11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 1. октобар 2015.

Жестоки напади Русије на мете у Сирији (ВИДЕО) - Руси туку из ваздуха, Иран и Хезболах са земље - И ирански војници стигли у Сирију?

Руски авиони настављају нападе на циљеве у Сирији. Запад оптужује Русију да не напада положаје Исламске државе већ побуњенике против председника Асада. Русија одговара да напада све терористичке положаје, и да то чини на захтев сиријске владе. Бела Кућа оцењује да Русија неће моћи да порази Исламску државу уколико настави да подржава режим председника Асада.

Русија је у ову акцију ушла врло озбиљно. Послали су "сухоје-34", своје најсавременије јуришне авионе, штите их "сухоји-30", ту је још неколико ескадрила "сухоја 24" и "сухоја 25", а према тврдњама Би-Би-Сија аеродром у Латакији обезбеђује и велики број тенкова и пешадије. Одмах су кренули у акцију.

https://www.youtube.com/watch?t=4&v=K_PzdUSXkdg

"Јуришни авиони са најсавременијим оружјем напали су осам мета. Складишта оружја Исламске државе, залихе горива и муниције, њихове командне положаје у планинама... све то смо уништили. Наши авиони се спремају за следеће мисије", каже представних ваздушних снага Русије Игор Климов.

Према првим извештајима са терена, напади су били изузетно снажни и прецизни. Сателитских снимака са западних сателита још нема, али је Ројтерс успео да дође до изјаве једног очевица.

"Руски авиони бомбардују предграђа. Експлозије су много веће него кад су нас бомбардовали Асадови авиони. Гине много цивила", каже Кафир Набела са севера Сирије.

Запад је одмах оптужио Русију за изазивање цивилних жртава, и доводи у питање легитимност акције. Одговорио је председник Путин.

"Друге земље већ годину дана бомбардују Сирију без резолуције Уједињених нација, и без одобрења сиријских власти. Нама се Сирија обратила за помоћ, и планирамо борбу против терориста. А што се цивилних жртава тиче, обратите пажњу: први извештаји о страдањима цивила почели су да стижу и пре него што су наши авиони узлетели", навео је Владимир Путин.

У току су интензивни дипломатски и војни преговори Русије и Запада. Алијанса која већ бомбардује положаје Исламске државе у Сирији, ни другог дана руских операција не зна кога тачно бомбардују Сухоји - Исламску државу, побуњенике против Асада, или и једне и друге.

"Ако је то део међународне акције против Исламске државе, онда је то добро. Ако је, с друге стране, реч о одбрани Асада и о акцији против Слободне сиријске армије, онда је то очигледно корак уназад, али да видимо најпре шта се заиста догодило", рекао је премијер Велике Британије Дејвид Камерон.

Најважнија вест са војне, али и политичке тачке, јесте да је одржана хитна видео-конференција америчких и руских војних званичника о даљој стратегији у Сирији, како би се избегло да снаге Сједињених Држава и Русије пуцају једне на друге.

Обе стране се слажу да је потребно наћи заједнички став, и трајно решити кризу у Сирији која се прелива војно на Блиски исток, а избегличком кризом и на Европу и остатак света.

Извор: РТС
Видео преузет са:  RT (Russia Today)

-----------------------------------------------

Руси туку из ваздуха, Иран и Хезболах са земље


 Након што се и Русија укључила у сиријски рат, прочуло се да је и други заштитник режима Башара ел Асада, Иран, наводно још пре десетак дана, док су се руске снаге припремале за интервенцију, упутио неколико стотина својих војника у Сирију. Њихова мисија је, према Ројтерсовим изворима из Либана, који је близак Техерану, да потпомогну предстојећу Асадову копнену офанзиву. Иран је до сада, колико је познато, у Сирију слао само војне саветнике, али је Асаду издашно давао новац, без којег не би опстао, и посредовао је у томе да се његовим трупама прикључи либанска милиција Хезболах. Она брани погранични појас Сирије ка Либану, тиме и коридор између Ирана и Либана.


Руска авијација би ускоро могла да се нађе и над другим суседом Сирије, Ираком. На саопштење Москве да би размотрила и напад на таборе Исламске државе (ИД) у Ираку, из Багдада је стигао одговор да би таква помоћ била добродошла. Ирак је досад био под патронатом Америке, али пре неколико дана је у његовом главном граду с Русијом, Сиријом и Ираном успостављен координациони центар за размену обавештајних података о ИД. Тако је, изгледа, заокружена нова блискоисточна коалиција.

Другог дана војне интервенције у Сирији руски авиони су погодили троспратни командни центар и складиште за муницију ИД надомак Идлиба и фабрику за претварање аутомобила у покретне „паклене машине” северно од Хомса, навео је у Москви представник министарства одбране. Према медијима из те земље, руска авијација је укупно до сада погодила барем 12 циљева.

Западне земље и побуњеници који се противе руском уплитању у сиријски рат и даље тврде да Русија за мету не узима ИД, него остале устаничке групе, укључујући и оне које нису исламистичке, и да је нападнут логор антиасадовских снага које је обучавала Америка, те да од руских пројектила страдају и цивили. Након што је руски министар спољних послова Сергеј Лавров испрва тврдио да авиони његове војске туку искључиво по положајима ИД, Кремљ је јуче потврдио да је листа мета ипак шира.

„Организације са списка мета су добро познате и мете су одабране у координацији с оружаним снагама Сирије”, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

И либанска телевизијска станица Мајадин, блиска Дамаску, јавила је да су руски бомбардери извели најмање 30 напада на побуњеничку алијансу звану Освајачка армија. У том савезу је и Нусра фронт, локални огранак Ал Каиде, али и умереније групе, које у појединим деловима хаотичног сиријског ратишта сарађују и с исламистички оријентисаним устаницима. Још једна лабава коалиција разних побуњеничких група, Слободна сиријска армија, такође тврди да се нашла под руским пројектилима. Званични Дамаск, с којим, према речима Пескова, Русија координира избор мета, све устанике без изузетка назива терористима.

Освајачка армија је у протеклих неколико месеци заузимала територије на северозападу, око Идлиба и Хомса, све више сабијајући трупе лојалне председнику Башару ел Асаду на одбрану приобалног појаса земље, где се налази и руска поморска база Тартус. И Слободна сиријска армија је надирала у околини Хомса. Такав одабир мета је на Западу поново подстакао тврдње да Москва не намерава толико да савлада ИД колико да на власти очува свог штићеника Асада.

Руски председник Владимир Путин је, међутим, одбацио наводе да његова авијација убија и цивиле. Како је рекао, те тврдње су се појавиле и пре него што су руски авиони уопште полетели на своју прву борбену мисију у Сирији. Већ крајем првог дана, наводно, страдало је тридесетак цивила, да би Скупштина сиријских Туркмена саопштила како је само у једном селу близу Хомса погинуло 40 цивила, укључујући и њихове сународнике.

Башар ел Зуби, један од команданата Слободне сиријске армије, и Сипан Хемо, из милиције сиријских Курда, оценили су, преноси Ројтерс, да ће уплитање Русије и осталих великих сила само продужити рат.

„Оно што се сада догађа може се назвати сударом титана на сиријској земљи... Личи на трећи светски рат, у којем се велике силе боре како би поделили подручја утицаја”, казао је Хемо за Сиријску опсерваторију за људска права.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган, противник Асада, изјавио је, очевидно мислећи на руску интервенцију, да његова држава неће дозволити да терор ухвати корена нити да буде доведена пред свршен чин. Још један Асадов непријатељ, Саудијска Арабија, затражила је да Русија прекине нападе и поновила да они изазивају цивилне жртве, док не погађају ИД. Саудијци су, међутим, јуче издејствовали да су на гласању у Уједињеним нацијама не нађе резолуција која би отворила пут истрази о страдању цивила у Јемену, где је Ријад повео своју војну интервенцију, наводно не пазећи на „колатералну штету”.

Међутим, и Ванг Ји, министар спољних послова Кине, државе која је до сада била на страни Москве у погледу рата у Сирији, изјавио је да се свет не сме арбитрарно мешати у ту кризу и да је неопходно политичко решење.

В. Вукасовић
Извор: Политика

-----------------------------------------------

И ирански војници стигли у Сирију?


То нису саветници, а има их на стотине са опремом и оружјем. За њима ће стићи и други, рекли су неименовани извори из Либана агенцији Ројтерс 


БЕЈРУТ - Стотине иранских војника стигле су у Сирију и ускоро ће се придружити владиним снагама и њиховим савезницима, припадницима либанског Хезболаха у великој копненој офанзиви коју ће подржати руски ваздушни напади, јавља Ројтерс позивајући се на неименоване либанске изворе.

Према овим изворима, ирански војници већ десет дана пристижу у Сирију.

„Руски ваздушни удари ће у блиској будућности бити праћени напредовањем копнених снага сиријске војске и њихових савезника”, рекао је извор упознат са политичким и војним развојем ситуације.

Према његовим речима, могуће је да ће предстојеће копнене опеарције бити усредсређена на околину Идлиба и Хаме.

Извори, такође, наводе да је циљ освајање територије коју су изгубиле снаге сиријског председниика Башара ал Асада, а заузели побујењици.

Према њима, ове информације указују на формирање војног савеза између Русије и Асадових савезника Ирана и Хезболаха са циљем да се поврате подруцја на северозападу Сирије која су раније ове године заузели побуњеници.

„Претходница иранских копнених снага је почела да стиже у Сирију. Реч је о војницима и официрима који ће учествовати у борби. То нису саветници, а има их на стотине са опремом и оружјем. За њима ће стићи и други”, рекли су извори Ројтерсу.

Досадашња директна подршка иранске војске Асаду углавном је била ограничена на војне саветнике. Иран је такође мобилисао припаднике шиитских милиција, укључујући Ирачане и нешто Авганистанце да се боре уз Асадове снаге.

Либански Хезболах, кога подржава Иран, бори се уз сиријску војску од поцетка сукоба, наводи Ројтерс.

Руске ваздушне снаге су у среду кренуле у нападе у подручјима градова Хомс и Хама на западу Сирије где се Асадове снаге боре против побуњеничких група, али не и Исламске државе која се углавном налази на северу и истоку земље.
 
Савез побуњеничких група који укључује Нусра фронт повезан са Ал Каидом и Ахрар ал Шам, почетком године је брзо напредовао у провинцији Идлиб и потпуне истерао владине трупе из подручја уз границу са Турском. 
 
-------------------------------------------------------------------

Иран ће заштити утицај на Блиском истоку

ТЕХЕРАН - Ирански врховни верски вођа Ајатола Али Хамнеи позвао је данас оружане снаге Ирана да повећају своју спремност како би заштитиле утицај Исламске Републике на Блиском истоку и одвратиле потенцијалне нападаче.

„Оружане снаге морају хитно повећати своју спремност, тако да непријатељ ни не помисли да нападне”, рекао је Хамнеи на састанку са војним командантима, пренеле су иранске агенције.

„Будућност државе је у рукама њених младих, који морају да препознају своју снагу и помогну да Иран сутрашњице буде способнији, снажнији и утицајнији, у региону и у свету”, истакао је Хамнеи.

Хамнеи често помиње „непријатеља”, кога не именује, када говори о западним силама, посебно САД и Израелу, које сумњичи за заверу за свргавање Исламске Републике, навео је Ројтерс.

Напетости су у порасту и између Ирана и Саудијске Арабије, где је Хамнеи у среду упозорио да ће Иран „оштро реаговати” уколико Саудијска Арабија покаже непоштовање према стотинама Иранаца који су погинули у стампеду током хаџилука у тој држави.

Две земље често размењују критике и подржавају супротстављене стране у серији конфликата широм Блиског истока, али се суздржавају од отворене конфронтације.

Саудијска Арабија упозорава на експанзионизам Ирана, док Техеран наводи да је мирнодопска сила, али инсистира на свом праву да има утицај у региону.


Извор: Политика


 

Нема коментара:

Постави коментар