11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 12. март 2015.

Семинар о холокаусту у Загребу

 У организацији Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, односно Епископа пакрачко-славонског г. Јована, у Српској православној општој гимназији Кантакузина Катарина Бранковић у Загребу, 8. марта 2015. године одржан је семинар у сарадњи са Међународном школом за образовање о холокаусту у Јерусалиму, а под покровитељством Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија.

Радном дијелу семинара претходило је евхаристијско сабрање у капели Светог Саве којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ пакрачко-славонски г. Јован.
Институцију Јад Вашем представио је управо епископ Јован. Центар је основан 1953. године и током више од пола вијека постојања паралелно је развијао неколико основних подручја: образовање, истраживање, комеморирање и спомен на холокауст.

-Након формирања архива, библиотеке и свих осталих институција Јад Вашема поставило се питање на који начин ће се сачувати знање о ономе што се десило. То је било лако док су преживјели били ту, међу нама, у пуној снази, истакао је епископ Јован и потом изнио хронологију формирања Међународне школе за образовање о холокаусту. -Кроз Јад Вашем ће проћи сваки Израелац три пута у животу: у основној школи, средњој школи и као војник. Како приступити основношколцу, средњошколцу, студенту или војнику? Како приступити људима из цијелог свијета? Није исто приступити некоме ко долази са простора бивше Југославије, у коме врло често породично предање и сазнање већ формира човјека и, напримјер Кинезу који о овој теми има веома мутну представу. У Јад Вашему је и у том погледу развијен посебан педагошки приступ који се након деценија рада формирао у нешто што се назива педагошком философијом Јад Вашема, нагласио је епископ Јован.

Епискоип пакрачко-славонски и јасеновачки Јован је најавио предвиђени програм којим ће се у страдалној Епархији славонској током 2015. године обиљежити седамдесетгодишњица пробоја и освајања слободе логораша јасеновачког логора смрти.

Уважена гошћа на овогодишњем семинару била је др Хава Барух, предавач на Међународној школи за образовање о холокаусту у Јерусалиму и водитељица семинара за Источну Европу. У одвојеним предавањима, ученицима Гимназије и полазницима семинара, представила је педагошку философији Јад Вашема која се, још од првог уџбеничког издања о холокаусту аутора Виктора Гутмана, развија и израста у својеврсну основу за поучавање и учење о холокаусту од 1933. и доласка нациста на власт до краја Другог свјетског рата. Суштина педагошког концепта Јад Вашема садржана је у осмишљавању тематских јединица и цјелина које су прилагођене доби слушаоца и које полазе од појединачног, индивидуалног људског искуства са којим се слушаоц може поистовјетити. Шири повијесни оквир, фактографске чињенице и хронологије повијесних збивања долазе на крају односно након што су полазници успјели интернализовати искуство холокауста кроз мултиперспективност и интердисциплинарност.

Семинар је окупио сараднике Одбора за Јасеновац, наставнике богословија, представнике Српског народног вијећа из Загреба, СКД Просвјета, ученике и наставнике Српске православне опште гимназије, предаваче и студенте хуманистичких факултета у Загребу који се занимају страдањем у Другом свјетском рату и његовом меморијализацијом, као и представнике јеврејске заједнице у Загребу. Догађај су пропратиле камере Хрватске радиотелевизије.

Одлуком Светог Архијерејског Синода из 2006. године наставницима богословија Српске Православне Цркве обавезно је образовање о страдању у Другом свјетском рату.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

Нема коментара:

Постави коментар