11111111111111

Претражи овај блог

понедељак, 3. јун 2013.

Поплаве у Европи: Шест жртава, многи нестали

ПРАГ/БЕЧ/БЕРЛИН -Јаке кише које су изазвале поплаве и одроне у централној Европи однеле су шест живота, више људи се води као нестало, док је неколико хиљада особа морало да се евакуише.

У Чешкој је најмање петоро људи изгубило живот, а у Аустрији је страдала бар једна особа, јавио је Ројтерс, дођући да је изузетно тешка ситуација и у Немачкој.


Чешку су погодиле највеће поплаве у последњих 10 година, због којих је евакуисано скоро 2.700 људи из нижих предела, док је због пораста водостаја угрожен и историјски центар Прага, затворене школе и поремећен јавни превоз, а метро у центру града обустављен, први пут од великих поплава пре 11 година.

У тој земљи хиљаде војника помаже поплављеним регионима, у којима су многе саобраћајнице потпуно затворене и обустављен и железнички саобраћај.

Војска и волонтери у неколико делова града постављају заштитне преграде и џакове с песком, а затворен је Карлов мост и евакуисани једна болница и делови зоолошког врта, пошто ниво воде у Влтави и даље расте.

Ватрогасци су јуче и данас евакуисали домове у западним пределима и селима изван престонице, док је премијер Петр Нечас јуче прогласио ванредно стање за већи део земље и најавио средства за помоћ.

"Чинимо све да заштитимо зивоте и здравље становника", казао је Нечас, додајући да ће стање бити критично вечерас и сутра.

Поплаве су погодиле и Аустрију, а водостај је знатно порастао и у Немачкој и Пољској после обилних киша због којих су у протеклих недељу дана набујале реке у целој централној Европи.


У Немачкој је ситуација најтежа у Баварској и Саксонији, где је у многим местима на снази највиши степен опасности, а канцеларка Ангела Меркел обећала је помоћ поплављеним регионима и становништву.

Бране за одбрану од поплаве на Дунаву у једном делу Немачке су попуцале и више десетина градова је под водом, а најугроженији је град Пасау, ка граници са Аустријом, кроз који протичу три реке - Дунав, Ин и Илц, и где је вода већ стигла до историјског градског језгра.

У овом граду се очекује рекордан раст нивоа Дунава до 12,55 метара, знатно више него у катастрофалним поплавама 2002. године, а ниво воде је већ највиши у последњих 70 година и још расте.

Већи део града је одсечен због поплава, а струја је искључена из предострожности, док спасиоци чамцима спасавају становништво.

У међувремену, школе у Баварској су углавном затворене, а влада ове покрајине формирала је кризни штаб за помоћ настрадалим, док метеоролози најављују нове падавине.

У Саксонији је посебно погођен мали град Грима, а тешка ситуација је тренутно и у региону Лајпцига, док стручњаци истичу да би ниво воде могао да премаши онај из 2002. године.

У Ајленбургу, на реци Мулди, левој притоци набујале Лабе, евакуисано је око 7.000 људи, у Грими око 2.500, а слична ситуација је и у другим околним местима, где су људи смештени у спортске хале и друга места.

Због изливања Дунава у Аустрији тренутно су најтеже погођени Линц и Мелк, где власти очекују рекордне поплаве, веће од 2002. године, када је причињена штета износила 7,5 милијарди евра.


У Аустрији су се догодили и бројни одрони, посебно у покрајини Тирол, где је један теретни воз, током ноћи, исклизнуо из шина, а аустријска железница је обуставила међународни саобраћај ка северу и западу Европе.

У Швајцарској власти указују да водостај више река непрестано расте и да постоји ризик од поплава, али да је ситуација тренутно под контролом.

Због високог водостаја, изазваног дугим кишним падавинама, данас после подне затворен је Дунав за пловидбу.

Директор аустријске пловне установе Рајнхард Фордервинклер је рекао да је ниво Дунава на 350 километара дугој деоници те реке кроз Аустрију био виши од 90 сантиметара и да је тиме изнад нивоа пловности, због чега је уследила забрана пловидбе.

Како је истакао, за сада се не може предвидети колико дуго Дунав неће бити проходан за бродове.

Иначе, аустријске власти у поплављеним местима не само да се боре са водом која се прелила преко корита река, већ и са "радозналима".


Тако је у више места полиција морала да изађе на раскрснице и спречава оне, који долазе само да би гледали поплаве, да приђу местима на којима се пружа помоћ.

Како је објашњено, велики број радозналих омета екипе у пружању помоћи и борби против поплава.

Дунав је данас у Немачкој код Пасауа достигао 12,50 метара висине и тиме је премашен историјски рекорд од 1954. године, јављају немачки медији и телевизије који извештавају о преплављеним аутопутевима и евакуацијама грађана, истичујући да се ситуација на поплављеним подручијима заоштрава.

Немачки канцелар Ангела Меркел ће сутра посетити поплављена подручја, најављено је из владе, а министар унутрашњих послова Немачке Ханс Петер Фридрих је данас у Кемницу, заједно са шефом покрајинске владе Саксоније Станиславом Тилихом, првим Лужичким Србином у високој полилтици, обећао подршку угроженим људима.

У Баварској, Тирингији, Саксонији и Саксонији-Анхалт налазе се војници у акцији помоћи, а на терену је и око 500 полицајаца ангажованих на пружања помоћи, као и око 1.800 припадника организације немачке владе за цивилну заштиту (THW).

Европска унија је обећала помоћ поплављеним земљама - Немачкој, Аустрији и Чешкој.

''Европска породица је спремна за помоћ онолико колико у складу са европским фондом солидарности може да учини'', преносе медији изјаву портпарола европског комесара за регионалну политику Јоханеса Хана.


У Немачкој је посебно тешка ситуација у Розенхајму и Пасау, граду кроз који протичу три реке, Дунав, Ин и Илц и где је вода већ стигла до старог, историјског градског језгра.

У Саксонији је посебно погођен мали град Грима, а председник владе те покрајине, Станислав Тилић, први Лужички Србин који се у политици винуо тако високо, отказао је иностране посете и покушава са својим тимом да помогне у борби са водом.

Руско Министарство за ванредне ситуације саопштило је данас да је спремно да помогне Европи која се бори са последицама катастрофалних поплава, јавио је Итар-Тасс.

Национални руски кризни центар одржао је видео конференцију са колегама из кризног центра Европске комисије и при том изразили забринутост због тешких поплава у неколико европских земаља.

"Уколико је помоћ неопходна, спремни смо да пружимо подршку и радимо на уклањању последица поплаве", рекао је заменик шефа Националног кризног центра Русије Сергеј Мирошниченко.

Из европског кризног центра, на тој понуди захвалио је Питер Билинг.


Извор: РТВ

Нема коментара:

Постави коментар