11111111111111

Претражи овај блог

среда, 4. децембар 2013.

Протест против ГМО у Београду

БЕОГРАД -Грађанска иницијатива "Србија без ГМО" и неколико удружења и невладиних организација организовали су данас протесни скуп испред Скупштине града Београда и затражили увођење мораторијума на промет и коришћење генетски модификоване хране у Србији.

Учесници скупа "Заједно за Србију, без ГМО" носили су транспаренте на којима је, између осталог, писало "Стоп ГМО", "ГМО не", "Ја нисам научни експеримент", "Ни никл, ни ГМО", "Земљу не дамо", "Живот дамо, природу не дамо"....

Учесници скупа су, рекао је представник "Србија без ГМО" Бранко Чичић, предали апел упућен председнику Србије Томиславу Николићу да као "последња линија одбране не потпише најављени закон којим се либерализује промет ГМО у Србији".

Учесници скупа су, по његовом завршетку, отишли и до Скупштине Србије где су такође предали захтев да се уведе мораторијум на промет генетски модификоване хране, а тај захтев ће, како су најавили, упутити и премијеру и вицепремијеру Ивици Дачићу и Александру Вучићу, као и министрима у Влади Србије.

Чичић је Тањугу рекао да је циљ скупа да се подигне глас разума против, како тврди, технологије која представља до сада највећу опасност у историји цивилизације.

"Генетски модификована храна и инжињеринг присутни су више од 20 година и ниједна од тврдњи биотехнолошких компанија није се показала као истинита и није се показало да ће ГМО донети веће приносе, већ, напротив, многи усеви мање рађају", рекао је Чичић.

Председница скупштинског Одбора за заштиту животне средине Милица Војић Марковић рекла је Тањугу да подржава данашњи скуп јер сматра да ГМО не треба Србији из различитих разлога - првенствено здравствених и економских, али и свих других.

"Овде грађани морају да кажу своју реч. Овде се грађани питају и ја сам овде јер мислим да свако од нас данас треба да буде овде", рекла је Војић Марковић и додала да је Д С С чији је члан, направила предлог закона којим се предвиђа увођење мораторијума на ГМО до 2020. године.

Она је упитала да, ако Швајцарска себи може да дозволи да буде чланица Светске трговинске организације и уведе мораторијум на промет ГМО, због чега то не би могла да уради и Србија.
Професор Пољопривредног факултета Миладин Шеварлић рекао је да нема резултата истраживања која показују да је коришћење ГМО безбедно за здравље људи, што је, како тврди, ноторна истина коју нико не може да негира.

"Да ли би куповали аутомобиле ако не би гарантовали да је њихово коришћење безбедно? Све што није у складу са природом не може се сматрати дугорочном, друштвено одговорном науком", рекао је Шеварлић који је додао да су храна и пољопривреда увек биле важне, а да ће у будућности оне бити још значајније.

Он тврди да за генетски модификовану храну не постоје научна истраживања да је она безбедна по здравље људи и биодиверзитет, а како сматра, треба организовати референдум на коме би се грађани изјаснили у увозу ГМО у Србију.

"Они хоће да контролишући семе, контролишу храну, а преко ње и људе", тврди Шеварлић који је критиковао поједине изјаве о ГМО које је изнео министар пољопривреде Драган Гламочић, а што су окупљени пропратили негодовањем.

Новинар Вања Булић, који је такође присуствовао скупу, рекао је да је дошло време да људи сазнају шта је генетски модификована храна и да наш народ генетски није предодређен за ГМО.
У минут до 12 сати скуп је на минут заустављен и тада су његови учесници звиждали из пиштаљки како би упутили неслагање са евентуалним увођењем ГМО у Србији.


Извор: РТВ

Нема коментара:

Постави коментар