Централни Комитет Светског Савета Цркава, којег чине 349 цркава, на последњем заседању, одржаном од 28. августа до 5. септембра 2012. године, објавио је саопштење и одлуку о реаговању у вези прогона који власти Р. Македоније спроводе против Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована и Православне Охридске Архиепископије.
У саопштењу Централног Комитета Светског Савета Цркава се каже:
У тамници бијах и дођосте ми... Заиста вам кажем: кад учинисте једноме од ове моје најмање браће, мени учинисте. (Мт. 25; 36, 40)
Архиепископ охридски и Митрополит скопски Др Јован, ухапшен је на граничном прелазу између Грчке и Р. Македоније 12. децембра 2011. године. Против њега је покренут низ неоснованих оптужби, по којима је суђен и осуђен у одсуству на две и по године затвора, без омогућавања основног права на одбрану, и поред тога што је претходно у два наврата био ослобађан од стране велешког Основног Суда. Ово је шесто затварање Архиепископа Јована, који се од 16. јануара 2012. године налази у најстрожим затворским условима.
У односу на монтиране судске процесе и државни прогон против Архиепископа Јована који последњих десет година спроводе судови Р. Македоније, а све због различитих верских убеђења, Amnesty International 2005. године проглашава Архиепископа Јована „затвореником савести“.
Прогон је сада проширен, тако да сада укључује и застрашивање и испитивање других Архијереја, свештенства, монаштва, верног народа, као и најближих рођака Архиепископа Јована, свих из Охридске Архиепископије, уз претње за конфискацијом покретне и непокретне имовине, док се у исто време Архиепископу Јовану ускраћују основна права на посете и комуникацију.
Ради свега тога, на свом заседању од 28. августа до 5. септембра 2012, Централни Комитет Светског Савет Цркава:
- Осуђује незаконито затварање Архиепископа Јована и непрестани прогон чланова Охридске Архиепископије као и блиских рођака Архиепископа.
- Упућује позив влади Р. Македоније, да неодложно ослободи Архиепископа Јована и прекине даљи прогон Православне Охридске Архиепископије.
- Захтева од власти Р. Македоније, да уважи основно људско право на слободу вероисповести, које је гарантовано Универзалном Декларацијом о људским правима.
- Захтева од цркава чланица Светског Конгреса Цркава, залагање за Архиепископа Јована, како молитвом тако и реакцијом код релевантних власти.
- Препоручује организовање солидарне посете Архиепископу Јовану и продужетак залагања за његово ослобађање.
Архиепископа Јована у последњих десет година, што представља флагрантно кршење верских слобода и слобода уверења, које су гарантоване Универзалном Декларацијом о људским правима.
Извор: http://www.oikoumene.org/en/resources/documents/central-committee/kolympari-2012/report-on-public-issues/vi-minute-on-the-unlawful-detention-of-archbishop-jovan-of-ochrid.html
Преузето: ПОА
Нема коментара:
Постави коментар