Без сумње, најстарија црква у понишављу је црква Светог Николе, касније и данас Свете Петке, односно Свете Параскеве у Станичењу. Црква се налази на малој заравни изван села. Реч је о изузетно вредном објекту средњевековног градитељства. То је једнобродна грађевина с краја 13. века, без куполе. Грађена је од ломљеног камена пешчара и кречњака. Живописана је 1331/32. године.
Имао је Пирот четири метоха: Хиландарски, Студенички, Дечански и Суковски метох.Са евидентираних 27 цркава и манастира, овај крај је некад називан Малим Јерусалимом.
У Пироту постоје Цркве Рођење Христово и Саборна црква у Тијабари Успење пресвете Богородице.
Црква Рођење Христово - Пазарска или Стара црква, како се у народу одомаћило, грађена је од 29. јула до 21. децембра 1834. године добровољним прилозима богатих мештана. Ово је без сумње редак храм у овом делу Балкана, у који се улази након силажења низ неколико степеника. Испоштована је намера Султана Мустафића, да се не ремети доминација оближње џамије.
Због својих, пре свега историјских и архитектонских вредности Пазарска црква је 1986. године проглашена културним добром.
И Саборна црква у Тијабари саграђена је добровољним прилозима православних хришћана Пирота и околине. Почела је са градњом 1870. год. Терзијски еснаф платио је 1871. године израду ктиторске иконе, коју је осликао, мајстор самоковске сликарске школе Николај Иванов. Иконостас и дуборез на њему радио је Стојчо Самоков 1872. г. Иначе, сви пиротски еснафи учествовали су не само у финансирању већ касније у трошковима одржавања цркве.
Најпознатији манастир је свакако, а од 1979- године и на листи УНЕСЦ-а, манастир Св. Јован Богослов или Погановски манастир. Овај значајан споменик српске средњовековне културе, је удаљен од Пирота 20км. југозападно, а лоциран на пропланку кањона реке Јерме. Саграђен је последњих година XIV века у моравском стилу од ломљеног камена пешчара и кречњака.
Овај крај има још једну задужбину породице Дејановић, али из XVI века која је на левој обали Темштице, 2 км изнад села Темска. Градња манастира Св. Ђорђе је завршена пре 1576. год. што се може видети изнад црквених врата. Живописана је одмах након завршетка градње, за 72 дана.
Када се говори о храмовима Понишавља посебно је атрактивна црква Св. Петра и Павла у Рсовцима. Налази се на десној обали Височице, на Старој планини, у пећини брда Калик. Позната је као пећинска црква у којој су се скривали Срби, бежећи пред турским зулумом.
У долини Јерме је манстир Св. Богородице у Сукову. Поред ових духовних храмова постоји и манастир Св. Николе у Планиници из 1б. века, манастир Св. Илија у Рсовцима из 19. века, храм Св. Богородице у Височкој Ржани обновљен 1853. на рушевинама старијег здања. Треба видети и цркву Св. Николе у Крупцу, као и манастир Св. Јован новијег датума.
Нема коментара:
Постави коментар