11111111111111

Претражи овај блог

среда, 4. септембар 2013.

Путин упозорава Запад због Сирије, не искључује резолуцију

Већина Американаца против интервенције у Сирији. Руси упућују ракетну крстарицу у Медитеран.

НОВО-ОГАРЈОВО – Руски председник Владимир Путин упозорио је Запад да не предузима једнострану акцију у Сирији, али је, такође, рекао да Русија „не искључује могућност да подржи резолуцију УН о казненим војним нападима ако се докаже да је Дамаск употребио отровни гас против сопственог народа.
Он је у интервјуу за АП и руску државну телевизију казао да би било „бесмислено” да влада сиријског председника Башара Асада употреби хемијско оружје у тренутку када има надмоћ над побуњеницима.

„Из наше тачке гледишта изгледа потпуно апсурдно да би оружане снаге, које су сада у офанзиви и у неким областима су опколиле тзв. побуњенике, у таквим околностима почеле да користе забрањено хемијско оружје знајући да би то могло бити употребљено као изговор за санкције против њих, укључујући употребу силе”, додао је Путин.
Обамина администрација каже да је 1.429 људи погинуло у хемијском нападу 21. августа на предграђе Дамаска. Према другим проценама жртава је било мање, а Асадова влада за тај напад оптужује побуњенике. Инспекотри УН чекају резултате лабораторијских анализа на узорцима ткива и земљишта које су прикупили у Сирији како би могли да заврше извештај.

„Ако постоје докази да је употребљено хемијско оружје и да га је упoтребила регуларна војска, тај доказ би требало доставити Савету безбедности УН. И тај доказ мора бити уверљив, а не сме бити заснован на гласинама и информацијама које су специјалне службе прикупиле прислушкивањем разговора и сличним методама”, истакао је он.

Руски председник је рекао да чак и у САД има стручњака који сматрају да докази које је администрација представила не изгледају уверљиво и не искључују могућност да је опозиција извела унапред смишљењу провокацију покушавајући да својим спонзорима пружи изговор за војну интервенцију.

Он је упоредио доказе које је представио Вашингтон са лажним подацима о оружју за масовно уништење које је Бушова админстрација употребила да оправда инвазију на Ирак 2003.

„Испоставило се да су сви ови аргуметни неодрживи, али су употребљени за покретање војне акције за коју су многи у САД рекли да представља грешку. Зар смо то заборавили?”, додао је Путин.

Он је истакао да „не искључује” могућност да Русија подржи употребу силе у Сирији у УН ако постоји објективан доказ да је Асадов режим употребио хемијско оружје против свог народа.
Али Путин је озбиљно упозорио Вашингтон да не предузима војну интервенцију без одобрења УН јер би то била агресија.

Он је казао да је „прерано” рећи шта би Русија урадила ако би САД напале Сирију.

„Ми имамо представу о томе шта ћемо и како ћемо урадити у случају да се ситуација развије у правцу употребе силе. Имамо своје планове”, казао је руски председник.

Путин је, такође, рекао да је Русија доставила Сирији неке делове антиракетног система С-300, али не све и да је испорука, за сада, обустављена. Он је прецизирао да је то „веома ефикасно оружје”.

„Али ако видимо да се крше постојеће међународне норме ми ћемо размислити како да
поступамо убудуће, нарочито у погледу снабдевања одређених региона у свету тако осетљивим оружјем”, додао је Путин.

Одбор Сената за 60-дневну примену силе против Сирије

ВАШИНГТОН – Лидери спољнополитичког Одбора америчког Сената саопштили су да су постигли договор о нацрту одобрења примене војне силе против Сирије, што је отворило пут за гласање о њему на састанку Одбора у среду.

Ако нацрт одобрења усвоји Одбор, он ће после тога бити послат Сенату на гласање 9. септембра.

Представнички дом такође мора да усвоји сопствену верзију војног одобрења, након тога би се ускладиле верзије оба дома парламента и предате Обами на потписивање.

