11111111111111

Претражи овај блог

субота, 28. јун 2014.

Андрићград - Стогодишњица Првог свјетског рата

У присуству највиших званичника Републике Српске и Србије у Андрићграду ће данас бити обиљежено 100 година од почетка Првог свјетског рата и свечано ће бити отворен град од камена - Андрићград, чији је идејни творац режисер Емир Кустурица.

Освештањем храма Светог цара Лазара и косовких мученика и Светом архијерејском Литургијом коју је служио Његова Светост Патријарх српски Иринеј у Андрићграду је јутрос почела свечаност отварања града од камена и обиљежавања 100 година од почетка Првог свјетског рата. На капији града Патријарха је дочекао велики број грађана.

Након литургије на улицама и трговима Андрићграда биће приређен богат умјетнички програм све до 16.30 часова, када ће град од камена бити свечано отворен испред његове већ препознатљиве капије.

Свечани чин отварања града од камена обавиће предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Владе Србије Александар Вучић и идејни творац града Кустурица.

Отварању Андрићграда и свечаностима поводом обиљежавања 100 година од почетка Првог свјетског рата присуствоваће предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић, члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић, министри у Влади Српске и многи други високи званичници.

Сам чин отварања најавиће Оркестар Гарде Војске Србије, а потом ће домаћин Кустурица, заједно са гостима, уз звуке корачнице кренути Улиcom "Младе Босне" до Трга Петра Петровића Његоша и споменика Његошу, који ће бити и званично отворен.

На Тргу, испред храма Светог цара Лазара и косовских мученика, наступиће Војни оркестар Министарства одбране Србије "Станислав Бинички". У 17.10 часова предвиђено је свечано отварање два студенска дома у Андрићграду, а потом слиједи разгледање Отоманског трга испред Караван сараја и Сахат-куле, гдје ће наступити "Но смокинг оркестар".

Шетња домаћина и гостију биће настављена до Византијског трга, који красе три куле у византијском стилу, гдје ће, уз звуке оркестра, у небо бити пуштено јато бијелих голубова.

На тргу испред Византијског двора биће одржан музички перформанс у извођењу групе "Врело", Василисе, Марте Хаџиманов и Хора "Јединство" из Котора.

У Галерији "Лубарда" у Андрићевом институту у 17.45 часова биће отворена изложба слика академског сликара Момира Булатовића - портрети свих учесника Сарајевског атентата под називом "1914. - најт вижн".

Након тога у Андрићевом институту биће одржана промоција књиге "Сарајевски атентат - повратак документима" аутора Мирослава Перишића, а у издању Андрићевог института и Архива Србије, те промоција међународног историјског часописа "Векови" у издању Андрићевог института и јунског броја "Историјских свесака".

У 18.30 у Мултиплексу "Доли Бел" биће приказан филм "Атентат, Сарајево 1914" аустријског редитеља Андреаса Прохаске.

Цјелокупан програм рађен је према Кустурициној идеј, а у реализацији режисера Милана Нешковића који је рекао Срни да су у овом филму, рађеном у продукцији националне аустријске телевизије и њемачке телевизије, приказане историјске чињенице у вези са Сарајевским атентатом, којима се негира умијешаност Србије у Први свјетски рат.

"У оквиру обиљежавања 100 година од Сарајевског атентата и почетка Првог свјетског рата предвиђено је откривање великог мозаика 'Млада Босна' на зиду биоскопа 'Доли Бел' на којем су представљени видовдански хероји Гаврило Принцип и младобосанци, рад магистра сликарства из Београда Бисеније Терешченко", истакао је Нешковић.

Приликом откривања мозаика предвиђено је обраћање предсједника Додика, премијера Вучића и режисера Кустурице.

У касним вечерњим часовима биће изведена реконструкција Сарајевског атентата у сценском приказу у три чина - "Побуњени анђели", рађеном према идеји Емира Кустурице.

"Овај сценски приказ представља вјеродостојни приказ догађаја у Сарајеву са савременим конотацијама у којем ће атентатор у првом чином џи-пи-есом бити доведен до Фердинанда", каже Нешковић.

У другом чину биће приказано суђење младобосанцима у којем ће, између осталих, играти глумци Небојша Глоговац, Ненад Јездић, Зоран Цвијановић... Трећи чин је комеморација српским жртвама у Првом свјетском рату.

Сценски приказ "Побуњени анђели" директно ће преносити Радио-телевизија Републике Српске и Радио-телевизија Србије.

Обиљежавање 100 година од почетка Првог свјетског рата у Андрићграду биће завршено наступом чувеног Академског хора руске армије "Александров" на Тргу Петра Другог Петровића Његоша.

Откривена Спомен плоча Младој Босни у Палама

Поводом стогодишњице од сарајевског атентата и почетка Великог рата представници удружења Повратак данас ће у Сарајеву посјетити Спомен капелу Гаврилу Принципу и члановима Младе Босне гдје ће положити вјенце и цвијеће и запалити свијеће у знак сјећања на борце за слободу. У Палама је, тим поводом, јутрос на објекту Културног Центра откривена спомен плоча Младој Босни. Јутрос су из Источног Сарајева у Вишеград два аутобуса одвезла младе који желе да присуствују централној манифестацији обиљежавања стогодишњице Првог свјетског рата.

На Сокоцу су почели 22. Видовдански пјеснички сусрети. У Источном Сарајеву вечерас ће се одржати финално вече такмичења гуслара РС који, такође, нису заборавили лик и дјело Гаврила Принципа и Младе Босне.

На гробљу Бутмир у Сарајеву директор Секретаријата за вјере РС Драган Давидовић положио је вијенац на гроб Мухамеда Мехмедбашића, једног од седам атентатора на Франца Фердинанда, 28. јуна 1914. године.

Мехмедбашић, муслиман који је свим срцем припадао идеји "Младе Босне", заједно са Гаврилом Принципом, Васом Чубриловићем, Недељком Чабриновићем, Цветком Поповићем, Данилом Илићем и Трифком Грабежом, стајао је на обали Миљацке, чекајући да изврше атентат на Франца Фердинанда.

Додику и Кустурици Орден Светог краља Милутина

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве додијелио је Орден Светог краља Милутина предсједнику Републике Српске, Милораду Додику и идејном творцу Андрићграда, Емиру Кустурици.

Његова Светост Патријарх српски Иринеј, након освештања храма Светог цара Лазара и косовских мученика у Андрићграду, рекао је да је овај орден Додику и Кустурици додијељен на приједлог Владике захумско-херцеговачког и приморског Григорија.

Он је истакао да је орден предсједнику Републике Српске, најновије српске државе, додијељен за дјелатну љубав према светој мајци цркви, нарочито показану његовим несебичним помагањем приликом изградње овог храма.

Извор: РТРС
Преузето са: Српска Православна Црква

Нема коментара:

Постави коментар