11111111111111

Претражи овај блог

недеља, 9. март 2014.

Празилук - савезник у лечењу вида и костију

Као и остале врсте лука, и празилук има препознатљив и специфичан мирис и без њега се не може замислити припремање пролећних оброка. Обилује хранљивим и лековитим материјама, витаминима, побољшава вид и јача кости и имуни сyстем.

Необичан додатак јелима који је на дохват руке, празилук, одлично утиче на вид, баш као и на кости које ће у њему наћи одличног савезника.

Празилук садржи значајне количине кемпферола, природног флавнола из породице плавноида.
Многе студије наводе да управо због тога празилук смањује ризик од хроничних болести, посебно од рака. Такође потпомаже и кардиоваскуларни систем штитећи додатно наше крвне судове.

Осим тога, празилук је одличан извор витамина А, који побољшава вид и јача имуни сyстем, а садржи и витамин К важан за наше кости, као и манган.

Празилук такође садржи и витамин Б6, који смањује ниво хомоцистеина у крви, па тако регулише ниво ове непротеинске аминокиселине која се повезује са срчаним обољењима, стварањем крвних угрушака и срчаним ударима.

Када је припрема празилука у питању, око тога постоје различита мишљења. И управо је начин кувања главни разлог због којег многи одбијају да једу празилук.

Наиме, иако представља одличан додатак јелима, уколико није довољно куван може имати непријатан укус. Због тога се саветује да празилук не треба често „повезивати“ са водом, а приликом кувања чорби довољно је убацити свега неколико ситних колутова.


Пржени празилук може бити одличан хрскави додатак јелима, било да су у питању азијске нудле или једноставан рижото.

Довољно је да их динстате на маслацу и убрзо ће добити сладак укус.

У таквом стању одлично је да их послужите са пастом, шунком, сиром и парадајзом, или да их помешате са кромпир пиреом и сервирате као прилог уз гриловане кобасице или рибу.


Извор: РТС

Нема коментара:

Постави коментар