11111111111111

Претражи овај блог

субота, 27. април 2013.

Убедљива већина за Владин извештај

Владин извештај о преговарима Београда и Приштине подржала 173 посланика владајуће већине, али и опозиционе ДС, ЛДП, СВМ, ЛСВ, СПО-ДХСС. Против било 24 посланика ДСС-а, као и поједини посланици других странака, један посланик био уздржан, а пет посланика није гласало.

Посланици републичког парламента усвојили су вечерас извештај Владе Србије о политичким и техничким преговорима са Приштином, у оквиру ког се налази и споразум постигнут у Бриселу 19. априла.



Расправа у парламенту је трајала читавог дана, а на крају седнице Извештај је подржало 173 посланика владајуће већине, али и опозиционе ДС, ЛДП, СВМ, ЛСВ, СПО-ДХСС, док је против било 24 посланика ДСС-а, као и поједини посланици других странака који долазе са Косова и Метохије и самостални посланици Борислав Пелевић и Никола Тулимировић.


Током гласања један посланик је био уздржан, а пет посланика није гласало.

У владином извештају у којем је и споразум од 15 тачака који су у Бриселу, 19. априла, парафирали премијери Србије и Косова, Ивица Дачић и Хашим Тачи, наведено је да је Влада водила преговоре на плански и систематичан начин ради заштите националних интереса, сагласно Резолуцији Скупштије Србије.

"Влада је све активности, укључујући саме преговоре, односно вођење дијалога извршавала уз поштовање Уставом и законима утврђених надлежности државних органа и уз стално информисање и консултовање представника органа локалне самоуправе са територије Аутономне покрајине Косово и Метохија о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији", наводи се у извештају.

Извештај обухвата све активности током досадашњих преговора о техничким и политичким питањима. У документу се наводи да је политички дијалог Београда и Приштине почео пре шест месеци и да је одржано десет рунди преговора, које су резултирале споразумом од 15 тачака.

Споразум, који предвиђа оснивање Заједнице српских општине, наведен је и на енглеском и на српском језику.

Описан је и ток техничког дијалога који је уз посредовање Европске уније водио тадашњи шеф преговарачког тима Борислав Стефановић од марта 2011. до фебруара 2012. године.

У том периоду постигнути су договори о матичним књигама, слободи кретања, царинском печату, катастру, функционисању споразума о трговини ЦЕФТА, прихватању универзитетских диплома и о регионалном представљању и сарадњи.

Дачић: Суштинска промена курса

На крају расправе посланицима се још једном обратио премијер Ивица Дачић који је рекао да треба суштински променити курс којим ова држава иде.

Дачић је нагласио да није реч само о једном споразуму, већ о одређивању правца којим се Србија креће и да тврдње како ће Срби напустити Косово због бриселског споразума нису тачне, јер Срби јужно од Ибра већ 14 година живе по косовским законима.

"Територија без народа је велики проблем, зато морамо да сачувамо народ", рекао је Дачић и додао да ће Заједница српских општина на Косову и Метохији имати десет општина, од чега четири на северу Косова.

"Не можемо више да имамо политику одбијања, јер ћемо онда остати и без територије и народа и нећемо више имати потребе да расправљамо о Косову и Метохији у овом парламенту", рекао је Дачић.

Дачић је рекао и да са Приштином предстоје разговори о приватној и јавној имовини, статусу Српске православне цркве и телекомуникацијама.

Он је истакао да је потребно јединство и да концепција Владе није да нападне Србе са севера Косова да би оправдала прихватање тог документа.

Није намера владе да нападнемо Србе са севера, то је сулудо, морамо да будемо јединствени, рекао је Дачић и још једном указао да Влада неће признати независност Косова, али да не може априори да има одбијајући одговор на сваки предлог.

Никада нећемо прихватити независно Косово

Дачић је упитао да ли неко од посланика стварно мисли да је Србија 1999. године победила НАТО и подсетио посланике да је Србија повукла своју војску и полицију са Косова после Кумановског споразума.

"Не желимо и нећемо никад прихватити независно Косово, али не можемо имати само одбијајуће одговоре на сваки предлог ако желимо да одлучујемо о нечему", нагласио је премијер.

Дачић је истакао да је важан део договора у Бриселу да Приштина не може да шаље своје безбедносне снаге на север Косова без пристанка Кфора и Срба, као и да то гарантује НАТО.
Осврћући се на питања која су посланици током расправе поставили, премијер је рекао да тим Београда није преговарао са НАТО.

"Са Кетрин Ештон смо учестовали у размени писама Тачија и НАТО, где је Косово преузело обавезу, а писмом их је обевестио генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен, да не могу да долазе на територију севера без сагласности Кфора и то само у случају природних катастрофа, уз косултацију српских локалних лидера", рекао је Дачић.

Дачић је нагласио да је први пут неко гарантовао да косовска војска неће доћи на север.
Он је, такође, негирао да ће Канцеларија за Косово бити укинута, рекавши да је њен директор Александар Вулин одиграо велику улогу, али да се лично не слаже са споразумом.

"Али то није лично питање било кога од нас, ни Вучић, ни ја немамо право на лични приступ. Ми смо преузели одговорност. Зар смо рачунали на популарност, популаран сам што сам се 10 пута руковао са Тачијем, а ви сте бежали као од куге", рекао је Дачић.

Извор: РТС

Нема коментара:

Постави коментар