У нацрту ограниченог одобрења војне силе Одбора Сената, у који је увид имао Ројтерс, установљен је лимит од 60 дана за америчку војну акцију у Сирији, уз могућност продужења за 30 дана, а у зависности од ситуације.

Обама је, подсећа АП, најавио да ће тражити одобрење за војне нападе на Сирију због напада за који САД тврде да је у њему коришћен бојни отров сарин и да је погинуло најмање 1.429 цивила.

Та одлука припрема терен за најважније гласање о спољној политици у Конгресу од рата у Ираку, а гласање би могло бити одржано када се посланици врате са летње паузе, која треба да се заврши 9. септембра, наводи америчка новинска агенција.

Према компромисном споразуму који су постигли председавајући Одбора за међународне односе у америчком Сенату Роберт Менендез (демократа) и републикански сенатор Боб Коркер, у нацрт је уврштена одредба о забрани копнене офанзиве на Сирију.

У нацрту се тражи од Обаме да се консултује са одборима за спољне послове и Сената и Представничког дома и поднесе стратегију за преговарање о политичком решењу сиријског конфликта, укључујући све облике помоћи побуњеницима који се боре против сиријског режима.

Већина Американаца против интервенције у Сирији

ВАШИНГТОН – Већина Американаца је против казнене војне интервенције у Сирији, показали су резултати најновије анкете коју су спровели „Вашингтон пост” и „АБЦ Њуз”.
Скоро 60 одсто Американаца је против ваздушних удара на Сирију иако америчка администрација тврди да је режим те земље употребио хемијско оружје против свог сопственог народа.

Демократе и републиканци се једнако противе нападима, а велико противљење влада међу свим политичким и демографским групама обухваћеним анкетом.
Највећи отпор интервенцији пружају политички независни испитаници -чак 66 одсто, објавио је „Вашингтон пост”.

Међутим Американци су склонији да подрже војну акцију када би у њој учествовале Велика Британија и Француска, па би у том случају интервенцију било спремно да подржи 46 одсто анкетираних.

Али 51 одсто је против интервенције чак и када би била формирана таква коалиција.
Још већи број Американаца је против наоружавања сиријских побуњеника које је предсеник Барак Обама одобрио у јуну. Чак 70 одсто њих је против наоружавања побуњеника, а међу њима је велика већина демократа, републиканаца и политички независних испитаника.

Руси упућују ракетну крстарицу у Медитеран 


МОСКВА –  Руска ракетна крстарица „Москва”, из састава Црноморске флоте, упућен је у источно Средоземље, уместо у луку на Зеленортским острвима, како је раније било планирано, навео је данас неименовани руски војно дипломатски извор.

Брод за који се наводи да је у НАТО круговима добио назив „убица носача авиона” требало би да стигне на одредиште за десетак дана, када би његов заповедник контра адмирал Валериј Куликов требало да преузме оперативну команду над руском флотом у Медитерану којом се тренутно упраља са брода „Адмирал Пантелејев”, јавила је агенција Интерфакс.

Русија је пре два дана из луке у Севастопољу упутила у источни медитеран, ка обалама Сирије, извиђачки брод „Приазовје”, док су амерички носач авиона „Нимиц” и још четири брода ратне флоте САД истог дана упловили у Црвено море.

Папа позива на масован одзив на молитви за Сирију

ВАТИКАН – Папа Фрања данас је позвао на масован одзив на молитви за мир у Сирији која би требало да буде одржана у суботу у Риму и захвалио верницима широм света као и атеистима који су томе пружили подршку.

„Нека вапај за мир ођекне гласно широм света”, казао је папа десетинама хиљада верника окупљених на тргу Светог Петра, пренела је агенција АФП.

„Мир почиње у нашим срцима”, додао је поглавар римокатоличке цркве.
Обраћајући се групама верника из Египта, Јордана и Ирака он је рекао: „Посебно вама кажем да насиље и зло никада неће победити над Исусом”.

Ватикан и хришћанске мањине на Блиском истоку протестовали су против могућности војног удара на челу са САД против режима Башара ал Асада, упозоравајући на раст радикалног исламизма и егзодус хришћана из Ирака.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар