвори у манастиру Калугара у Епархији карансебешкој.

У 18. недјељу по Духовима, на Оданије Воздвижења, 4. октобра 2015, у оквиру посјете делегације наше Епархије, коју предводи Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, Епархији карансебешкој у Румунији, служена је Света Архијерејска Литургија у Саборном храму Епископије у Карансебешу.

Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Васкрсења Христовог у Карансебешу служили су Њихова Преосвештенства Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и Епископ карансебешки Г. Лукијан уз саслужење више свештенослужитеља и у молитвеном присуству бројних вјерника.

Литургијско сабрање, према ријечима протојереја Велимира Јововића, одисало је братском љубављу.

Током светог богослужења Преосвећени владика Јоаникије се обратио ријечима архипастирске бесједе, захваливши Господу Богу Који нам, кроз јединство светог Православља, даје да будемо свјетлост свијету.

У знак сјећања на заједничке молитве, које су протеклих дана узносили Господу и Пресветој Богородици, Владике су уручиле пригодне поклоне.

За трпезом братске љубави било је ријечи о продубљивању и јачању братских веза Будимљанско-никшићке и карансебешке Епархије, односно румунског и нашег српског светосавског народа.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка




Нема коментара:

Постави коментар