11111111111111

Претражи овај блог

недеља, 18. август 2013.

НАУЧНИЦИ: Што сте дуже на Фејсу то сте тужнији!

Према њиховом истраживању, што чешће чешљате "неwс феед", гледате слике ваших пријатеља, остављате коментаре или лајкујете нешто на Фејсбуку, то су веће шансе да се осећате несрећним

САД - Фејсбук је замишљен као место за повезивање људи, али се одавно прича о другој страни медаље и томе да је он још један зупчаник у све гломазнијој машинерији отуђења. Истраживачки тим са Универзитета у Мичигену верује да је Фејсбук и један од разлога за несрећу.

Према њиховом истраживању, што чешће чешљате "неwс феед", гледате слике ваших пријатеља, остављате коментаре или лајкујете нешто на Фејсбуку, то су веће шансе да се осећате несрећним и незадовољним сопственим животом.

Иако тачни разлози за то још нису установљени, научници сматрају да није тачно да се људи више окрећу друштвеним мрежама када су тужни, већ да су друштвене мреже оно што је добрим делом заслужно за такво осећање.

"Због саме природе друштвених мрежа, људи тамо најчешће извештавају о позитивним стварима које им се дешавају у животу. Зато други корисници могу да стекну погрешан утисак о туђим животима и склони су да поверују да је њихов живот лошији у поређењу са животима њихових пријатеља, који 'раде све те дивне ствари о којима пишу'", каже Оскар Ибара, психолог са Универзитета Мичиген.

Он каже да односи између људи "уживо" имају читав низ позитивних ефеката и да су истраживања показала да они који су друштвено повезанији живе дуже и живе срећније од осталих.

"Наука се ређе бавила 'онлајн' односима и њиховом утицају на људе, иако се сваког дана више од 500 милиона људи улогује на Фејсбук. Ми смо урадили брзо 14-дневно истраживање на 80 људи и стигли смо до занимљивих резултата", рекао је Ибара.

Он је објаснио да су сви учесници на почетку урадили психолошке тестове и оцењивали свој живот, ниво задовољства, самопоуздања, депресије и других фактора. Након тога, током две недеље у насумичним интервалима су одговарали на питања о томе како се осећају, а установљена је корелација између опадања задовољства и боравка на Фејсбуку.

Наравно, узорак и трајање истраживања не дају простора за чвршће одговоре, али са овог Универзитета тврде да су први показатељи јасни.


Извор: Курир


Нема коментара:

Постави коментар