На манастирској економији изграђена кречана пећ у којој се креч прави како се то ради вековима
Сопоћани – Многи стручњаци су настојали да проникну у тајну како су фреске у манастиру Сопоћани одолеле зубу времена и многе остале очуване од 13. века до данас, иако је манастир био откривен више од два века. Неки сматрају да је један од разлога и квалитет креча, прављеног пре осам векова на традиционални начин.
Рестауратори и конзерватори Републичког завода за заштиту споменика културе и овог лета су радили на обнови задужбине Уроша Првог. Сем конкретних радова на очувању и поправци слика на зидовима ове светиње, одржан је последњих дана августа и тродневни семинар о кречу као историјском материјалу. За потребе семинара изграђена је на манастирској економији и кречана пећ, у којој се креч прави како се то ради вековима у околини Сопоћана, и ископана је кречана за гашење и складиштење добијеног материјала.
Тридесетак полазника из Србије, Бугарске, Македоније и Јапана слушало је на семинару предавања стручњака Завода за заштиту споменика, Рударско-геолошког и Биолошког факултета и Института за испитивање материјала о кречу, његовим особинама и могућностима употребе.
Јапанка Мидори Хидлио фасцинирана је Сопоћанима и његовим фрескама. Воли, каже, цркве и манастире, одушевљавају је фреске на црквеним зидовима. А креч је нарочито занима, јер у њеној земљи много се више користе папир и дрво.
Милена Талкова дошла је из Националне галерије за бугарску уметност из Софије. Сопоћанске фреске су, каже, разлог за њен други долазак у ово место. Први пут је видела како се прави природни креч, без хемије и фабрика.
– Спојили смо едукативно и практично. Упознали смо традиционални начин печења и гашења креча, и произвели довољно креча за рестаураторске радове и на фрескама и на манастирској архитектури у наредних четири-пет година – каже Драган Станојевић, конзерватор из Републичког завода који руководи пројектом.
Од посебне врсте камена по брдима у околини Сопоћана тек ретки житељи годинама пеку креч, који после продају по Новом Пазару и другим местима, тешко долазећи до скромне зараде, јер природни креч губи трку с фабрички произведеним материјалима за бељење и бојење зидова и фасада. Указивањем на особине правог природног и на старински начин добијеног креча организатори семинара у Сопоћанима верују да ће људе охрабрити да наставе с том традицијом.
Нема коментара:
Постави коментар