11111111111111

Претражи овај блог

понедељак, 29. април 2013.

Косово, робија због трговине органима

Главни актери "Случаја Медикус" осуђени на осам, односно седам година и три месеца робије због илегалних трансплатација органа у Приштини. Осуђене још три особе, а две ослобођене оптужби.

Суд којим је председавао Џонатан Рател осудио је Љутфија Дервишија и његовог сина Арбана на осам, односно седам година и три месеца затвора и укупно 12.500 евра казне у процесу који се води због нелегалних трансплантација органа у клиници "Медикус" код Приштине.


Трећеоптужени Сокољ Хајдини осуђен је на три године робије, Абдулах Дуља на једну, а Исљам Битићи на годину дана условно, док су оптужби ослобођени Бритон Жилта и Иљир Дрецај.





Дервиши је осуђен, јер је био део ланца трговине органима и један од седморице косовских Албанаца и двојице странаца оптужених за трговину људским органима, организовани криминал и за незаконите активности у клиници "Медикус".


Како је раније саопштено, током суђења судско веће је саслушало више од 80 сведока и одржало више од сто рочишта од 2011. године.

"Медикус", који је затворен 2008. године, помиње се и у извештају Савета Европе, у коме се наводи да су припадници "Ослободилачке војске Косова" трговали органима заробљеника током сукоба 1999. године.

Специјални известилац Савета Европе, Дик Марти је у више наврата тврдио да су у трговину органима током рата, али и касније у клиници "Медикус" били укључени исти људи.

Очекује се да ће истрага, коју о наводима из Мартијевог извештаја води посебан тим ЕУ, бити окончана следеће године.

У клиници "Медикус", сиромашним људима из Турске, Русије, Молдавије и Казахстана било је обећавано да ће добити до 15.000 евра по вађењу бубрега, који су продавани богатим пацијентима ради трансплатације.

Ти богати примаоци органа плаћали су и више од 70.000 евра за транплатацију бубрега на клиници Медикус.

У одсуству се судило турском лекару Јусуфу Сонмезу и Израелцу Моши Харелу, а према оптужници, вође криминалне групе били су Дервиши, Сонмез и Харел.

Клиника "Медикус" је радила без званичне дозволе, док је Сонмез имао дозволу за рад на Косову, коју му је издало министарство здравља.


Извор: РТС

Нема коментара:

Постави коментар