11111111111111

Претражи овај блог

петак, 20. фебруар 2015.

Дио моштију Светог свештеномученика Харалампија у Бијелом Пољу из манастира Никољца пренијет у цркву Светих апостола Петра и Павла

Црква Светих Апостола Петра и Павла од четвртка, 19. фебруара 2015. је богатија за Mошти великомученика Харалампија, чији је дио пренесен из манастира Николаја Мирликијског у Никољцу.

Прије преноса Свету Архијијерејску литургију служио је Његово преосвештенство Епископ будимљанко-никшићки г. Јоаникије уз бројно свештенство и монаштво.

У пригодној бесједи послије свечаног преноса Моштију, епископ Јоаникије је прво подсјетио вјернике на јединствена богослужења у данима Великог Васкршњег поста. Oн је подсјетио да ће празник Св. Харалампија у Никољцу, са древним обичајем кропљења и освећења дијела моштију, бити помјерен у прву недјељу која дође, на Покладе.

Владика је, указујући на велили радостан догађај преноса Моштију, подсјетио да је приликом обнове Никољца, испод кивота у којем је почивао дјелић Моштију, тамо гдје је почивао дио– само један кичмени пршљен,нађен мањи кивот, у којем је чуван већи дио Моштију овог светитеља.

„И ето чуда, његова десна рука налази се у манастиру Морача, у манастиру Подврх код Бијелог Поља се налази његова чеона кост, а у Никољцу је откривено још моштију. Тако се Свети Харалампије нама наново открио његовом благодаћу и милошћу, а нисам далеко од помисли да су његове Мошти некада биле управо у овој цркви, а гдје би друго биле него ту гдје је дуго времена било сједиште епископа Хумских.“

„Нисам далеко ни од од помисли да је у своје отачаство те мошти донио Свети Сава Српски, јер је он, како пише у његовом житију, идући по истоку, сакупљао Свете Мошти и доносио их у своје отачаство ради освећења. Тако знамо да је у Студеницу донио дио Часнога Kрста и дио руке Светога Јована Kрститеља, а има много тога што није записано.“

„Велика је повијест о моштима Светог Свештеномученика Харалампија. Негдје у 18. вијеку Турци су опљачкали манастир Морачу и мошти Св. Харалампија понијели преко Бањана. Тамо је био свештеник Kопривица, који је окупио Бањане и дао велики прилог пљачкашу Паши да му преда Мошти. И дуго година Мошти су чуване ту, а када више није било свештеника, они су руку Св. Харалампија предали у манастир Морача, одакле је и однесена. Чудесно житије овог светитеља из првих вјекова Хришћанства се стално дописује.“

„Гдје год одете по Русији, по Грчкој, по Светој Гори, а нарочито у нашем Хиландару, можете чути како сви уз призивање Светога Николе призивају и Светога Харалампија.“

„Ми смо у оквиру обнове ове светиње и ради тога што је дуго овај храм био сједиште Хумске епископије данас донијели овдје Мошти, а мислим да смо их у ствари само вратили, јер много тога је заборављено и није записано. Хвала Богу, Свете Мошти су чуване у манастиру Никољац, који је опстао и стално појао у славу Божију. Никољац, слава Богу, никада није претваран у џамију, као што је то био случај са овом црквом. Отприлике да су и Турци имали разумијевања, без обзира што су знали да пљачкају, пале и жаре, да је велики гријех огријешити се о хришћанске Светиње, па је Никољац остао као једна ризница ове, али и других околних цркава, са светим моштима, иконама, светим сасудима….”, бесједио је Владика Јоаникије честитајући празник Св. Фотија и пренос Моштију Св. Харалампија.

Он је казао да вјерници убудуће треба да се, при уласку, прво поклоне Моштима Светог Харалампија, а да онда уђу у цркву.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка


Нема коментара:

Постави коментар