11111111111111

Претражи овај блог

понедељак, 17. новембар 2014.

Црквени брак ће признати и држава

Преднацрт грађанског законика предлаже изједначавање грађанског и црквеног венчања. За то је неопходна промена Устава.

Црквено венчање, пред представником верске заједнице, предвиђено је Преднацртом Грађанског законика као пуноважно и изједначено са грађанским склапањем брака пред матичарем. За ту новину је, међутим, потребна и измена Устава, који сада изричито предвиђа да се брак може закључити само пред надлежним државним органом.

Још од малена многе девојчице замишљају своје венчање. Тада им је мање битно да ли ће бити црквено, или грађанско. И убудуће, судећи по предлогу Грађанског законика, неће бити разлике у томе да ли ћете стајати испред свештеника, или матичара.

Црквени и грађански брак у Србији и пре неколико деценија били су изједначени. Међутим, то се 1946. године променило. Предлог да поново и црквени и грађански брак буду пуноважни, подржавају у Српској православној цркви.

„То је лепа вест коју најављујете и ми се радујемо јер знамо да је брак основна ћелија и породице и друштва, и ако имамо здрав брак имамо здраво друштво и државу“, каже отац Раша, из Цркве Ружица.

Према његовим речима, да би дошло до изједначавања, неопходна је и промена Устава, али и
усклађивање прописа, јер нa пример, по правилима цркве дозвољена су највише четири брака, али некоме није дозвољен ни други.

Одлуку о томе црквени представници доносе на основу разлога због којих је разведен први брак, каже отац Раша.

„Једини званични закон о брачној заједници је породични закон, тако да уколико се буде легализовао и црквени важно је ускладити прописе и за склапање и за раздвајање брака. Имам утисак да сада постоје велике разлике у томе, за грађански не постоје разлози, одлука, код цркве је ситуација другачија“, каже Вера Деспотовић, породични терапеут са Академије за медије и комуникацију.

Отац Раша каже да црква више инсистира на моралној страни брака.

„Ми имамо брачна правила, а држава је ту либералнија. Ако неко хоће у други брак или трећи, ми проверавано шта је био узрок престанка првог“, каже отац Раша.

„Преднацртом није детаљније разрађено питање које је у вези са црквеном формом брака, за сада то нема никакву сврху јер Уставом то није могуће, да ли има интересовања показаће јавна расправа“, каже Олга Цвејић Јанчић, из Комисије за Грађански законик.

Према њеним речима, ако буде интересовања, у будућности ће се то детаљније регулисати.

„Није то по угледу на неку земљу, вер ради регулисања права верника, да буду призната да не морају два пута да склапају брак“, каже Цвејић Јанчић.

Како планирано изједначавање не би довело до још већих неједнакости, јавна расправа мораће да разреши још неке недоречености.

„Друго важно питање које се отвара јесте – да ли ће верификовати само хришћанску цркву, православну, и само ту верску заједницу, шта ће бити са другим… То може да отвори бројна питања, доведе до неједнакости, може да буде врло дискриминативно“, каже Вера Деспотовић.

Посебно истиче важност таквог услађивања, јер како каже, ако се не обрати пажња на почетку, вратиће нам се као бумеранг.

Преднацрт Грађанског законика, који је већ неколико година на јавној расправи, налази се у завршној фази и према најавама Комисије већ идуће године би могао да се нађе и у скупштинској процедури.

Извор: РТС
Преузето са: Радио Светигора

Нема коментара:

Постави коментар