11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 7. август 2014.

Бајмоком завладао мук

Револтирани грађани не скривају своју тугу, бес и страх због стравичног убиства петнаестогодишње Тијане Јурић

Породичном кућом Батинића, бабе и деде убијене петнаестогодишње Тијане Јурић у суботичком приградском насељу Бајмок, прексиноћ, петнаест минута после поноћи, проломио се крик. Инспектор који је водио истрагу, родитељима девојчице за којом је 13 дана трагала цела Србија, саопштио је страшну вест: „Тијана је пронађена мртва”.

Отац Игор није престајао да плаче. Они који су са њим били у том тренутку кажу да је непрестано понављао: „Тићо моја, волео сам те највише на свету. Како ћу да живим без тебе”.

Мајка Мирјана је ћутала. Све који су били у кући, а било их је на десетине као и свих 13 претходних дана, молила је да је пусте да тугује у миру. Тијанина старија сестра Сашка немо је гледала у једну тачку.

–Ко ће сада мојој деци да буде тетка. Ко ће ми први честитати рођендан и писати писма – без иједне сузе изустила је Сашка.

Тијанини другари прекрили су лице рукама и почели гласно да јецају. Одмахујући главом одбијали су да поверују у оно што су чули. Склупчали су се по ћошковима куће и плакали.

На прсте једне руке могли су јуче да се изброје њени другари који су имали снаге да причају о трагедији. Драгана Ђурића, осумњиченог да је убио њихову Тијану, кажу раније нису виђали у Бајмоку. Или га нису примећивали.

–Видео сам његову слику јутрос на порталима. Никада га раније нисам приметио овде. А, шта и да јесам. Да ли би нешто било другачије?! – пита Милош, један од Тијаниних другова док руком брише сузе.


Иако су се пронеле информација да је Ђурић често боравио у Бајмоку, његово име и презиме ништа не значи ни старијим мештанима овог места. Ако је, кажу, тачно да је дуго живео овде, мештани сигурно нису знали какав је монструм међу њима.

–Тачно је оно што сте чули. Бајмоком влада бес, страх и жеља да оно што је ноћас саопштила полиција није тачно. Тијана је пронађена после 13 дана мртва. Родитељи деце чија је Тијана вршњакиња су престрашени, огорчени. Не смеју децу да пусте да изађу из дворишта. Они родитељи чија су деца старија од Тијане на то већ не гледају тако. Мисле да су њихова безбедна, али греше. Постоје умови који не бирају кога ће да унесреће. Убеђена сам да би било ко да се нашао на Тијанином месту – страдао. За ово што се десило нема оправдања, ни за полицију, ни за мештане, ни за руководство Бајмока, па ни за државу – рекла је за „Политику” мајка Тијанине најбоље другарице.

Мештани Бајмока, које смо јуче затекли испред куће бабе и деде убијене девојке, били су јединствени у ставу да би „монструму сами судили”.

–Ма, какав затвор... Треба да нам дозволе да му ми пресудимо. За таквог монструма, адекватна казна не постоји – кивни су становници Бајмока.

На основу онога што је могло да се чује јуче у овом месту, Ђурићу овде живи кум кога је венчао

– Стјепан Кошћук. И у тој кући, као и у многим другим у Бајмоку – мук. Са Ђурићем се, кажу, дуго нису видели.

–Драган је био сведок мом супругу на венчању. Био је и „овакав” и „онакав”, али просто не могу да верујем да је некога убио. Дуго га нисмо видели. Чули смо се пре отприлике два месеца када је назвао да нашем најмлађем детету честита рођендан. Не знам јесу ли тачне приче да је планирао то вече да дође код нас. Није се јавио – рекла је на прагу куће у којој Кошћукови живе Драганова кума Драгана.

Мештани Алексе Шантића, месташца надомак Бајмока, које смо затекли у центру, потврђују нагађања да је Ђурић овде живео дуго. Један од њих каже да се осумњичени за убиство пре отприлике пет година преселио у Београд.

– Знам да је у суботичком предузећу „Братство” завршио курс за вариоца. Пре отприлике пет година преселио се у Београд. После неколико месеци за њим су пошле и његова мајка и тетка.

Отац му је радио у Пољопривредном добру „Алекса Шантић”. Умро је пре десетак година. Мајка и он су живели у стану који је отац добио на коришћење од фирме. Сада, овде немају ништа – прича један од мештана.

