Најтеже ми је да објасним трогодишњој кћерци
зашто албански вршњаци неће да се друже с њом, каже отац Стево Митрић,
свештеник цркве Светог Николе у Приштини
Јереј Стево Митрић, свештеник цркве Светог Николе у Пруиштини (Фото А. Васиљевић)
Приштина –Јереј Стево Митрић има неколико великих проблема у животу, али само за један није нашао решење.
Не зна како својој трогодишњој кћерци рационално да објасни зашто њене комшије, вршњаци неће да да се играју с њом. Како објаснити детету од три године да другој деци родитељи бране да се друже с њом само зато што је Српкиња, кћерка једног од двојице свештеника Српске православне цркве који службују у цркви Светог Николе у центру Приштине.
„Не знам ни како да јој кажем да није безбедно излазити ван ограђеног дворишта цркве, као ни то да не прича на свом матерњем језику када са оцем оде до продавнице. Сваки пут ме пита зашто морам да скидам мантију кад напуштамо цркву. Како да јој објасним да људи у Приштини нису навикли да виде православног свештеника и да би неки од њих могли да нам науде, само зато што смо друге националности и вере“, прича за наш лист свакодневне проблеме с којима се сусреће овај свештеник.
Отац Стево Митрић нимало се не разликује од других свештеника СПЦ. У разговору делује мирно, некако продуховљено, али његов живот, као и живот његове породице,свакако није онакав какав би било који човек, а поготово свештеник требало да има. Он је заправо један од 78 Срба, колико их данас живи у Приштини. Од тог броја само су четворица мушкараца.
Митрић заједно с још једним свештеником и њиховим породицама живи у парохијском дому цркве Светог Николе у овом граду. Заједно их у том дому има осморо – свештеници са супругама, а свако од њих има по двоје деце.
„Дошли смо у јуну прошле године и сусрели се с много проблема. Све је било опљачкано и разрушено 18. марта 2004. године, дан после великог погрома српског становништва на Космету. Украдено је једно златно јаје, дело чувеног Карла Фабержеа, а целокупна библиотека је спаљена. Сада желимо да обновимо библиотеку и надамо се помоћи добрих људи који би помогли да то започнемо“,каже Митрић.
У погрому у марту 2004. године су уништене и све иконе које су биле у цркви. Само је једна икона Светог Николе сачувана. И то је сачувао чешки новинар Патрик Кајзер који је, дошавши да извештава о погрому, на рушевинама нашао једну икону. Понео ју је у Чешку и вратио када је чуо вест да су се два свештеника СПЦ вратили у Приштину. То је тренутно једина икона која краси ову цркву.
Данас су у ову цркву полако враћа живот. Сваке недеље се служи литургија, после које сви присутни остају у дворишту и осталим просторијама цркве како би се дружили. Набављен је и један телевизор, на којем се гледају филмови с хришћанским садржајем, а ту је и један сто за стони тенис.
„Недељом имамо једно квалитетно дружење и из недеље у недељу све нас је више. Долазе и људи из Чаглавице и Грачанице у све већем броју“, истиче Митрић.
Црква Светог Николе у Приштини саграђена је, иначе, 1830. године на темељима старе истоимене цркве, која се помиње још 1544. године у турским изворима, без икаквих других података. Данас је то тробродна грађевина, чија је унутрашњост подељена стубовима. На једном од тих стубова окачена је српска застава и управо тај детаљ је најинтересантнији албанској деци коју у последње време локалне основне школе доводе на екскурзију.
„Деца стално питају зашто је застава у цркви, а ја им објашњавам да двоглави орао означава јединство цркве и државе, па ко схвати, схватио је“, објашњавајереј Митрић.
Иза цркве налази се гробље на којем су уочљиви порушени споменици. Гробље је настало 1900. године, а ту се сахрањивало све до 1920. године. Ту, између осталог, почивају и кости америчких и француских војника страдалих у Првом светском рату. И њихови споменици су порушени. Најбизарније на том гробљу делује башта коју је направио косметски Албанац, власник куће која се наслања на дворишни зид цркве. Једноставно је срушио зид који дели његову кућу и гробље иза цркве и ту током летњих месеци поставља столице и столове.
објављено: 19.12.2011.
Извор: Политика
Нема коментара:
Постави коментар