11111111111111

Претражи овај блог

среда, 23. септембар 2015.

Како је поплављен Стари Рас

На археолошком локалитету који је на Унесковој листи светске културне баштине читавог лета стварало се језеро и жабокречина


Нови Пазар – Радници ЈКП „Водовод и канализација” у Новом Пазару јуче су почели да на Пазаришту, код археолошког локалитета Трговиште, поправљају оштећену цев којом вода из реке Рашке иде на прераду до градског филтера, казао је за „Политику” директор тог комуналног предузећа Ханефија Брничанин. У међувремену, власник мотела „Рас” Ћерим Шемсовић је наредио својим радницима да са реке уклоне импровизовану брану, како би се „отклонила свака сумња да је то узрок што се на локалитету ствара бара”.

На проблем је ових дана гласно указао отац Теоктист, игуман манастира Сопоћани, који заједно са Старим Расом чини целину и налази се на Унесковој листи светске културне баштине.

Читавог, иако сушног лета, поред пута Нови Пазар – Сопоћани, између зидова остатака старог Трговишта, које је претеча садашњег Новог Пазара, стварало се језеро и жабокречина. Отац Теоктист је очекивао да надлежни реагују, али пошто се ништа није мењало, позвао је новинаре и показао шта се догађа са грађевинама које су сведоци средњовековне и још старије српске и хришћанске историје.

– Ако ово остане овако преко зиме, лед и вода ће да нагризу, оштете и потпуно униште овај локалитет – упозорио је игуман, прозивајући надлежни завод за заштиту споменика културе Србије, чији представници су летос долазили на Пазариште и видели ужасну слику.

„Увидом на лицу места, приликом обиласка терена 3. јула стручна екипа Републичког завода за заштиту споменика културе констатовала је да је простор средњовековног насеља северно од пута Нови Пазар – Делимеђе поплављен на читавом делу између пута и падине”, саопштено је из ове установе.

Даље се каже да је Завод 8. јула упутио допис Градској управи Новог Пазара, у ком извештаје са терена поткрепљује фото-документацијом и тражи предузимање хитних мера како би се спречила девастација овог споменика културе. Међутим, иако је указано да је неопходно хитно реаговање због угрожености споменика, одговор који је стигао тек 10. септембра садржао је само информацију да је пријава прослеђена ЈКП „Водовод”.

У комуналној инспекцији кажу да је њихова комисија установила да је неко у близини локалитета „изводио неке радове, да је покушао да постави стубове за рекламни пано, па је пробушио водоводну цев”, о чему су обавестили „Водовод”. Ово јавно предузеће је поднело кривичну пријаву „против Н. Н. лица” и почело да поправља цев.

– Није ми баш јасно како је то игуман манастира Сопоћани надлежан да указује на пропусте и да наводно брине о заштити културне баштине. За то постоје надлежне институције – каже директор „Водовода” Брничанин. На питање зашто се дуго чекало са поправком одговара да то није једноставан посао и да ће то предузеће коштати најмање 300.000 динара.

С. Бакрачевић

 -----------------------------------------

Шемсовићу жао што га монаси оптужују

Власник мотела „Рас” Ћерим Шемсовић каже да му је жао што га братство манастира оптужује. Зато је одлучио да пропустљиву брану, од шљунка и камења уклони. Он подсећа да је сам финансирао изградњу 950 метара макадамског пута од мотела на Пазаришту до утврђења Стари Рас и да је поставио клупе на сваких стотинак метара, да би овај историјски споменик био свима доступан.

-----------------------------------------

Седам цркава и некропола

Археолози су локалитет, заједно са Градином на брду изнад реке, истраживали неколико деценија прошлог века. Овде су откривени остаци касноантичке некрополе и рановизантијске цркве са гробницом из петог или шестог века, као и пет мањих средњовековних цркава и 64 стамбена објекта. С друге стране Рашке под водом је ранохришћанска базилика.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар