Током ноћи и сутра очекују се обилне падавине, а могуће
су и непогоде са градом и олујним ветром, упозорио је Хидрометеоролошки
завод.
У већини места у Србији очекује се од 20 до 40 литара кише по квадратном метру, током ноћи на северу, а сутра углавном у централним и источним крајевима, наведено је на сајту Завода.
Заменик начелника Управе за управљање ризиком Бојан Томић рекао је Танјугу да ће локално пасти и до 60 литара кише по квадратном метру.
"С тим у вези добили смо хидролошку прогнозу која предвиђа да на бујичним водотоковима може доћи до подизања нивоа, достизања упозоравајућих нивоа и евентуално локалних изливања", рекао је Томић.
У оквиру ове прогнозе очекују се и локална олујна невремена са градом и олујним ветром, а противградна заштита је стављена у приправност.
"Имали смо изузетно напорну сезону у којој смо имали 41 дан са дејствима, а потрошено је око шест хиљада противградних ракета. Тренутно имамо око три и по хиљаде ракета на располагању, и док год их буде било реаговаћемо у мери у којој је то могуће", рекао је Томић.
Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије ступио је у контакт са водопривредним предузећима која су носилац одбране од поплава на водама првог реда, и у овом тренутку се врши обилазак водотокова и санирање појединих критичних места на насипима.
На водама другог реда, којим газдују локалне самоуправе, команданти штабова на територији општина у којима се очекује евентуално изливање река упознати су са прогнозом и наложено је предузимање мера како би се ефекти евентуалне поплаве умањили, а то, између осталог, подразумева подизање приправности комуналних предузећа.
У сусрет невремену, подигнут је и ниво приправности специјалистичких тимова за спасавање у води и под водом.
Водостаји већине река у земљи до 3. августа биће у порасту, а могућа су и локална изливања.
Дугорочне прогнозе, према Томићевим речима, указују да ће местимичних пљускова у поподневним часовима широм Србије бити до 15. августа, када се очекује смиривање метеоролошке ситуације.
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар