Последњих недеља РТС-у се јавило више гледалаца са
жалбом да су им, приликом отварања рачуна било за фирму или физичко
лице, у банкама тражили да потпишу сагласност да Пореска управа САД има
право увида у њихове податке. Такви услови смеју да важе само за
америчке порезнике, кажу у Министарству финансија.
Трагом жалби гледалаца, и новинарка РТС-а отишла је у банку како би се распитала о условима за отварање рачуна. Како јој је речено у банци, уколико хоће да отвори рачун, мора да потпише сагласност да америчка пореска управа има право увида у њене податке.
Без тога, кажу службеници, неће моћи да отвори рачун ни у једној банаци јер ту сагласност траже све банке, по препоруци Народне банке.
Званично банкари о овоме не желе да говоре. Незванично, кажу да је то због америчке Пореске управе, односно њиховог закона. Ако се с њим не ускладе, кажу, могу да забораве на бизнис у Сједињеним Америчким Државама.
У Народној банци Србије истичу да банкама нису дали никакву препоруку.
"Према информацијама којима располажемо, у току су активности у циљу побољшања усаглашености пореских прописа на међународном нивоу и примене ФАТСА прописа.
Министарство финансија нас је, 2. јула, обавестило о потписаној Потврди намере Републике Србије да закључи међудржавни споразум поводом примене тих прописа", наводи се у саопштењу Народне банке.
У Министарству финансија очекују да до краја године владе Србије и Сједињених Америчких Држава потпишу споразум у вези са достављањем финансијских података на начин регулисан тим законом. Истичу да се он не односи на држављане Србије.
"Ради се о извештавању о рачунима које лица која су држављани, или имају пословне интересе у Сједињеним Државама, држе код финансијских институција са седиштем у Србији. Такве уговоре САД су потписале са више земаља, а циљ је спречавање избегавања плаћања пореза у Америци, и тај пропис се ни на који начин не односи на грађане Србије", наводи се у саопштењу Министарства.
То значи да банке не би требало од свих грађана да траже да потпишу спорну сагласност.
Онима који се нађу у таквој ситуацији Заштитник грађана саветује да пошаљу приговор Народној банци, на основу чега би и он могао да реагује.
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар