11111111111111

Претражи овај блог

петак, 16. децембар 2011.

Немачка неће постављати нове услове Србији

БЕОГРАД - Амбасадор Немачке у Србији ВолФрам Мас изјавио је данас да се у закључцима Европског савета о томе шта Србија треба да испуни за добијање статуса кандидата не помиње укидање такозваних паралелних институција на северу Косова и да Немачка сигурно неће постављати нове услове Србији уочи одлуке о статусу у Фебруару.

Он је новинарима у Привредној комори Србије рекао да Немачка очекује да Србија до те одлуке примени и спроведе све договоре постигнуте у дијалогу, укључујући и представљање Приштине у мултилатералним Форумима, које како је нагласио, не сматра новим условом.
Мас је на питање Танјуга да ли се може очекивати да укидање паралелних институција изненада постане услов за статус кандидата, као што је то био случај са регионалним представљањем Приштине, одговорио одрично.

"Већ у августу приликом посете немачке канцеларке Ангеле Меркел јасно је речено да очекујемо да се ради на питањима која су предмет дијалога и на њиховом спорођењу, а регионално представљање је и тада било тема", рекао је Мас.

По његовом мишљењу у закључцима Савета Европе којима је статус кандидата одложен за Фебруар нема ништа ново ни додатно што Србија треба да испуни за добијање статуса.

"Захтеви су чак нешто умањени у односу на оно о чему смо говорили у августу", изјавио је Мас и нагласио:

"Ми сигурно нећемо постављати додатне услове, али битно је да се оно што је отворено у дијалогу, спороводи", казао је Мас.

Упитан поново да ли ће укидање паралелних институција бити услов за статус кандидата он је одговорио да "уи закључцима Савета Европе ништа не стоји о укидању паралелних институција".


Немачка одобрила још 110 милиона евра развојне помоћи

Амбасадор Немачке у Србији ВолФрам Мас и директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић разменили су данас ноте којима ће Србији бити одобрено додатних 110 милиона евра немачке развојне помоћи за пројекте у области обновљивих извора енергије, а пре свега биомасе и смањења емисије штетних гасова.

Немачки амбасадор је у Привредној комори Србије казао да се ради о некомерцијалном кредиту од 100 милиона евра и гранту (поклону) од десет милиона евра, чиме је та земља ове године одобрила Србији рекордан износ средстава у висини од 232 милиона евра билатералне помоћи.

Мас је истакао да је Немачка и даље спремна да у сваком погледу подржава Србију на путу за бољу будућност и подсетио да је та земља Србији од 2000. године одобрила билатералну помоћ у укупном износу од 1,2 милијарде евра.

"Немачка има циљ да развије тржиште биомасе у Србији. Tо је важан корак како за одржавање економској развоја ваше земље, тако и за приближавање Србије ЕУ", оценио је немачки амбасадор.

Мас је подсетио да Србија увози 45 одсто укупне потребне енергије, и оценио да би требало искроиситит сопствене потенцијалне у биомаси, како би се смањила зависност од увоза.

Према његовим речима, Србија која се обавезала да ће поштовати циљеве ЕУ - да се до 2020. године за 20 одсто повећа удео коришћанхја обновљиве енергије, а за толико смањи емисија угљендиоксида - тај циљ може да испуни управо коришћењем биомасе.

Министар за животну средину, рударство и просторно планирање Оливер Дулић је казао да је Србија пребогата обновљивим изворима енергије, а пре свега биомасом, која би могла да постане значајан извозни адут наше земље.

Дулић је навео да Србија има на милионе тона биомасе које неискоришћено труну, а могли би да се извозе и на основу њих да се у Србији отвори на десетине хиљада радних места.

"Милиони тона биомасе труну на њивама и у шумама, уместо да се кроисте за електричну енергију, грејање, извоз. Ако не постоји добар систем да искорисити ресурсе, онда ти ресурси ништа не значе", рекао је Дулић истичући да ће стратегија за употребу биомасе довести до отварања многих радних места, поебно за угрожене.

"Замислите колико је људи потребно да се сакупе и прераде ти милиони тона биомасе. Ради се о неколико десетина хиљада радних места која сада не постоје јер не користимо свој потенцијал", казао је Дулић и нагласио да ће се министарство на чијем је челу и Влада Србије бавити тим питањем.

У осврту на сарадњу Немачке и Србије, Делевић је рекла да је та земља најзначајнији билатерални донатор наше земље, те да је данашњи договор о некомерцијалном кредиту још учврстио ту позицију.

Она је додала да је, сходно томе, и Европска унија организационо гледано највећи донатор Србији и прецизирала да има око 70 одсто удела у укупној развојној помоћи коју је Србија примила у поселдњих 10 - 11 година.

Представница министарства за економију и развој немачке Јохана Бургеман је рекла да ће 100 милиона евра бити одобрено Србији путем немачке развојне банке КWф, под веома повољним условима.

Бургеман је рекла да је циљ помоћи да се у Србији развије тржиште обновљивих извора енергије, у циљу смањивања емисије штетних гасова и у другим земљама.

Извор: Танјуг

Нема коментара:

Постави коментар