11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 1. октобар 2015.

Председник Николић на Генералној скупштини УН-а

Важно је да чувар свог и светског културног блага на Косову и Метохији остане Србија као пуноправна чланица организације

Председник Републике Србије г. Томислав Николић одржао је 30. септембра 2015. године говор на 70. заседању Генерелане скупштине Уједнињених нација у Њујорку. Преносимо део Председниковог обраћања у коме је упозорио да би се прихватањем захтева за чланство тзв. Косова у Унеску створио опасан преседан и отворио простор за легализовање насиља над националним, културним и верским идентитетом било ког народа и било где и позвао Уједињене нације да се успротиве тој иницијативи:

Државу чине територија, народ, језици, културна баштина. Србија је једина земља у Европи, којој поред отимања дела територије, протеривања грађана, некажњеног убијања и такозване жетве органа, сада покушавају да отму и културну баштину под заштитом УНЕСКО-а. Подсећам вас да су у марту 2004. године Албанци на Косову и Метохији, у присуству међународних снага КФОР, и са спорадичним отпором, уништили бројне хришћанске православне храмове, помоћне црквене зграде, конаке, звонике, манастирске библиотеке и архиве, најчешће подметањем пожара, или експлозивних направа. То је само био брутални и ефикасни наставак оштећивања или потпуног уништења преко 140 православних светиња, које се у периоду од доласка мисије УН и КФОР-а у јуну месецу 1999. године одигравало у континуитету. У том периоду су албански терористи систематски уништавали трагове духовности и културе српског народа на Косову и Метохији, трагове вишевековног живота Срба на Косову и Метохији који своје постојање на својој територији сведоче манастирима и црквама чији темељи датирају пре деветог века. То су наше тапије у камену, сведочанство нашег постојања на Косову и Метохији. Према ставу 31. Конференције УНЕСКО-а на Космету је извршен злочин према културној баштини.

На тако малој територији Космета, управо по стандардима које је УНЕСКО прописао, регистрована су 372 споменика културе српског народа високе вредности. Чак је 49 споменика из Средњег века признато као европска и светска баштина која служи на понос и част човечанству. Тачније, служила му је на понос и част. Непроцењива и непоновљива уметничка и архитектонска дела преживела су пет векова турске владавине, Балканске ратове, Први и Други светски рат. А ево их, 2004. године се дивљачки скрнаве и руше, затрпавају и преоравају као део филигрански прецизно урађене припреме за догађаје који ће уследити 4 године након дивљачког рушења цивилизацијских хришћанских тековина српске културе, а то је једнострано проглашење „Републике Косово“.

На Косову се не чува само српска, чува се европска култура, светско памћење, чува се значајан корак цивилизацијског хода човековог на читавој Земљи. Зато је важно да чувар свог и светског културног блага остане Србија као пуноправна чланица организације УНЕСКО.

Драги пријатељи,

У покушају да се фалсификује историја, нажалост уз подршку једног броја земаља, Албанија је у име приштинске администрације поднела захтев УНЕСКУ да се српска баштина прогласи косовском, односно албанском. Тако би био награђен онај ко је стратешки рушио манастире у намери да маргинализује важност Космета за Србе и да на згаришту туђе историје успостави нов етнички и културни идентитет Космета. Како то сада себе могу да препознају као чуваре и заштитнике они који су палили и уништавали са јасним циљем изван свих моралних норми и усвојених правила на којима УНЕСКО почива?!

Уколико се, ипак, тај захтев прихвати, ствара се опасан преседан и отвара се простор за легализовање насиља над националним, културним и верским идентитетом било ког народа, било где. Бранећи право Србије да, као и у претходних 11 векова, чува и поносно истиче своје идентитетско културно наслеђе, бранећи се од нечасне намере да се туђа баштина украде и припише другоме, ми бранимо принцип, основна начела на којима почива међународно право, људска правда, принцип на ком је устројен УНЕСКО. Зато апелујем на све председнике, да не дозволите да се српском народу одузме његово биће, отме његова суштина, његова духовна вертикала: манастири на Косову и Метохији и прогласе културном баштином албанског народа на КиМ. То просто није истина, није историјска и научна чињеница. Није правда.

Народи не стичу историју и цивилизацију отимајући туђе векове постојања или поткупљујући Јудиним сребрњацима оне којима туђа историја не значи ништа, чак им и не смета да једном народу, нама Србима овог пута, истргну и духовне и културне корене на простору са кога су нас физички иселили. УН морају да очувају кредибилитет и да се успротиве неправди и злу које би Србији било нането евентуалним прихватањем те иницијативе. Сигуран сам да ћете се, као одговорни државници и часни људи, успротивити неправди и злу које би било нането
Србији евентуалним прихватањем те нечасне иницијативе и које би, у будућности, могло као домино ефекат да се прелије и на друге народе и државе.

Србија разговара са представницима администрације у Приштини, испуниће све обавезе из Резолуције 1244 Уједињених нација, све обавезе из до сада постигнутих договора у Бриселу, али никада, никада неће признати независност дела своје територије за који везује своје постојање, аутономне покрајине Косово и Метохија.

Извор: СПЦ

Нема коментара:

Постави коментар