11111111111111

Претражи овај блог

петак, 31. јул 2015.

Ново молитвено место Епархије шабачке

Божји промисао је указао прстом на величанствено место што га само Господ створи и одабра да се у њему подигне нови манастир.

Када се прође Љубовија и крене се пут Бајине Баште, уз реку Дрину, у селу Бачевци покрај цркве посвећене Светом пророку Илији, сеоски пут кроз шуме вијугавим путем као серпентинама води до великог руског православног крста, и од тог знака путује се даље низбрдо дубоко у шуми и гори подно Медведника, у село Јасика, до манастира посвећеног Светим мученицима Николају Другом Романову и његовој породици, последњој царској династији Русије која је 17. јула 1918. страдала од бољшевичке руке.

Благословом Епископа шабачког Лаврентија и наше Цркве, подвижник и монах, дугогодишњи мисионар Православља у Америци, брат из Русије, данас архимандрит игуман Сергије (Федоров), након трогодишњег боравка у манастиру Бијеле воде, од лета Господњег 2010. зида манастирски комплекс посвећен великомученицима Романовима.

Сваког дана Света Литургија се служи,  а небројени ангели над земљом српском, осењеном крсним знаком, пратећи службу Господу коју врши архимандрит игуман Сергије (Федоров), узносе молитве Господу

Данас у саставу манастирског комплекса путник намерник угледа прво брвнару грађену у руском стилу. У њој се налази необична крстионица: прави извор воде живе у коју се погружава онај ко треба да се крсти.

Преко пута ове крстионице налази се конак са уређеном скромном трпезаријом и неколико скромних соба. Земљиште на којем је подигнут манастирски комплекс окружено је са седам живоносних извора. Шумским путем наиђе се на прву цркву брвнару, са почетка зидања комплекса, коју је благословио Епископ шабачки Лаврентије и која је освештана лета Господњег 2015.

У међувремену је подигнута средишна црква посвећена страдалницима за Христа и Отаџбину, Романовима, и дан њиховог страдања, 17. јул, када су уврштени у ред светитеља, јесте и слава манастира. Дрво за манастирски комплекс је стигло из Архангелска (Русија), а звона из Почајевске лавре. Руска црква је живописана и уређена у аутентичном руском стилу, руски уметници су је живописали.  Цркву је освештао Његово Преосвештенство Епископ шабачки Лаврентије лета Господњег 2015.

У плану је изградња инфраструктуре како би верници лакше дошли на литургијско сабрање, као и нови конак са манастирским келијама.

Манастирски комплекс посвећен Николају Другом Романову и његовој породици придружио се манастирима Епархије шабачке који се молитвом уздижу у Царство небеско: Каона, Троноша, Илиње, Радовашница, Чокешина, Читлук, Петковица, Соко посвећен Светом владики Николају Српском, Свете Тројице, Бијеле воде, Пресвета Богородица Тројеручица у Богоштици, манастир Светих апостола Петра и Павла у П. Добрићу. Епархија шабачка је подарила нашој Цркви и српском роду архимандрите, игуманије, монаштво и сестринство које сваки дан узносе молитве за спасење свих нас и свих православних хришћана.

Да се подсетимо речи (могу бити речи и сваког архимандрита и игуманије Епархије шабачке)  архимандрита игумана манастира Денковац (Епархија шумадијска), оца Серафима на слави манастира Пресвете Богородице Тројеручице у Богоштици:

„..за све оно што чините за Цркву Христову неизмериво смо благодарни, Преосвећени
Владико... Као пастир духовни учинили сте много за Цркву и чини ми се да Ви не треба да се бринете за спасење, јер довољно ће бити само оно колико сте рукоположили нас свештеника и монаха; да само по једну честицу изваде за Ваше здравље овде на земљи, а за вечни мир када то Бог буде хтео, тамо, биће довољно. Заслужили сте и задужили све нас, и зато Вам вечно хвала.“

Зорица Зец
Извор: СПЦ


Нема коментара:

Постави коментар