11111111111111

Претражи овај блог

петак, 29. јул 2016.

Митрополит волоколамски Иларион у Љубљани

Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски г. Иларион, предсједник Одјељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, посјетио је данас храм Светих Кирила и Методија у Љубљани.

Посјета Митрополита Илариона дешава се у оквиру низа свечаности посвећених успомени на страдање руских ратних заробљеника у Првом свјетском рату и прославе јубилеја стоте годишњице подизања руске Капеле под Вршичем. Руског Митрополита и његову пратњу у љубљанском храму дочекао је Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, са свештенством.

Том приликом је у част високог госта служена свечана доксологија коју је равноангелним појањем украсио хор Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскин“ из Новог Сада, под руководством јерођакона Јеротеја Ковиљца, протопсалта Ковиљског манастира.

Поздрављајући госта из сестринске Руске Цркве, митрополит Порфирије је нагласио да Црква Христова не познаје границе међу народима, него смо сви ми који смо крштени у име Свете Тројице дијелови исте заједнице, удови једног Тијела Христовог и сви међусобно браћа. „Један је и нераздјељив Христос, глава Цркве, и једна је и нераздјељива Света Православна Црква,“ рекао је Високопреосвећени и додао да Митрополит Иларион у Словенију долази као апостол велике Свете Православне Руске Цркве, анђео мира и свједок љубави Божије.

Говорећи о страдању руских ратних заробљеника, он је истакао да капела на Вршичу представља громогласни подсјетник на један трагични догађај, али уједно и символ мира и нераскидивог пријатељства између Словеније и Русије, гдје се у посљедњих двадесет година сабира велико мноштво руског и словеначког народа, како би молитвом и ријечју изразили свој пијетет према жртвама.

„Високопреосвећени владико, ви сте дошли да се помолите за душе пострадалих војника, али и да се у име свих и за све помолите њима; да их истакнете као узор, као примјер за углед, јер Господ наш је рекао да нема веће жртве него да ко свој живот положи за ближњег,“ рекао је Митрополит.

Високопреосвећени је подсјетио да ова посјета служи и одржавању и оживљавању памћења на огромне жртве које је слободољубиви руски народ у борби за мир и правду, као ниједан други народ у историји, оставио за друге, не само у Словенији, него и у Србији и многим другим мјестима, а то руски народ чини и данас са дубоком свијешћу да је сваки човјек једнако вриједан, без обзира ком народу и којој вјери припада.

Митрополит Иларион је, одговарајући на поздрав домаћина, најприје пренио поздраве Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила, по чијем је благослову дошао у Словенију како би узео учешћа у комеморативним свечаностима у помен руским заробљеницима пострадалим на Вршичу и свим руским војницима који су пали бранећи слободу народа на цијелом Балкану.

„Руски народ је кроз историју плаћао високу цијену за слободу балканских народа и није никаква случајност да споменик једном руском цару стоји у Београду, а другоме у у Софији, уз велики број споменика посвећених пострадалим руским војницима широм Балкана“ нагласио је он.

Митрополит Иларион је истакао да се данас сјећамо подвига руских војника који су положили своје животе за слободу других, опомињући се ријечи Спаситељевих да нема веће љубави до те да неко положи живот свој за ближњега.

„За руског човјека Срби, Словенци, Бугари и припадници других словенских народа увијек су били пријатељи и браћа. Руски човјек никада није штедио свој живот ради добробити других народа. На Вршич идемо управо да се на то подсјетимо и да се помолимо за покој душа оних који су дали свој живот за слободу ближњих,“ рекао је Митрополит.

Он је изразио велику радост због прилике да поново дође у Словенију и посјети љубљански храм, Митрополита Пофирија и православне вјернике у Љубљани међу којима је и један број Руса, те свима пожелио помоћ Божју, мир и благостање.

У спомен на ову посјету митрополит Порфирије подарио је митрополиту Илариону икону Спаситеља нашег Господа Исуса Христа.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска




Нема коментара:

Постави коментар