Он додаје да Ђурића познаје одмалена и да је док је живео у Алекси Шантићу често долазио у локалну кафану. Умео је да се посвађа и потуче. Ипак, никада му, признаје, не би пало на памет да помисли како би он могао некога да убије.

Према незваничним информацијама, управо из те „централне” кафане у Алекси Шантићу, Ђурић је кренуо у Бајмок. Био је под дејством алкохола. Наставио је, према неким тврдњама, да пије у бајмочком насељу Рата, у шатору који је био разапет на свега неколико метара од терена на којем се одржавао турнир у малом фудбалу и места на којем је Тијана отета.

На том месту сада нема ничег и никога. Осим успомене на Тијану.

Мирослава Дерикоњић

-----------------------------------------------------------

Данас дан жалости у Суботици

Градско веће града Суботице донело је јуче одлуку да петак прогласе даном жалости у том граду поводом трагичне смрти малолетне Тијане Јурић.
Како сазнајемо из ужег круга породице Јурић, данас ће бити опело, а затим и сахрана у 17 часова на гробљу у Дудовој шуми. Један час раније у Српској православној цркви Светог вазнесења господњег у Суботици обавиће се опело.
Предвече ће сви који то желе моћи да упале свећу код Зелене фонтане у знак сећања на млади трагично изгубљени живот. Свеће ће између осталих палити Тијанини другари и тиме јој послати последњи поздрав. Исто то, у исто време, учиниће Тијанини пријатељи и Бајмочани у центру Бајмока, на платоу код круга. Тијанини другари позивају све грађане који желе да им се придруже да то учине сутра, уз молбу да понесу свеће.

-----------------------------------------------------------

Убио, па наставио да дивља

Према незваничним информацијама из полиције, Ђурић је девојчицу најпре ударио аутомобилом, а потом је савладао и угурао унутра. Возио ју је око седам-осам километара ка Алекси Шантићу.

– На једној од локалних њива почео је да се иживљава над њом и, како се сумња, убио. Према информацијама којима располажемо, ту је оставио њено тело, а потом наставио вожњу. После неколико сати вратио се по мртву девојчицу, ставио је у гепек и одвезао на напуштену депонију између Алексе Шантића и Чонопље – наводи „Политикин” саговорник из истраге.

-----------------------------------------------------------

Траже одећу и још доказа

Место на којем је пронађено тело убијене Тијане делује више него сабласно. Налази се на око десетак метара од пута ка Чонопљи, на врху депоније, обрасле високим коровом. У близини је кућица у стању распадања.

– Не знам који ум може да смисли да овде донесе тело девојке и остави га. Вероватно би га тешко пронашли да га Ђурић сам није открио – прокоментарисао је један од инспектора.

И, јуче су инспектори на овом месту истраживали. Обучени у беле комбинезоне, брижљиво су у и око поменуте напуштене куће тражили доказе.

Ка депонији, на њиви уз пут ка Алекси Шантићу, екипа „Политике” наишла је на десетак инспектора који су вршили увиђај. Управо овде, према незваничним информацијама, Ђурић је убио Тијану.

– Инспектори су тражили доказе и одећу несрећне девојчице јер се претпоставља да ју је на овом месту усмртио – наводи „Политикин” извор.

-----------------------------------------------------------

Убици Тијане Јурић прети казна од 30 до 40 година затвора

За убиство Тијане Јурић починиоцу прети казна затвора од 30 до 40 година пошто је у Србији, као и у другим европским државама укинута смртна казна, изјавио је јуче министар правде Никола Селаковић. „Некада се за оваква кривична дела изрицала смртна казна, али као и све друге европске државе морали смо да је избришемо из нашег кривичног законика. Ми као члан Савета Европе морамо да поштујемо европску повељу која забрањује смртну казну”, рекао је Селаковић.

Даљи ток овог поступка у вези са отмицом и убиством девојчице из Бајмока, према речима министра, у рукама је тужилаштва и суда.

„Не желим да коментаришем, али сам сигуран да ће онај ко буде одлучивао бити свестан околности овог случаја и узнемирења јавности које је изазвао”, истакао је Селаковић.
Упитан да ли се разматра поновно увођење смртне казне, министар је одговорио да не зна да је неко до сада покренуо то питање, истичући да Европска повеља забрањује смртну казну.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар