Башар ел Асад прихватио да стави хемијско оружје под
међународну контролу. Сирија прихватила руски предлог јер ће се тиме
отклонити основа за америчку агресију, рекао министар спољних послова те
земље Валид Муалем. Камерон резервисан.
Амерички напад на Сирију дефинитивно више није питање тренутка, пошто је Дамаск пристао да хемијско наоружање контролише међународна заједница. Руска дипломатска офанзива у најмању руку одложила је почетак бомбардовања.
Одлуку сиријске владе да прихвати предлог Русије обзнанио је министар спољних послова те земље Валид Муалем.
"Имали смо јуче веома плодоносну рунду разговора са министром спољних послова Сергејом Лавровом који је предложио иницијативу у вези са хемијским оружјем. Увече смо прихватили руску иницијативу", пренела је агенција Интерфакс.
Муалем је оценио да је Сирија прихватила предлог јер ће се тиме "отклонити основе за америчку агресију".
Одлука Дамаска донета је у прави час за администрацију Барака Обаме, који је бомбардовање Сирије најавио упркос снажног противљења јавности. Према последњим анкетама, чак 75 одсто противи се интервенцији, док свега 14 одсто подржава такву акцију.
Британски премијер Дејвид Камерон сматра да би Русија и Сирија требало да покажу да је предлог Москве да Сирија стави своје хемијско оружје под међународну контролу искрен.
"Терет је сада поприлично на руској влади и режиму (сиријског председника Башара) Асада да то и испуни тако да се покаже да је понуда озбиљна и искрена", рекао је Камеронов портпарол.
Како је додао, има још доста озбиљних питања на које треба одговорити.
Председник САД Барак Обама поздравио је раније руску иницијативу и рекао да би то могло да одагна претњу Америке војном интервенцијом против Сирије.
Амерички председник дао је интервјуе за шест водећих америчких ТВ станица у којима је први пут помено да је о тој инцијатви већ резговарао са руким председником Владимиром Путином.
Сенат је одложио гласање о резолуцији америчког председника којом би били одобрени ваздушни удари на Сирију, док се Обама не обрати јавности по питању Асадовог режима.
Кина и Иран подржале су предлог Русије да Сирија преда хемијско оружје под међународну контролу и да оно затим буде уништено.
Француски министар спољњих послова Лоран Фабијус рекао је да је Француска "заинтересована" за предлог Москве, али је, истовремено, изразио "опрез".
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар