ДА
РАСТЕТЕ У ПОЗНАЊУ БОЖИЈЕМ
(Посл.
Колошанима 1:10)
Свето Писмо – Реч Божија, је основа вере свако православног
хришћанина!
„Ово се написа да
верујете да Исус јесте Христос, Син Божији, и да верујући имате живот у име
Његово“ (Јн. 20:31).
„Свето Писмо те може
умудрити на спасање вером у Христа Исуса... Од Бога дано, корисно је за учење,
за крање, за поправљање, за одгајање у праведности, да човек Божији буде
савршен, приправљен на свако добро дело“ (II Тим. 3: 15-17).
Не познајући Свето Писмо и не живећи по њему, од наше вере стварамо само обичај, а одатле је кратак пут до безверја; јер, какву ћемо веру предати деци својој, чему ћемо их научити, ако и сами не познајемо довољно истине своје вере! Имајмо на уму речи светих апостола:
„Који год призове име Господње спашће се. Како ће призвати кога не вероваше? А како ће веровати кога не чуше!“ (Рим.10:13-14). „Зато чујте реч истине, еванђеље свога спасења, а Бог нека вам даде Духа премудрости и откривења да га познате“ (Ефес. 1:13,17), „и напредујте у благодати и познању Господа нашег и Спаситеља Исуса Христа“ (II Петр. 3:18).
А св. Сава нам овако поручује:
„Примите ову реч
која може спасти душе ваше. Будите творци речи, а не само читаоци. И пазите на
заповести Господа нашег свом журбом, свом снагом, свом ревношћу... и ако је
могуће (треба) дисати спасоносном речју!“ (Хиланд. Типик).
СВЕТИ
ЈОВАН ЗЛАТОУСТ О ЧИТАЊУ СВЕТОГ ПИСМА
Велики отац Цркве св. Јован Златоуст
(око 340-407. год.) сматра читање Светог Писма за највеће благо и назива га
„беседом с Богом“; он учи да је свето Писмо „реч Духа Светога“ и каже да „Бог
с нама говори кроз Свето Писмо“, да је „читање
Светог Писма – отварање небеса“, да
ми слушамо глас Христов, кад Он
говори кроз еванђелисте. Осим
тога, кад Златоуст наводи речи св. Апостола Павла, он додаје „кад називам Павла, опет говорим заповести Христа,
јер сам Христос покреташе ону блажену душу“.
Вера, основана на непогрешивом Божијем ауторитету – на Светом Писму – сигурнија је и чвршћа, неголи сведочанство људског разума, изложеног најразноврснијим заблудама. На који начин може човек научити да разликује истину од лажи, тј. православно учење од јереси? По учењу св. Јована Златоустог, то је могућно само изучавањем Светог Писма; изучавајући Свето Писмо, ми ћемо не само сачувати православно учење, већ ћемо и друге ослободити од заблуде и јереси.
Чињеницу, што нам Свето Писмо није увек јасно, Св. Јован Златоуст тумачи тиме, што је Бог хтео на тај начин да нас примора, да га пажљиво и са великом духовном сасређеношћу читамо, јер оно што се трудом постиже, чвршће се усађује у душу, а обратно, што се лако постизава, брзо се заборавља и не оставља дубљег трага у нашем срцу.
Златоуст енергично устаје против тога, да се Свето Писмо чита површно или узгредно, јер и Спаситељ то забрањује кад каже: „испитајте писма“ (Јн. 5.39). Он позива све верне да ревносно читају Свето Писмо. По Златоустовом мишљењу, ако будемо често читали свето Писмо, онда ћемо постићи и његов смисао, јер сам ће Господ, када види нашу ревност, ући у наше срце, просветити ум, открити тајне и научити нас оно што не знамо, само ако са воје стране допринесеммо оно, што од нас зависи. Видећи нашу усрдну и чврсту жељу за разумевање Светог Писма, човекољубиви Господ ће просветлити наш разум и дати му могућност и способност, да разуме његов прави смисао.
Златоуст саветује читање Светог Писма свима без разлике, људима и женама сваког позива и занимања. По његовим речима, нема таквог времена које не би било погодно а читање Светог Писма, јер се оно може читати не само код куће, већ и на путу и при другим пословима (које то дозвољавају).
По Златоустовом учењу сврха како Старог, тако и Новог завета једна је, наиме – морално исправљање људи и њихово усавршавање. „Та сами изглед Библије“ каже Златоуст, „већ нас чини споријима на грех; јер ако се и усудимо на нешто забрањено, и ако постанемо нечисти, то вративши се кући и погледавши на Библију, пре ћемо у савести осудити себе и постаћемо мање склони на понављање истих грехова“.
Златоуст сматра незнање Светог Писма узроком свију зала. „И сада некоји и не знају да Свето Писмо постоји, мада се Дух Свети толико брине, да га сачува“ – говори св. Јован Златоуст и опомиње, да не треба више допустити да Свето Писмо остане за нас узалудним, да не навучемо на себе још већи грех и кривицу.
САВЕТ
ОНОМЕ КОЈИ ЧИТА СВЕТО ПИСМО
Свето Писмо ти је, дакле, неопходна књига.
Редовно, сваког дана, у часовима који су ти за то најпогоднији, посвети извесно време читању Светог Писма, помоливши се Богу да Он оспособи твој ум да га разумеш.
Читај прво Нови завет и Псалме (и то најпре четири Еванђеља, а затим Дела апостолска и посланице.
Нећеш одмах, при првом читању, моћи да све разумеш, али нека те то не поколеба већ читај даље!
И немој се задовољавати тиме што ћеш једном прочитати целу ову Књигу. Када је цулу прочиташ почни поново из почетка – увек ћеш у њој открити неку нову истину и увек ће ти постајати све јаснија. Изчавај је кроз цео живот. Та књига ће ти постати водич толико неопходан у животу; она ће увек хранити твоју душу и снажити твоју православну веру. Знајући шта нам се преко те Књиге поручује, неће те поколебати ни саблазнити зло. Реч Христова увек ће ти доносити радост, водиће те увек напред!
Читајући Свето Писмо размишљај о прочитаном па, ако је могућно и онда док се бавиш свакодневним послом. Обележавај или прибележи она место које нарочито делују на тебе и труди се да их упамтиш.
„Буди творац речи а не само читалац“ тј. управљај свој живот према истинама којима си се научио, „диши Спасоносном Речју!“ (Свети Сава)
Ако ти је могуће, поред совје књиге Светог Писма имај увек још једну, да је можеш даровати ономе коме је потребна и који такав дар жели.
„Дођи и види“ пратите нас нашем Телеграм каналу: https://t.me/dodjiividi
#светописмо, #библија, #svetopismo, #biblija,
Нема коментара:
Постави коментар