Данас, у недељу 30. новембра
2014. године, када Цариградска Патријаршија прославља престони празник
Цариградских патријараха – Светог апостола Андреја Првозваног (по новом
календару), у Саборној цркви Светог Георгија одслужена је торжествена
Литургија, којом је началствовао Патријарх васељенски г. Вартоломеј, уз
садејство више Митрополита Свете Мајке Цркве.
Последњих педесет година између двеју апостолских столица размењиване су посете о празницима престола, па би васељенски Патријарх слао високу делегацију на свечаности о Петровдану у Рим, а понекад би и сам био на челу делегације, док би Римокатоличка Црква такође изаслала делегацију о прослави Светог Андреја, оснивача и покровитеља Цариградског престола.
Међутим, ове године прослави Светог Андреја у Цариграду присуствовао је лично поглавар Римокатоличке Цркве Папа Фрања; напоменути је и да је Његова Светсветост Патријарх Вартоломеј радо одлазио на прославу Светог апостола Петра у Риму.
Током Литургије, Папа и Патријарх су одржали говоре, разменили целиве мира и благословили присутне вернике на крају богослужења.
Папа је у свом говору истакао да је „од највећег значаја очувати и неговати пребогато наслеђе Источне Цркве, и то не само оно благо које потиче из литургијске и духовне традиције, него и од Светих отаца и Васељенских Сабора санкцкионисана канонска правила, која управљају животом ове Цркве.“
Сусрети као што је овај и молитва једних за друге представљају важне моменте на путу ка пуном јединству... У том циљу мора се водити богословски дијалог. Обојица поглавара су подсетили на велико наслеђе из времена јединства Цркве у првом хришћанском миленијуму. Ово је „непоколебиви темељ“ за његово васпостављање, казао је патријарх Вартоломеј.
И Папа и Патријарх су подсетили на сусрет својих претходника павла VI и патријарха Атинагоре пре 50 година у Јерусалиму. Вартоломеј је истакао да је тим сусретом започео дијалог који се сада води – „можда дуги и повремено напоран пут, који је зацело неповратан“.
Обојица поглавара су изразили мисао да Цркве морају говорити једним гласом наспрам свих невоља и сукоба у свету, еда би биле веродостојне. Сиромашни, жртве ратова и млади без перспективе и оријентације позивају у помоћ и Цркве треба да ослушну њихов глас.
Његова Свесветост Вартоломеј је изјавио да је хришћанска порука љубави једини пут у праведну и мирну будућност. Наука, политика и техника као такве не могу га саме превалити.
Протођакон Радомир Ракић
Извор: СПЦ
Нема коментара:
Постави коментар