11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 7. август 2014.

НЗЗ: Вилијамсонов извештај показао скандалозну немоћ ЕУ и УН

БЕРЛИН - Извештај Главног тужиоца Специјалног истразног тима ЕУ Клинта Вилијамсона о злочинима ОВК јасно показује да је међународна заједница на Косову вишеструко заказала пише циришки лист Ноје цирхер цајтунг (НЗ З ).

"Оно што је извештај шефа тима Еулекса за истраживање ратних злочина посредно показао, заправо је прави скандал - скоро потпуни неуспех међународних представника, Кфора, полиције и међународног правосуђа да спрече те злочине или да их процесуирају", пише НЖ.

У тексту се наводи да постоје два главна разлога за неуспех међународне заједнице.
Први су тешкоће страних полицајаца и судија да у једном страном окружењу, без знања језика и током кратког боравка раде ефектно и други, како се оцењује, зазирање људи из ЕУ и УН мисије да снажније "притисну" бивше герилце, који су у међувремену постали моћни.

Они су се, оцењује НЗ З , плашили немира и устанака и тражили подршку "јаких људи".Тако је настала интересна заједница, а "дил" је гласио - ја те нећу тужити, а ти ћеш зато да се побринеш за мир у мом протекторату", наводи НЗ З.

Лист пише да Вилијамсонов извештај не изненађује никога ко познаје послератне косовске односе.

"Не чуди што су трупе, попут ОВК, под командом малих владара рата брутализоване преко герилског рата са српским трупама, које се нису устручавала масакра над цивилима, чиниле злочине", пише лист, наводећи да је, "такође јасно и да је вођство ОВК при том имало интерес да створи етнички чисто Косово".

Међутим цену због заказивања међународних институција би могли да плати не само жртве и њихове породице, већ можда још скупље косовско друштво, указује швајцарски дневник.

"Некадашњи мали ратни владари сада су политичари.Они су, додуше, скинули униформе, али не безусловно и лоше манире", пише НЖ, наводећи да је створен систем у коме политички патрони црпе средства из државних институција и тако обезбеђују своју клијентелу.


Фото Тањуг/С. Радовановић
Извор: Тањуг

Нема коментара:

Постави коментар