11111111111111

Претражи овај блог

петак, 13. децембар 2013.

Дачић: Нема договора о правосуђу

Приштина тражила припајање јужне Митровице српским општинама на северу, што је противно Бриселском споразуму


Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је јуче у Бриселу да није постигнут договор о правосуђу, јер је Приштина остала при неприхватљивом захтеву да се у надлежност суда у Митровици укључе и албанске општине.

Премијер је нагласио да до договора није дошло зато што приштинска страна не поштује ранији начелан договор да се мора уважити посебност севера Косова и да четири српске општине морају имати сопствени суд. Приштина, по речима Дачића које је пренела Бета, тражи да тај суд обухвати седам општина, што никако не би одговарало етничкој структури становништва, јер би такав суд уместо српске већине представљало око 70 одсто албанског становништва.

Премијер је подсетио да је и висока представница ЕУ Кетрин Ештон при потписивању споразума Београд–Приштина рекла да је „основ споразума да се мора уважити посебност четири општине севера Косова“.

По завршетку двадесете рунде Бриселског дијалога премијер је новинарима рекао да је Србија испунила све што се од ње тражило у области правосуђа, али да је приштинска страна одступила од договора инсистрајући на томе да се у надлежност суда у Митровици укључе и албанске општине. То би значило да се четири српске општине на северу утопе у албанске општине на југу, што, како је нагласио Дачић, а преноси Танјуг, није у складу са Бриселским споразумом. „Јако је важно да Срби на Косову знају ко им суди и која их полиција брани”, казао је Дачић, и додао да „постоје неке ствари које никако не можемо да прихватимо”.

Дачић се упркос свему нада да ће извештај Ештонове у понедељак бити позитван, као и да Београд остаје отворен за даље разговоре.

„Ако извештај буде објективан, видеће се да је Србија учинила апсолутно све да испуни услове за добијање датума (за почетак приступних преговора)”, рекао је премијер Србије.

Споразум је технички могуће постићи и преко викенда, јер ће експертске радне групе наставити састанке, али је мало вероватно да ће до тога и доћи.

Дачић је рекао да се неће пре јануара поново састати са косовским премијером Хашимом Тачијем али да очекује наставак дијалога у вези са другим темама као што су наплата царина и имовинска питања.

Косовски премијер Хашим Тачи се први обратио новинарима и саопштио да договор није постигнут, али да је састанак био конструктиван.

На новинарско питање да ли ће изостанак договора о судству имати неповољан учинак на извештај Ештонове Савету министара ЕУ у понедељак и уторак, премијер Дачић је рекао да је непобитна чињеница да је у дијалогу с Приштином постигнут огроман напредак и да се то никако не може занемарити.

Ова рунда разговора најављивана је као одлучујућа за обе стране на путу ка ЕУ, јер ће висока представница Кетрин Ештон у понедељак и уторак на састанку шефова дипломатија ЕУ информисати министре о напретку у процесу дијалога.

Министри би после тога требало да усвоје оквир за преговоре за Србијом и одреде датум прве међувладине конференције ЕУ–Србија, која по ранијој одлуци Савета треба да се одржи најкасније у јануару 2014.

Када је реч о основном суду у Митровици, чији би састав по Бриселском споразуму требало да одражава етничку структуру становништва, Приштина тражи да седиште тог суда буде у Јужној Митровици, са огранцима у северним општинама у којима живе претежно Срби, док је став Београда да седиште суда буде на северу и одвојено од суда на југу подељеног града.

Новинарима нису саопштене појединости да ли је било речи о томе које ће се правосуђе примењивати.

Тројном састанку претходили су одвојени билатерални састанци Ештонове с Дачићем и првим потпредседником Владе Србије Александром Вучићем и косовском делегацијом.
Уочи састанка са Ештоновом, Тачи је новинарима рекао да су експертске групе које су протеклих дана у Бриселу разговарале на тему правосуђа добро обавиле посао тако да споразум на политичком нивоу не би требало да буде проблем.

Б. М.

Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар