11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 5. децембар 2013.

За обнову Хиландара 70 милиона динара

Средства су увећана готово четири пута у односу на суму предвиђену у Нацрту закона о Буџету за 2014. годину

У братству манастира Хиландар не очекују да новац из државне касе за обнову древног српског здања на Светој Гори – волшебно падне с неба. Директор Задужбине Светог манастира Хиландар Миливој Ранђић каже да су монаси, као и сви који организују, пројектују и изводерадове у верском комплексу који је тешко оштећен у катастрофалном пожару 2004. године, свесни економске ситуације у Србији и да са грчким народом деле тешку економску ситуацију која потреса Грчку.

Међутим, лицитирање око новца неопходног за обнову Хиландара започело је пошто је Мирко Ковачевић, главни архитекта обнове Хиландара и чувени професор универзитета који је више од 50 година радио на Светој Гори, изразио забринутост због вести да сузначајно смањена средства предвиђена за обнову Хиландара у Нацрту закона о буџету за 2014. годину. Донедавно је, наиме, заиста планирано свега 19 милиона динара, што је заКовачевића значило три пута мање новца од потребног за одржавање најнижег рационалног нивоа радова за годину дана.
Међутим, на иницијативу Министарства културе и информисања, а у сарадњи са
Министарством финансија, кроз амандман Владе Србије у Предлогу закона о буџету за 2014. годину, средства за обнову манастира Хиландар су увећана на 70 милиона динара.

Министарство културе и информисања из буџета за 2013. годину до сада је за обнову манастира Хиландар обезбедило 48 милиона динара, прецизирано је за „Политику” у том министарству.

– То је добра вест, јер са тим парама може да се испуни цео план обнове за идућу годину. Могу да се заврше велики радови на Источном крилу Великог конака. Ту је реч заправо о две целине – улазу са пратећим објектима и старим конаком. Све је то изгорело у пожару и могуће је да ће нам сада остати нешто и да започнемо радове и на Белом конаку – истиче Ранђић, наглашавајући како је приоритет да се радови на обнови Хиландара не прекину.

То је, тврди он, срж стратегије, јер бибило готово немогуће да се радови поново покрену, уколико би стали у неком тренутку.

– Зато је разумевање које је сада показало Министарство културе за нас веома значајно. Ми као задужбина имамо сталне донаторе, алибез државе капитални пројекат обнове Хиландара не може да се оствари. Важно је увек подсетити да су размере катастрофалног пожара 2004. толике, да је право чудо да смо ми до данас одржали да подухват обнове функционише без прекида – истиче Ранђић.

На наше питање, колико је потребно средстава да се обнови изгорели део манастира, Ранђић каже да је за то потребно око пет милиона евра.

– Та сума не одступа од документа општег плана обнове, који су усвојиле надлежне службе грчке државе после пожара. Летос је у манастиру своју седницу одржала Комисија за Хиландар Министарства културе, чије чланове именује Влада Србије. После детаљног увида у све изведене радове, комисија је сачинила записник. Радови су оцењени врло позитивно – указује Ранђић.
А. Апостоловски
Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар