Башар ел Асад прети одмаздом у случају војног напада
САД. Амерички државни секретар Џон Кери каже да неће бити напада на
Сирију, уколико Асад преда хемијско оружје под контролу међународне
заједнице. Анкета најтиражнијег америчког дневног листа "Ју-Ес-Еј Тудеј"
показује да Барак Обама нема ни приближну подршку Конгреса за ваздушне
ударе на Сирију.
14.25 - Башар ел Асад запретио одмаздом у
случају ваздушног напада САД на Сирију. "Требало би да очекујете
свашта", одговорио је Асад на питање новинара Си-Би-Ес-а.
13.10
- Џон Кери дао Сирији рок од недељу дана да преда хемијско оружје под
контролу међународне заједнице и у том случају неће бити ваздушних
напада.
Одустаћемо од војног напада на Сирију уколико Башар ел Асад у року од недељу дана своје хемијско оружје преда под контролу међународне заједнице, каже амерички државни секретар Џон Кери, који ипак, не верује да ће Асад то учинити. У САД Барак Обама све даље од подршке за напад на Сирију.
Кери, који се налази у посети Лондону оценио је да решење за сиријску кризу треба да буде политичко, а не војно, али да међународна заједница не може да стоји по страни док тамошњи режим користи хемијско оружје.
Амерички државни секретар је након састанка са шефом британске дипломатије Вилијемом Хејгом још једном оптужио сирисјког председника Башара Ал Асада за употребу хемијског оружја против цивила.
Хејг је изјавио да Велика Британија пружа САД "пуну дипломатску подршку" за војну акцију у Сирији, иако је Лондон одлуком парламента изузет из ње.
Кери се налази на турнеји по Европи где настоји да добије подршку за интервенцију у Сирији, али и разговара о мировним преговорима на Блиском истоку.
Са друге стране Атлантика ствари не стоје баш најбоље по администрацију Барака Обаме који има све мање шанси да добију подршку за напад на Сирију.
Како наводи најтиражнији амерички дневни лист, према анкети коју је он спровео, сада само 44 од 533 конгресмена и сенатора подржава резолуцију, док је против 149.
Када се погледа само Сенат, план о нападу подржава 22, против је 19 сенатора, а њих 59 се још није изјаснило. Процењује се да ће се за усвајање тражити већина од три петине, то јест 60 од укупно 100 сенатора.
Ситуација је по Обаму још гора у Доњем дому (Конгресу), где се према писању Ју-Ес-Еј Тудеја, сада 19 конгресмена изјаснило да подржава резолуцију, а чак 130 да јој се противи. Конгрес укупно броји 433 места, пошто су два места упражњена и за њих још нису одржани избори.
Процењује се да су републиканци нарочито против Обаминог предлога, и то у размери осам према један. Чак ни Афро-амерички конгресмени, који обично у огромном броју подржавају председникова решања, сада нису стали иза Обаме.
Ју-Ес-Еј Тудеј наводи да се према доступним подацима само двоје од 42 црних конгресмена изјаснило за напад на Сирију.
"Журба с којом се председник вратио са европске турнеје и најава обраћања нацији показатељ је журбе и вероватно растућег осећаја злослутности у Белој кући", сматра Лари Џекобс директор Центра за политичке студије Универзитета Минесота.
Обама ће данас дати интервју за шест националних телевизијских кућа у САД, док је за уторак увече предвиђено његово обраћање нацији из Беле куће.
Сенат би у среду могао да започне гласање о Обаминој резолуцији, при чему се коначна одлука очекује вероватно у петак, док би Доњи дом (Конгрес), могао да гласа почетком наредне недеље.
АП: Осим снимка нема додатних доказа
Америчка агенција Асошиејтед Прес саопштила је да је администрација председника Обаме одбила да јој достави додатне доказе о употреби хемијског оружја у Сирији, сем што су пуштени видео снимци на телевизији Си-Ен-Ен.
"Америчка влада инсистира да има обавештајне податке да је у Сирији 21. августа употребљено хемијско оружје, али јавност тек треба да види барем један конкретан доказ до кога су дошле америчке обавештајне службе", наводи се у вести АП-а.
Агенција истиче да нису приказани сателитски снимци начињени три дана пре напада, као ни транскрипти комуникација сиријске војске, који би повезали владу Башара ел Асада са наводним нападом хемијским оружјем, што је Обамина администрација рекла да поседује.
"Одбијено је више захтева да видимо сателитске снимке, а одбијен је и захтев да нам буду достављени транскрипти разговора", преноси АП.
Позив Америци да се окрене разговорима
Шефови дипломатија Русије и Сирије Сергеј Лавров и Валид ел Муалем позвали су САД да не прибегава војној акцији, већ да се окрене мировним преговорима.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је после састанка са сиријским колегом Валидом ел Муалемом да војни сценарио у Сирији по сваку цену треба да буде избегнут и позвао тамошњу власт и опозицију да раде заједно на истеривању терориста из земље.
Он је упозорио на опасност ширења терорижма у региону и нових таласа избеглица које би изазвала евентуална војна акција у Сирији, нагласивши да и даље постоји могућност за политичко решење.
Муалем је потврдио да је Дамаск спреман за мировне преговоре и оптужио америчког председника Барака Обаму да подржава терористе.
Ел Муалем је на почетку своје посете Москви пренео захвалност сиријског председника Башара ел Асада руском председнику Владимиру Путину због подршке коју му је пружио у разговору са светским лидерима на Самиту Г20 прошле недеље.
Састанак двојице министара одвија се у критичном тренутку, због најава САД да би могли да изведу "ограничени" војни удар на сиријски режим због тврдњи да је употребио хемијско оружје, које је најпре изнела сиријска опозиција.
Русија се противи војној интервенцији у Сирији, а руски председник Владимир Путин рекао је на прошлонедељном самиту Г20 да ће Москва помоћи Дамаску у случају стране агресије.
Путин, као и сиријски режим, сматра да су хемијско оружје употребили екстремисти како би испровоцирали страну интервенцију против Дамаска и тврди да би војни удар на Сирију без одобрења УН био противзаконит.
Борбе за хришћанско село код Дамаска
Сиријска
војска напада брда око хришћанског села Малула, у близини Дамаска, које
се од суботе налази под контролом побуњеника, саопштила је невладина
ораганизација Сиријска опсерваторија за људска права.
Опсерваторија каже да припадници Ел Нусра фронта, блиског Ал Каиди, и Ослободилачког фронта Каламон још држе под контролом Малулу, старо село у коме се налазе два најстарија манастира у Сирији, преноси АП.
Председник Опсерваторије Рами Абдул Рахман каже да су војници напали брда око Малуле рано јутрос и да је у току жестоко гранатирање.
Малула се сматра симболом хришћанског присуства у Сирији и многи њени становници говоре арамејски, језик који је говорио Исус и који још употребљавају само мале, раштркане заједнице широм света.
Опсерваторија каже да припадници Ел Нусра фронта, блиског Ал Каиди, и Ослободилачког фронта Каламон још држе под контролом Малулу, старо село у коме се налазе два најстарија манастира у Сирији, преноси АП.
Председник Опсерваторије Рами Абдул Рахман каже да су војници напали брда око Малуле рано јутрос и да је у току жестоко гранатирање.
Малула се сматра симболом хришћанског присуства у Сирији и многи њени становници говоре арамејски, језик који је говорио Исус и који још употребљавају само мале, раштркане заједнице широм света.
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар