Митрополит Амфилохије: Мартиријум светих Ермила и Стратоника темељ је наше свеукупне хришћанске историје
Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, 24/11. маја 2015. године, када прослављамо 318 отаца Првог Васељенског сабора и Свете Ћирила и Методија, Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско–приморски г. Амфилохије служио је свету Литургију у Брестовику на Мартиријуму Светих Ермила и Стратоника, првих београдских мученика. Саслуживали су јереј др Оливер Суботић, јереј Александар Митровић и ђакони Драган Неђић и Никола Радовић.
Пригодном беседом верном народу се обратио Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије у којој је истакао да су библијски стихови Господ је просвећење моје и Спаситељ мој кога ћу се бојати били и остали идеја водиља како Светих Ермила и Стратоника тако и свих хришћана до данашњих дана. Митрополит је истакао да је крв мученичка коју су пролили ови светитељи осветила овај Мартиријум, који је најсветије место у Београду. Да није било страдања за веру Христову Светих Ермила и Стратоника, не би било ни свих осталих храмова на овим просторима.
Благословом Митрополита установљено је да се од данас сваке године у Недељу уочи Духова празнује и Сабор Светих Ермила и Стратоника, где ће се сабирати цео Београд на њиховом Мартиријуму и на тај начин достојно прослављати ове дивне Божје угоднике.
Тонски прилог Радија Слово љубве
Јереј Александар Митровић, Марко Јовановић
Извор: СПЦ
Храм и гробница београдских светитеља Ермила и Стратоника у Брестовику
До гробница београдских
светаца, који се славе и поштују у свету, у Брестовику нема ни путоказа.
Заборављени мученици Ермил и Стратоник
Није лако ни светац бити у Србији, коментарисали су мештани лепог села Брестовика крај Гроцке, кад су сазнали да падина испод њиховог гробља крије храм и гробницу београдских светаца Ермила и Стратоника, поштованих и у православном и у католичком свету. Нажалост, до малог ранохришћанског храма у који су положена тела великомученика нема ни путоказа, иако се он помиње у многим светским књигама о раном хришћанству и туристичким водичима.
– Ма шта кажете!? У оној римској гробници испод нашег гробља су сахрањени свеци? – чудио се Драгољуб Стојановић из Брестовика.
– Нико нам то није рекао, а имам 70 година и много памтим. Знао сам и покојног деда Чеду, на чијем је имању нађена та гробница, причао је да поред ње има још једна, али да је нису откопали.
– Овде застаје пуно људи, и наших и странаца, купују воће и сликају Дунав – каже Стојановић.
– Сигурно би свратили да виде и те наше свеце. Та гробница није далеко, само што се тешко долази до ње. Срећа да сте дошли по зими, јер кад озелени, она се и не види од жбуња и смећа.
Промрзли Брестовичани на друмској пијаци заинтересовано су саслушали причу о београдским свецима, међу најстаријим познатим у хришћанском свету, коју је од заборава отргао професор Радомир Поповић са Богословског факултета. Ермила и Стратоника је мучио и осудио на смрт дављењем у Дунаву цар Лициније, Константинов зет и савладар, с којим је 313. године потписао Милански едикт којим је прекинут прогон хришћана. Убрзо су се посвађали око превласти па је Лициније, владар источног дела царства, поново ставио хришћане ван закона.
– Е то су прави српски свеци, чим су страдали због политике – мудровао је купац крај тезге. – Ништа се овде не мења, власт се свађа, а народ оде низ мутно Дунаво.
До ранохришћанске гробнице – храма у Брестовику није лако доћи, иако
је он заведена у списак заштићених споменика културе од великог значаја.
– Чим уђете у село, из прве улице десно из једног дворишта имају степенице до гробнице – упутио нас је један мештанин, а онда је додао.
– Само што је авлија ограђена, па се тешко виде.
– Ма иди путем до гробља, то је онај што се једва види између две ограде – показивао нам је други.
– Кад прођеш кроз гробље имаш два-три корака преко њиве, па онда уз гробљанску ограду кроз купине и жбуње иди право ка гомили смећа. Римски гроб је одмах поред ње.
После краћег лутања стигли смо до гробнице са таблом која упозорава на то да је реч о заштићеном споменику. Метална врата која су некада штитила централну просторију сад леже склоњена у бочну нишу храма. Лепе фреске које се помињу у књигама готово да се не виде на зидовима који се круне и осипају.
– Шта рећи, није лако ни свецима у Србији – каже Стојановић.
– Штета је што се та светиња не обележи и што се не уреди пут до ње. Успут би и наше гробље могло да се очисти. Много сам путовао по Европи и видео да људи много долазе на таква места. Само што су она тамо уређена, чиста, а ми ни путоказ до наших светаца немамо.
Мапа у житијима
Да се у Брестовику крије гробница великомученика Ермила и Стратоника јавност је сазнала од историчара и теолога др Радомира Поповића.
– Свети Ермил и Стратоник у Дунав су бачени испод Београдске тврђаве, а тела су им испливала 18 стадија низводно, код данашњег Брестовика – каже др Поповић.
– Писци житија и на грчком и на латинском наводе да су их локални хришћани сахранили на брегу у озиданој гробници, што такође одговара локалитету у Брестовику.
Б. Субашић
Извор: Новости (8. јануар 2013.)
Преузето са: Митрополија црногорско-приморска
Преузето са: Митрополија црногорско-приморска
Нема коментара:
Постави коментар