Реакције поводом смрти некадашњег председника
Јужноафричке Републике Нелсона Манделе стижу из целог света. Бан Кимун:
Мандела је био див правде. Барак Обама: Био је утицајан, храбар и
истински добар, све нас је покренуо.
Велико светло је угашено, поручује Дејвид Камерон.
Цео свет жали за иконом борбе против расне дискриминације Нелсоном Манделом. Некадашњи председник Јужноафричке Републике, легендарни борац против апартхејда и добитник Нобелове награде за мир, преминуо је синоћ у 96. години.
Генерални секретар Уједињених нација Бан Кимун одао је почаст Мандели назвавши га "дивом правде" који је инспирисао покрете за слободу широм света.
"Многи широм света били су инспирисани његовом несебичном борбом за људско достојанство, једнакост и правду. Он је дотакао наше животе на дубоко личан начин", рекао је Бан Кимун.
И папа Фрања је одао почаст некадашњем јужноафричком председнику. Поздравио је ангажовање Нелсона Манделе за "унапређење људског достојанства свих грађана земље и изградњу једне нове Јужне Африке засноване на чврстим темељима ненасиља, помирења и истине".
Амерички председник Барак Обама рекао је за Манделу да је био "утицајан, храбар и истински добар".
"Својим храбрим достојанством и непоколебљивом вољом да жртвује своју слободу за слободу других, трансформисао је Јужну Африку и све нас покренуо", рекао је Обама у телевизијском обраћању из Беле куће, пренео је АФП.
Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је да је смрћу Манделе "велико светло угашено" и додао да ће у Даунинг стриту заставе бити спуштене на пола копља.
"Нелсон Мандела је био истакнута фигура нашег времена, легенда за живота а и сада у смрти - суштински глобални херој", наводи се у Камероновом саопштењу.
Шеф француске дипломатије Лоран Фабијус рекао је за Манделу да је био "харизматични див".
"Са Нелсоном Манделом умро је отац Јужне Африке, покретачка сила слободе и помирења", стоји у Фабијусовом саопштењу.
Бивши генерални секретар УН Кофи Анан изјавио је да је свет изгубио "вођу визионара, храбар глас за правду и јасни морални компас".
Висока представница ЕУ Кетрин Ештон оценила је да је Мандела био надахнуће за њену генерацију и свет.
"Он није само победио апартхејд у Јужној Африци, он је људима на свим континентима показао да морална снага демократије може да превазиђе јалову моћ тираније", рекла је Ештонова.
Председник Кине Си Ђипинг похвалио је победу Манделе против апартхејда и допринос који је дао за напредак човечанства.
"Његова страст за слободом и правдом створила је нову наду за генерације угњетаваних људи широм света, и због њега је Јужна Африка једна од водећих светских демократија", рекао је бивши амерички председник Џими Картер, који је лично познавао Манделу.
Норвешки Комитет Нобелове награде оценио је да је Мандела био једна од највећих фигура у историји додељивања Нобелове награде за мир.
Руски председник Владимир Путин рекао је да је Мандела један од најеминентнијих политичара нашег доба, док је тибетански духовни вођа Далај Лама оценио да треба да наставимо његовим путем на плану мира, уједињења човечанства и помирења.
Савет безбедности УН саопштио је да је Мандела у сећању свих као неко ко је жртвовао већи део свог живота за бољу будућност милиона људи.
Немачка канцеларка Ангела Меркел истакла је да ће његово име бити синоним за борбу против угњетавања.
Широм Јужне Африке, званичници и народ одају почаст Нелсону Мандели. Код његове куће у четврти Хоутон у Јоханесбургу окупило се неколико стотина људи.
Асошијетед прес извештава да људи пролазе поред куће узвикујући "Нелсон!", као и да је направљен импровизовани олтар са свећама, националном заставом и букетима цвећа.
Урамљена је и слика насмејаног Манделе која је стављена код дрвета с поруком: "Почивај у миру, Мадиба."
