11111111111111

Претражи овај блог

уторак, 29. април 2014.

Српска звона чују се од Аљаске до Аустралије

Монашке заједнице Српска православна црква има у око 400 манастира. Највећи број њих је у Србији, Црној Гори и земљама региона. Српски се, међутим, говори и у двадесетак манастира расутих од Аљаске до Аустралије.

Међу српским светињама удаљеним на Земљином шару посебно се издваја манастир Светог Германа Аљаског у Калифорнији. На његовом челу годинама је био отац Герасим, Американац, чије је име пре монашења било Гордон Елијел. Игуман братства данас је јеромонах Дамаскин (Кристенсен), иначе Скандинавац који је једини „странац“ међу калуђерима. Без обзира на места рођења и националности, сви монаси овог манастира знају српски и руски језик. Овај српски манастир познат је по изузетним односима које његово братство негује са локалним Индијанцима.

Манастир Светог Германа је, званично, основан 1967. године. Његов оснивач био је јеромонах Серафим Јуџин Роуз, Американац из Сан Дијега. Пут до православља њега је водио кроз преображај од хипи покрета до источњачких филозофија. За његово крштење пресудно је утицао сусрет са архиепископом Јованом Шангајским, после чега је донео одлуку да са групом Руса и Американаца оснује манастир.

Свети Герман, по коме је назван храм у Калифорнији, оставио је иза себе два скита на Аљасци, на Спирус ајленду. Они су посвећени Светом Нилу и Светом архангелу Михаилу. Недалеко одатле је и један женски манастир, који такође припада Српској цркви. У њему живе две монахиње, које живе у молитвеном миру у келијама без струје и апарата за домаћинство.

Веома важну улогу у СПЦ имају верски објекти у Америци и Канади. Најпознатији су Манастир Светог Саве у Либертвилу, Нова Грачаница у Чикагу и канадски Храм Светог Преображења Господњег. У далекој Аустралији српски народ се окупља, између осталог, око Новог Каленића у Канбери и манастиру светог саве у Илејну.

Српска православна црква има своју парохију и на самом југу Африке. Мала српска заједница у Јоханесбургу основана је још у 19. веку, доласком првих српских емиграната. Данас она има више од 10.000 Срба окупљених око Храма Светог апостола Томе, подигнутог 1978. године. Црквено имање на коме се налази храм, црквена сала и парохијски дом налазе се у елитном делу Јоханесбурга, а залагањем архимандрита Пантелејмона и његових парохијана, овај храм темељ је окупљања Срба из Африке.

Духовни живот буја у Црној Гори

Духовни живот, судећи према броју верских објеката, тренутно је најбогатији у Митрополији црногорско-приморској, где постоји чак 39 очуваних манастира и пет темеља храмова који су некада постојали. Монашки живот у Србији најбујнији је у Жичкој епархији, где је побројано 36 монашких заједница, од којих се највећи део налази у српској Светој гори – Овчарско-кабларској клисури. На северу Црне Горе постоји чак 26 манастира, који припадају Будимљанско-никшићкој епархији, а толико богомоља је и у Шумадијској епископији.

Извор: Новости/ Радио Светигора

Нема коментара:

Постави коментар