Evrozona se podelila na dva tabora. Jedan deo ekonomista i političara, uglavnom iz severnih bogatih članica evrozone i međunarodnih organizacija, pokušavaju da nađu nove argumente kako bi dokazali neophodnost nastavljanja stroge budžetske štednje.
Suprotan tabor, čije se članstvo i geografska raznovrsnost neumoljivo povećavaju, uveren je da su ispunjavanje zahteva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske unije za "zatezanje kaiša" gurnuli evrozonu u tako duboku krizu, objavljeno je Internet stranici Finmarket.ru.
Prva grupa ukazuje da bez smanjenja troškova ne može biti ni smanjenja dugova, a time ni stabilnog razvoja, dok oponenti s gnevom postavljaju pitanje kako se mogu smanjiti dugovi ako slabi ekonomija koja je ostala bez budžetske potpore.
Investitori, koji su ranije listom podržavali pristalice finansijske discipline, sada već nisu uvereni ni u šta. Grčku, izmučenu budžetskim kresanjima, već su precrtali na listi članica evrozone. Da će ta zemlja napustiti evro već ove godine uvereno je 57 odsto od 1.253 investitora, analitičara i trgovaca koje je anketirala agencija Blumberg, dok 80 odsto njih smatra da će Portugalija ili Španija poći stopama Grčke, pri čemu dopuštaju bankrot jedne od njih.
Investitori takođe i dalje ne veruju ni onima koji ne žele da štede i ukazuju da su obveznice Francuske prestale da privlače kupce posle pobede Fransoa Olanda, protivnika stoge štednje, na nedavnim predsedničkim izborima .
autor: AS izvor: Tanjug/Novi magazin
Нема коментара:
Постави коментар