Рано јутрос више десетина људи окупило се испред Манделине старе куће у Совету, где су такође запаљене свеће и донето цвеће.
АНК, који је Мандела довео на власт пре 20 година, саопштио је да је Јужна Африка "изгубила колоса, отелотворење смирености, једнакости, праведности, мира и наду милиона".
АП преноси да је последњи јужноафрички председник из времена апартхејда Фредерик Вилем де Клерк у саопштењу навео да су он и Мандела, иако политички противници, успевали да се приближе "у критичним тренуцима како би се решиле многе кризе током преговора", док се земља кретала ка демократској владавини.
Јужноафрички бискуп и добитник Нобелове награде за мир Дезмонд Туту позвао је нацију да чува Манделину оставштвину мирења и толеранције.
"Волите једни друге као што је он волео нас. Сећајмо се Манделе и немојмо га изневерити", рекао је Туту.
Итар-тас преноси да Манделина породица жели да га сахрани у граду Куну у провинцији Источни Кејп, уз троје његове преминуле деце.
Поводом Манделине смрти огласиле су се и многе светски познате личности. Међу њима су глумци Морган Фримен и Идрис Елба, који су тумачили улоге Нелсона Манделе, и амерички режисер Харви Вајнстајн, чија је компанија дистрибутер филма.
Изразе саучешћа упутили су и оскаровка, јужноафричка глумица Шарлиз Терон, ирски рокер и активиста Боно, соул певачица Арета Френклин, голфер Тајгер Вудс, рок музичар Пол Сајмон, америчка водитељка Опра Винфри и многи други.
Јужноафрички председник Џејкоб Зума саопштио је синоћ да је Мандела, икона борбе против апартхејда у Јужној Африци и једна од најутицајнијих политичких личности 20. века, преминуо у 96. години.
Јужноафрички председник је саопштио да ће Мандела бити сахрањен уз највише државне почасти и наложио да заставе буду спуштене на пола копља.
Мандела (95) је из болнице, где је провео скоро три месеца због плућне инфекције, отпуштен 1. септембра и од тада се налазио у својој кући у предграђу Јоханесбурга.
Телеграми саучешћа Николића, Дачића и Мркића
Председник Томислав Николић упутио је телеграм саучешћа председнику Јужне Африке Џејкобу Зуми поводом смрти Нелсона Манделе.
"Дубоко ме је потресла вест о смрти Нелсона Манделе, првог демократски изабраног председника Републике Јужне Африке. Грађани Србије искрено саосећају са Вама и деле тугу са породицом и народом великог сина Африке", навео је Николић.
Премијер Ивица Дачић такође је упутио телеграм саучешћа Џејкобу Зуми.
"Нелсон Мандела је био јединствени лидер који је читав живот посветио борби за слободу и демократију и поставио путоказе читавом свету како се чувају једнакост и људско достојанство", истиче се у телеграму.
Министар спољних послова Иван Мркић изразио је саучешће шефици јужноафричке дипломатије Маите Емили Нкоана Машабане.
"Дубоко ме је потресла вест о смрти Нелсона Манделе, првог демократски изабраног председника Републике Јужне Африке. Грађани Србије искрено саосећају са Вама и деле тугу са породицом и народом великог сина Африке", навео је Николић.
Премијер Ивица Дачић такође је упутио телеграм саучешћа Џејкобу Зуми.
"Нелсон Мандела је био јединствени лидер који је читав живот посветио борби за слободу и демократију и поставио путоказе читавом свету како се чувају једнакост и људско достојанство", истиче се у телеграму.
Министар спољних послова Иван Мркић изразио је саучешће шефици јужноафричке дипломатије Маите Емили Нкоана Машабане.
Заставе у Србији на пола копља
Поводом
смрти Нелсона Манделе, 6. децембра 2013. године у Републици Србији
заставе ће бити спуштене на пола копља, одлучила је Влада на данашњој
седници.
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар